Header Ads

Ortaokuldan mezun olan 36 bin 401 kız çocuğu liseye kayıt yaptırmadı

Burcu Cansu/BirGün

Eğitim Sen Kadın Sekreteri Yiğit, 2014 yılında ortaokuldan mezun olan 36 bin 401 kız çocuğunun açık liseler de dahil olmak üzere hiçbir kuruma kayıt yaptırmadığını açıkladı.

Eğitim sendikalarının ve eğitimcilerin, 4+4+4 eğitim sisteminin örgün eğitime devam eden kız çocuklarının sayısını düşüreceği yönündeki uyarısı doğrulandı. Eğitim Sen Genel Merkezi Kadın Sekreteri Ebru Yiğit, erkek yaşta evliliklerin sayısında da ciddi artış yaşandığını söyledi.

Eğitim Sen Genel Sekreterliği, 2015-2016 eğitim öğretim yılında kız çocuklarının durumuna ilişkin KESK Genel Merkezi’nde dün bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Ebru Yiğit, AKP’nin eğitim sistemini daha da içinden çıkılmaz bir hale getirdiğini söyledi.

‘Sistemin dışına itildiler’
4+4+4 sistemi ile örgün eğitimdeki kız çocuklarının sayısında ciddi bir düşüş yaşandığını belirten Yiğit, “Çocuk yaşta evlendirmeyi teşvik eden düzenlemeler bu sene binlerce kız çocuğunu eğitim sisteminin dışına itti” dedi.

İlköğretim çağında olup okula gitmeyen kız çocuklarının sayısının, aynı durumdaki erkek çocuk sayısından 600 bin fazla olduğunu kaydeden Yiğit, sadece son iki yılda örgün eğitime devam etmeyen kız öğrenci sayısının açık lisede okuyan öğrenci sayısına oranla 458 bin kişi arttığı bilgisini verdi.

Yiğit, “Örgün eğitim sisteminin dışına çıkan kız çocuklarının ne yaptığı araştırılmıyor. MEB’in örgün eğitime kayıt yaptıran kız öğrenci sayısını açıklamaması kaygılarımızı daha da artırıyor’ diye konuştu.

EĞİTİMDE CİNSİYET AYRIMCILIĞI

* Türkiye’de her 100 erkek lise öğrencisine karşılık 85 kız öğrenci bulunuyor.

* Kız çocuklarının yüzde 93’ü, erkek çocuklarının ise yüzde 95’i ilkokula gidiyor.

* Okullaşma oranlarındaki en büyük fark üniversite eğitiminde yaşanıyor. Erkeklerin üniversiteye gitme oranları kadınlara göre yüzde 11 daha fazla.

* Kadınların yüzde 92’si, erkeklerinse yüzde 98’i okuma yazma biliyor.

* İnternet kullananların sadece yüzde 35’ini kadınlar oluşturuyor.

* Üniversitelerde araştırma faaliyetlerine katılanların üçte ikisi erkek.

foto: bbog.org

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.