Header Ads

Levent Üzümcü: CHP'den teklif gelmedi ve böyle bir düşüncem de yok

Süheyla Demir/sputniknews

Şehir Tiyatroları'ndaki görevine tartışmalı biçimde son verilen tiyatro sanatçısı Levent Üzümcü, CHP'nin kendisine 1 Kasım seçimleri için milletvekilliği adaylığı teklif ettiği iddiasını yalanladı. Üzümcü, bu iddiaları ortaya atanların ‘ortamı bulandırmaya çalıştığını' söyledi.

Milliyet gazetesinin gündeme getirdiği iddiayı Sputnik'e değerlendiren Üzümcü, "Bana böyle bir teklif gelmedi ve böyle bir düşüncem de yok. O gazeteler açıp bana sorabilirlerdi ama bunu yapmadılar. Amaçları ortamı bulandırmaya çalışmak. Görevden alınmamdaki hukuksuzluğu, böylelikle görmezden gelmeye çalışmak istiyorlar. Müthiş bir kanunsuzlukla görevimden alındım, bunu yazsınlar" dedi.

'SİYASİ ÇIKAR PEŞİNDE DEĞİLİM'

19 yıl görev yaptığı İstanbul Şehir Tiyatroları'ndan ihracını ‘sanatçılara gözdağı' olarak değerlendiren Levent Üzümcü, bu tür adımlarım sanatçıları yıldıramayacağını belirterek şu ifadeleri kullandı: "Bu kararla ‘Çenenizi tutun. Bakın aranızda en çok konuşanınıza böyle bir ceza kestik, size de aynısını yapmaktan imtina etmeyiz' gibi bir mesaj veriyorlar. Bizler bu ülkede daha aydınlık yarınlara uyanabilmek için konuşuyoruz. O yüzden de onların, bizim ‘hesapsız tavrımızla' baş edebilmeleri mümkün değil. Çünkü biz siyasi bir beklenti, çıkar için koşturmuyoruz."

TAZMİNAT KAZANIRSA ALİ İSMAİL KORKMAZ VE DENİZ GEZMİŞ VAKFI'NA BAĞIŞLAYACAK

Hakkındaki ihraç kararı ile ilgili İdare Mahkemesi'ne giderek yürütmeyi durdurma başvurusunda bulunmaya hazırlanan tiyatro sanatçısı, iç hukuk yollarını tükettikten sonra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne de başvuracağını söyledi. Üzümcü, tazminat kazanması halinde bunu Ali İsmail Korkmaz Vakfı ve Deniz Gezmiş Vakfı'na eşit şekilde paylaştırmayı planlıyor:

"Savunma dilekçemde de belirttim; ‘Kanunsuz bir şey yapıyorsunuz, görevinizi kötüye kullanarak devleti bile isteye zarara sokuyorsunuz' dedim. Çünkü tazminat, devlette çalışan herkesin maaşından kesilen vergilerle ödeniyor. Biz tiyatroyu vergiler sayesinde beş liraya yapabiliyorsak, bu vergilerin çarçur edilmesini istemiyorum. Bu adaletsizlik her ne kadar bana yapılmış olsa da, bu parayı kendi parammış gibi görmüyorum."

Tiyatro sanatçısı Levent Üzümcü, İstanbul Şehir Tiyatroları'ndan ihracı ve memurluk haklarının feshi istemiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Yüksek Disiplin Kurulu'na sevk edilmişti. Disiplin Kurulu, Üzümcü'yü İstanbul Şehir Tiyatroları'ndan ihraç etti. Karar için, Üzümcü'nün politik görüşü, 2013 yılında Sosyalist Enternasyonal'de yaptığı konuşma, basına verdiği demeçler ve sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar gerekçe gösterildi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.