Header Ads

Putin: Suriye'de Esad hükümeti ve Kürt milisler dışında IŞİD’le savaşan yok

cha

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 10 yıl aradan sonra ilk kez BM Genel Kurul toplantısında dünya liderlerine seslendi. Putin konuşmasında Suriye’de (Cumhurbaşkanı Beşşar) Esed hükümeti ve Kürt milisler dışında terör örgütü IŞİD’e karşı gerçek anlamda mücadele eden olmadığını söyledi.

Rusya’nın her zaman net bir şekilde terörizmin karşısında durduğunu ifade eden Putin, “Şu anda Irak ve Suriye gibi terörle mücadele eden ülkelere yardım ediyoruz. Suriye ordusu ile işbirliği yapmayı reddetmek hatadır. Suriye’de Esed hükümeti ve Kürt milisler dışında kimse IŞİD’le gerçek anlamda mücadele etmiyor…” eleştirisi getirdi.

Suriye’de muhaliflerin donatılıp eğitilmesine tepki gösteren Putin, “Suriye krizinin sorumlusu Suriye muhaliflerini destekleyenler. Onlar Suriyeli muhalifleri donatıp eğitiyorlar. Sonra da onlar (muhalifler) IŞİD’in saflarına geçiyor…” ifadesini kullandı.

IŞİD İSTENMEYEN REJİMLERE KARŞI SİLAH OLARAK KULLANILDI

Suriye krizinin çözümü için hırslar tarafından değil, ortak amaçlar etrafında birleşmenin gerektiğine değinen Putin, “IŞİD bir anda çıkmadı. Onu istenemeyen rejimlere karşı bir silah olarak kullandılar. IŞİD sadece bir tehdit oluşturmuyor. İslamiyet’in özünü de kirletiyor. Geçmişte Hitler karşısında oluşturulan koalisyon benzeri terör karşıtı koalisyon kurmalıyız.” çağrısında bulundu.

KİMSEYE GELİŞME MODELİ DAYATILAMAZ

Hiçbir ülkenin diğer ülkelere gelişme modeli dayatamayacağını vurgulayan Putin, “Her ülke farklıdır. Buna saygı duymak zorundayız. Demokratik devrimler devam ediyor. Hiç kimse hatalarından ders almıyor…” eleştirisi getirdi.

BM’NİN MEŞRUİYETİNİ AZALTMAK KAOSA NEDEN OLUR

Dünyanın sürekli değiştiğine dikkat çeken Putin, BM’nin de bu değişime ayak uydurması gerektiğini söyledi. Rusya’nın bu konuda ortakları ile işbirliğine hazır olduğunu belirten Putin, “BM’nin meşruiyetini azaltmaya yönelik her adım çok tehlikelidir ve kaosa yol açar…” uyarısında bulundu.

BM’DE VETO HAKKI HER ZAMAN VARDI

Putin konuşmasında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde veto hakkının her zaman olduğunu, bunun her zaman her konuda görüş birliğinin olmayacağının önceden bilinmesi olduğunu belirtti.

Putin konuşmaya başlarken Ukrayna heyetinin salonu terk etmesi dikkat çekti.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.