Header Ads

Kolombiya hükümeti ve FARC, 6 ay içinde barış anlaşması imzalayacak

sputnik foto: afp

Kolombiya hükümeti ile Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri’nin (FARC) 6 ay içinde barış anlaşması imzalanacağı açıklandı.

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, Küba'nın başkenti Havana'da yaptığı açıklamada, FARC ile yürütülen barış görüşmelerinde nihai anlaşmanın imzalanması için karara varıldığını duyurdu. Santos, FARC ile yürütülen barış görüşmelerinin gelecek 6 ay içinde sonuçlanacağını kaydetti. Santos, anlaşma imzalanmasından itibaren 60 gün içinde de FARC'ın silah bırakacağını söyledi.

İki taraf arasında varılan karardan övgüyle söz eden ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de, "Kolombiya için barış hiç olmadığı kadar yakın" ifadesini kullandı.

FARC ATEŞKESİ TEK TARAFLI UZATMIŞTI

FARC, ağustos ayında daha önce ilan ettiği tek taraflı ateşkesi uzattığı bildirmişti. Açıklamada
ateşkes kararının, Kolombiya hükümetiyle FARC arasında yürütülen barış görüşmelerinde arabuluculuk yapan Norveç ve Küba'nın taraflara itidal çağrısında bulunması üzerine alındığı da belirtilmişti.

Devlet Başkanı Santos ise 13 Temmuz'da yaptığı konuşmada, mayın tarlalarını temizlemek amacıyla FARC'ın 36. Cephesi üyesi üç militan ile 48 mayın imha uzmanı askeri personelin çalışmalarına başladığını kaydetmişti.

50 YILLIK SAVAŞ

FARC'ın Kolombiya'da 1964'te başlattığı silahlı mücadelede 220 bin kişi yaşamını yitirmiş, 5 milyon kişi yerlerinden olmuştu. FARC ile hükümet arasındaki barış görüşmeleri, Kasım 2012'de Havana'da başlamıştı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.