Header Ads

Nokta dergisine 'kapak' baskını: Derginin bu haftaki sayısı toplatıldı, yazı işleri müdürü gözaltına alındı

sputniknews/ajanslar/twitter

Nokta dergisinin bu haftaki sayısı, ''Cumhurbaşkanı'na hakaret ve terör örgütü propagandası'' yapıldığı gerekçesiyle toplatıldı. Derginin sorumlu yazı işleri müdürü Murat Çapan, gözaltına alındı. Çapan, "adli kontrol" şartıyla serbest bırakıldı.

Nokta dergisinin yeni sayısının kapağında yer alan haberde ''Cumhurbaşkanı'na hakaret ve terör örgütü propagandası'' yapıldığı gerekçesiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca soruşturma açıldı.

Savcılığın talimatı üzerine polis ekipleri Nokta Dergisi'nin Kâğıthane'deki bürosuna giderek toplatma kararını tebliğ etti. Daha sonra derginin bu haftaki sayısı dağıtım ofislerinden toplatıldı. Derginin Twitter'daki hesabına erişimin engellenmesine karar verildi.

YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ MAHKEMEYE SEVK EDİLDİ

Derginin sorumlu yazı işleri müdürü Murat Çapan, gözaltına alındı. Terörle Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınan Çapan, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün Vatan Yerleşkesi'ne götürüldü. Çapan, savcılık sorgusunun ardından, "Cumhurbaşkanı'na hakaret" ve "Terör örgütü propagandası yapmak" suçlamasıyla, tutuklanma talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi.

YURTDIŞINA ÇIKIŞI YASAKLANDI

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınmasının ardından Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na getirilen ve soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılığınca tutuklama talebiyle nöbetçi İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edilen Çapan'ın sorgu işlemi sona erdi.

Çapan, "yurt dışına çıkış yasağı" ve "evine en yakın güvenlik birimine haftada bir imza verme zorunluluğu" şeklindeki adli kontrol tedbirleri uygulanarak serbest bırakıldı.

ÇAPAN: GÖREVİMİZİ YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Serbest bırakıldıktan sonra adliyeden ayrılan Çapan, gazetecilere yaptığı açıklamada, görevlerini yapmaya devam edeceklerini belirterek, bu süreçte meslektaşlarının desteğini hissettiğini ve tatsız bir şey yaşamadığını söyledi.

İstanbul 2. Sulh Ceza Hâkimliği de, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın ''Nokta dergisinin bu haftaki sayısının toplatılması ile Twitter hesabının erişimine engellenmesi'' kararının onanmasına karar verdi.

Hâkimlik incelemesinde, "Cumhurbaşkanı'na hakaret içeren" içerikler olduğu değerlendirilerek, ''terör örgütü propagandası yapmak ve Cumhurbaşkanı'na hakaret'' suçlarından soruşturmaya başlandığını hatırlattı.

Derginin yeni sayısının Basın Kanunu'nun 25/2 ve devamı maddelerince toplatılmasına ve derginin resmi Twitter adresine erişimin engellenmesine karar verildiğini aktaran hâkimlik, bu nedenle anılan nüshanın toplatılması ve söz konusu internet adresine erişimin engellenmesine dair verilen kararların onanmasına hükmetti.

Derginin avukatı kararın kaldırılması için İstanbul 3. Sulh Ceza Hâkimliği'ne başvurdu. Derginin kapağında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın bir fotoğrafı şehit cenazesinde selfie çeker gibi montajlanmıştı.

CHP'LİLERDEN NOKTA'YA ZİYARET

CHP Genel Başkan Yardımcısı Enis Berberoğlu ile CHP İstanbul milletvekilleri Barış Yarkadaş ve Eren Erdem, Nokta Dergisi'ni ziyaret ederek, Genel Yayın Yönetmeni Cevheri Güven'den bilgi aldı.

Ziyaretin ardından basın açıklaması yapan Berberoğlu, derginin toplatılmasına ilişkin, "Toplatma kararı, dünyanın her yerinde çok ciddi bir olaydır, çok ciddi gerekçeye dayandırılır. Çok açık seçik, sokaktaki insanın anlayabileceği dille yazılmış, hukuka dayalı olmak zorundadır. Elimde tuttuğum savcılık yazısı bu saydığım kriterlerden hiçbirine uygun değildir. Cumhurbaşkanına hakaretten bahsediliyor, olabilir, olmayabilir, hukukun karar vereceği bir konu" dedi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.