Header Ads

'Masumiyet Müzesi' filmi Venedik Film Festivali'nde gösterilecek

ntv/sabitfikir/filmartıbir

Orhan Pamuk'un 2012’de açılan Masumiyet Müzesi'nden yola çıkan ve yönetmenliğini İngiliz belgesel yönetmeni Grant Gee'nin yaptığı "Hatıraların Masumiyeti", 72. Venedik Film Festivali'nde bugün gösterilecek.

Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre film, festivalin Venedik Günleri bölümünde özel bir gösterimde izleyiciyle buluşacak.

Pamuk'un yazdığı yeni metinlere, romandaki Kemal karakterinin sesinin eşlik ettiği film, Masumiyet Müzesi gibi kurmaca ve gerçeklik arasında bir dünya yaratıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Pamuk, Gee'nin son derece sanatkarane biri olduğunu belirterek, "Daha önce onun, Sebald'ın 'Satürn'ün Halkaları' hakkında yaptığı filmi görmüş ve çok sevmiştim. Hatıraların Masumiyeti filminin yapımına ben de katıldım. Film için otuz dakikalık orjinal bir metin yazdım. Film, hem Masumiyet Müzesi hakkında hem de İstanbul üzerine. Aynı zamanda benim diğer kitaplarım da var içinde" ifadelerini kullandı.

Orhan Pamuk, yazdığı yeni metnin, ikincil bir kahramanın gözünden, romanda anlatılan aşk hikayesini yeniden değerlendirdiğini kaydederek şu bilgileri verdi:

"O kahramının kim olduğunu söylemiyorum, bunu Venedik'te söyleyeceğim. Tabii bir başka kahraman da İstanbul, İstanbul geceleri, onun kendine has kimyası, havası… Bütün bunlar oldukça yetenekli bir yönetmen olan Grant Gee'nin elinde bu filme dönüştü. Bu film hem bir belgesel hem de sanat filmi. Ben de filmin tanıtımı için Venedik'e gideceğim."

Film, festivalde gerçekleşecek dünya prömiyerinin ardından, birçok ülkede gösterime girecek.
Venedik Film Festivali 2-12 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek. Festivalde, Carlos Saura, Agnes Varda gibi dünyaca ünlü yönetmenlerin filmlerinin ilk gösterimleri yapılacak.

İstanbul Film Festivali kapsamında 2014 yılında Akbank Sanat'ta düzenlenen "Film ve Edebiyat" başlıklı etkinliğe katılan Grant Gee ve yapımcı Janine Marmot, Hatıraların Masumiyeti hakkında bilgi vermişti. İlk kez 2012'de İstanbul’a geldiğini anlatan Gee o güne kadar ne İstanbul hakkında, ne de Orhan Pamuk’a dair pek fazla şey bilmediğini söylemiş, İstanbul’u daha yakından tanımak için Pamuk’un iki kitabını satın aldığını, Masumiyet Müzesi’nin hayatını böylelikle girdiğini anlatmıştı. Gee, sözlerini şöyle sürdürmüştü:

"İngilizce konuşan bir turist olarak şehre ilişkin ilk deneyimi kendi gözlerimden yaşadım, bu deneyim kitabı okuduktan sonra başka bir yöne evrildi, şehri bir kez de Pamuk’un gözünden gezdim. Masumiyet Müzesi’nin gerçek bir yapı olarak Cihangir’de yükseldiğini öğrenince ise heyecanım katlandı. Gerçek ile hayalin karıştığı, üç yolculuğun, üç deneyimin iç içe geçtiği bir yerdeydim. Daha önce yaptığım işlerde de hiçbir zaman alışılmış hikaye anlatma yöntemlerini kullanmadım. Dolayısıyla Masumiyet Müzesi’ne ilişkin bu karmaşa tarzıma uygundu. Kitabı filme çekmeye, tüm bunları idrak ettiğim an, birkaç saniye içinde karar verdim. Bunu ilk görüşte aşk diye de niteleyebilirim."

MASUMİYET MÜZESİ

Orhan Pamuk'un Masumiyet Müzesi, aynı adla yazdığı ve 2008'de yayınladığı romanının ardından 2012'de açıldı.

İstanbul'da yaşanan ve 1970'lerden 2000'lere uzanan bir aşk hikayesinin anlatıldığı müzede, 1950'lerden itibaren gündelik hayatta kullanılan binlerce obje yer alıyor.

Müze, 2014'te Avrupa Müze Forumunca verilen "Avrupa Yılın Müzesi Ödülü"nü kazandı.Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.