Header Ads

Rusya, Suriye'deki savaşa müdahil oldu: 'IŞİD'i havadan vurduk'

sputniknews foto: ap

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Suriye'de IŞİD mevzilerine yönelik hava operasyonlarının başladığı doğrulandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus askerinin Suriye’ye gönderilmesine ilişkin ilk açıklamasını yaptı.

Terörle mücadeleye ilgisi olan tüm tarafları birleştirme çabasında olduklarını belirten Putin, Suriye'de terörle mücadelede başarılı olabilmek için ön almak ve ele geçirilen bölgelerdeki teröristleri yok etmek gerektiğini söyledi.

'IŞİD'İN İSLAM'LA BAĞDAŞAN YÖNÜ YOK'

IŞİD'in adında İslam kelimesine geçmesine karşın ile İslam'la bağdaşan bir yönü bulunmadığın altını çizen Putin'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

* Hava operasyonlarının yönetimi için Rusya, Suriye, İran ve Irak tarafından Bağdat’ta kurulan bilgi paylaşım merkezine dileyen herkes katılabilir.

* Tüm ülkeleri Suriye'deki eylemlerimiz hakkında önceden bilgilendirdik.

* (Suriye Devlet Başkanı Beşar) Esad'ın Suriye muhalefetiyle diyalog kurmasını umuyoruz.

* Rusya, Suriye ordusunu sadece havadan destekleyecek.

* Kara operasyonlarına katılmayacağız.

* Şam’dan gelen Suriye ordusuna askeri yardım talebi çerçevesinde uluslararası hukuka uygun şekilde hareket ediyoruz. Terörizmle mücadele ya BM Güvenlik Konseyi kararı çerçevesinde ya da yardıma ihtiyaç duyan ülkelerin talebi doğrultusunda yürütülmeli.

* Terör tehdidi ortadan kalktığında Esad'ın Suriye krizinin çözümünde aktif ve esnek bir tutum izlemesini umuyoruz. Suriye'de siyasi geçişe ihtiyaç var.

* Suriye'deki çatışmaya düşünmeden, ölçüp biçmeden müdahil olmayacağız. Faaliyetlerimiz katı çerçeveler dahilinde yürütülecek.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Suriye'de başlayan hava operasyonları kapsamında belirli noktalardaki IŞİD mevzilerinin hedef alındığını bildirdi. Konaşenkov, hava operasyonları sırasında IŞİD'e ait silah depoları ve iletişim ağlarının hedef alındığı bilgisini de verdi.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) ülkelerine Suriye'de düzenlenen hava operasyonlarıyla ilgili bilgi verdi. Şoygu, KGAÖ'de Rusya ile birlikte yer alan Belarus, Kazakistan, Ermenistan, Kırgızistan ve Tacikistan'daki mevkidaşlarına IŞİD'e ait askeri teknolojilerin, silah ve mühimmat depolarının vurulduğunu bildirdi.

Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği yetkilisi İgor Mityakov, Moskova'nın Suriye'de düzenlenecek hava operasyonları konusunda Türkiye'yi bilgilendirdiğini söyledi. RİA Novosti haber ajansına bilgi veren Mityakov, ''Rusya'nın Suriye'deki IŞİD mevzilerine yönelik hava operasyonu planları hakkında Türkiyeli partnerlerimizi resmi bir biçimde bilgilendirdik'' dedi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.