Header Ads

PKK protestoları saldırı ve linç hareketlerine dönüştü

cha/dha/iha/sputnik/twitter

PKK saldırıları sonucunda Dağlıca'da 16 askerin, Iğdır'da ise 13 polisin yaşamını yitirmesinin ardından Kırşehir'de düzenlenen 'teröre lanet' yürüyüşünde tansiyon yükseldi. HDP ilçe binalarının yanı sıra Hürriyet gazetesine saldırı düzenlendi. CHP'nin Sincan ilçe merkezi basılarak içerideki eşyalara zarar verildi.

23.30 KONYA'DA CHP ARAÇLARINA SALDIRI

CHP Konya İl Örgütü'nün önünde bulunan parti araçları protesto eylemine katılan bir grubun saldırısına uğradı. Araçların camları kırıldı, ön ve arka kaportaları zarar gördü.

23.20 ELAZIĞ'DA POLİSTEN MÜDAHALE

Elazığ'da, PKK'nın düzenlediği saldırıları protesto etmek için düzenlenen ‘Teröre lanet, şehide saygı’ yürüyüşünün ardından Halkların Demokratik Partisi (HDP) Elazığ il binasına yürümek isteyen grup ile HDP'li bir grup arasında arbede yaşandı. Polis her iki grubu dağıtmak için TOMA’larla tazyikli su ve gaz bombası kullandı. İzzetpaşa Camisi önünde toplanan grup HDP binasına gitmekte ısrar edince polis biber gazı ve tazyikli su ile müdahalede bulundu. Gerginlik artınca Jandarma ekipleri de destek amaçlı bazı caddelerde güvenlik önlemeleri aldı. Şehirde güvenlik güçleri tedbirlerini artırdı.

23: 15 KADIKÖY'DE HDP'LİLERE POLİS MÜDAHALESİ: 2 GÖZALTI

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadıköy İlçe Örgütü binası önünde bir grup basın açıklaması yapmak için toplandı. HDP İlçe Örgütü üyelerine destek vermek için Halitağa Caddesi'nin aşağı kısmından ellerinde flamalarla slogan atarak gelen yaklaşık 30 kişilik bir grup binaya doğru yürümeye başladı. Polis, gruptan, olayı provoke edecekleri gerekçesiyle durmalarını söyledi. Grup yürümeye devam edince, polis eylemcilere müdahale etti. Grup dağılırken, 2 kişi gözaltına alınarak İskele Polis Karakolu'na götürüldü.

23:05 HDP GENEL MERKEZİ'NDEKİ YANGIN SÖNDÜRÜLDÜ

Ankara'da bulunan HDP Genel Merkezi, kentte düzenlenen 'teröre tepki' yürüyüşü sonrasında saldırıya uğradı. HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, ateşe verilen binadaki yangının söndürüldüğünü, mahsur kalanların dışarı çıkarıldığını duyurdu.

HDP yetkilileri de, saat 23:00'e doğru bina çevresinin kontrol altına alındığını söylediler.22:35 CHP SİNCAN İLÇE MERKEZİNE SALDIRI

Türkiye'nin birçok yerinde HDP binalarına yönelik saldırıların ardından CHP'nin Ankara Sincan ilçe merkezine saldırı düzenlendi. Konu ile ilgili Twitter'dan açıklama yapan ve fotoğraf paylaşan CHP İlçe Başkanlığı, "İlçemize yapılan saldırıyı kınıyoruz Lanet olsun hepinize" diye yazdı.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin baskını yapanların kimliklerinin henüz tam olarak belirlenmediğini söyledi. Tekin, "Ancak ilçe başkanımız gelenler arasında kendilerinden ‘Osmanlı Ocakları' olarak bahseden kişiler olduğunu söyledi" dedi.

Tekin, saldırıyı düzenleyenlerin ilçe binasındaki tüm eşyalara zarar verdikleri belirtti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl de twitter hesabından şunları yazdı:

Sincan ilçe Başkanlığımız bu akşam bir grubun saldırısına uğradı. Saldırıyı nefretle kınıyorum. Bu saldırılar #CHP yi yıldıramayacaktır.

Yaşanmakta olanlar, bu gün yaptığımız sağduyu çağrısının ne kadar yerinde olduğunu açıkça göstermektedir.

Halkımızı bir kez daha sağduyuya; partililerimiz ve örgütlerimizi de sükunetlerini korumaya davet ediyorum.

22:20 DAVUTOĞLU'NDAN BASIN KURULUŞLARININ KORUNMASI TALİMATI

Başbakan Ahmet Davutoğlu, basın kuruluşlarının korunması ve genel kamu düzeni için İçişleri Bakanı ve İstanbul Valisi'ne talimat verdi.

Doğan TV Ankara Temsilcisi Hande Fırat, Hürriyet gazetesine yapılan saldırıyla ilgili bilgi alan Başbakan Ahmet Davutoğlu'nın İçişleri Bakanı Selami Altınok ve İstanbul Valisi Vasip Şahin ile ile görüştüğünü ve basın kuruluşlarının korunması, genel kamu düzeni için talimat verdiğini açıkladı.22.10 HDP BİNASINI ATEŞE VERDİLER

Alanya'da başlayan teröre tepki yürüyüşünde HDP Alanya İlçe Örgütü'nün bulunduğu bina taşlanarak kapıları kırıldı. HDP binasına giren yaklaşık 20 kişi, binanın yakılması yönünde  sloganlar atarken, polis gruba biber gazı ile müdahale etti. Bu sırada HDP'den alevler yükselmeye başladı. Alevlerin yandaki binalara da kısmen sıçradığı bildirildi. İtfaiye ekipleri, tüm birimleriyle yangına müdahale ediyor.22.00 HDP: GENEL MERKEZİMİZ SALDIRI ALTINDA

Halkların Demokrati Partisi resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada partinin Ankara'daki genel merkezinin ağır saldırı altında olduğunu belirtti.

Saldırı nedeniyle Ankara'daki HDP binasında birçok kişinin mahsur kaldığı belirtiliyor.

HDP'li Sabahat Tuncel, Ankara İl Merkezi'nde bulunduğu belirtilen 3 kişinin, tahliye edildiğini açıkladı.

21.30 KADIKÖY'DE HDP'YE SALDIRI

Kadıköy'de bulunan HDP binasına bir grup tarafından saldırı düzenlendi. Sendika.org'da yer alan habere göre; binada 100 kişinin mahsur kaldı.

Şişli ve Beşiktaş ilçe binaları önünde de ülkücü gruplar yürüdü.20.40 HÜRRİYET'E YENİ SALDIRI

Hürriyet Gazetesi, Pazar günkü saldırının ardından bu akşam da saldırıya uğradı.

Saat 20.30 sularında yaklaşık 100 kişi dış kapı önünde toplandı. Girişte çevik kuvvet polislerinin durdurduğu eylemciler, 'Ya Allah Bismillah Allahu Ekber' sloganları attı. Az sayıdaki çevik kuvvet polisi yetersiz kaldı ve daha sonra çok sayıda eylemci polis engelini aşarak döner kapıya doğru ilerledi. Polislerin yetersiz kaldığı olayın ilerleyen dakikalarında iki adet TIR ve bir adet kamyonun da giriş kapısında beklediği görüldü.

Eylemcilerin içeri girmeleri son anda engellenirken yine taş ve sopalar ile binaya hasar verildi. Hürriyet Gazetesi güvenlik görevlileri ve polislerin müdahalesiyle eylemciler Hürriyet Gazetesi binası dışına çıkarıldı.

Eylemciler Hürriyet Gazetesi dışında slogan atmaya devam ediyor.


20.20 KIRŞEHİR'DE HDP'LİLERE AİT KİTAPEVİ YAKILDI

HDP Kırşehir Belediye Başkan Adayı Eşref Odabaşı'na ait Gül Kitabevi, artan terör olaylarını protesto etmek için yapılan yürüyüş sırasında tekbir sesleriyle ateşe verildi.

Önce HDP Kırşehir binasına yürüyerek burayı taş yağmuruna tutan grup, ardından kent merkezindeki Lise Caddesi'nde bulunan HDP Kırşehir Belediye Başkan Adayı Eşref Odabaşı'nın sahibi olduğu Gül Kitabevine saldırarak binayı yaktı.

Yangın yüzünden kitabevi çalışanları içeride mahsur kaldı. Kentte olağanüstü durum devam ediyor.

İMC TV canlı yayınına bağlanan HDP Kırşehir İl Başkanı Dina Demet Resuloğlu, "Dışarısı kalabalık, mahsur kaldık. Camdan bakamıyoruz, sayı 5 bin kişinin üstünde" ifadelerini kullandı. "Arka pencereden kaçtık. İçeride kimse kalmadı" diyen Resuloğlu, "Bir arkadaş kafasından yaralandı. Bir emekçinin emeğini yok etti faşistler"dedi.

20.00 ÇANAKKALE'DE GÖKHAN VE ERKEK'E SALDIRI

Hakkari’nin Dağlıca mevkiinde Yeşiltaş’tan yola çıkan Kobra aracı içerisinde ölen 6. Hudut Tabur Komutanlığı’nda görevli Piyade Sözleşmeli Onbaşı Fatih Duru’nun cenazesi, askeri uçakla Çanakkale’ye getirildi. Çanakkale Havaalanına, şehit askerin yakınları, Çanakkale Valisi Hamza Erkal, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, MHP Çanakkale Milletvekili İbrahim Kürşat Tuna, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar da geldi. Cenazenin alandan ayrılması esnasında, protesto sesleri yükseldi. Duru’nun cenazesi, yüzlerce vatandaş eşliğinde havaalanından çıkış yaptı. Bu esnada, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve Milletvekili Muharrem Erkek’in bindiği araca, vatandaşlar saldırdı. Araca tekme ve yumruk atan vatandaşlar, polis tarafından uzaklaştırıldı. Ardından araç yoluna devam etti. Cenaze, tekbirler arasında Askeri Hastane morguna götürüldü.


Tamamını oku: http://tr.sputniknews.com/turkiye/20150908/1017623119.html#ixzz3lBHO3Smm

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.