Header Ads

Sinema emekçisi 'Godzilla Selahattin' hayatını kaybetti

milliyetsanat

60 yıl boyunca sinema sektörünün her alanında çalışan, 677 filmde görev alan, Türk sinemasının en tanınan ve sevilen set amirlerinden 'Godzilla' Selahattin Geçgel, dün hayatını kaybetti. Geçgel 79 yaşındaydı.

Kariyerine sinema büfesinde gazoz satarak başlayan Geçgel, çalışkanlığını fark eden yönetmen Metin Erksan'ın sayesinde '50'li yıllarda film setlerine ayak bastı. 50 yıllık lakabı Godzilla'yı da kendisine Erksan takmıştı.

1961 yılında çekilen, başrollerinde Efgan Efekan, Suna Selen ve Kadir Savun'un yer aldığı 'Mahalle Arkadaşları' filminin Yenikapı'daki setinde yolun ortasında duran bir minibüsü tek başına çekmesiyle Erksan'ın “Amma da güçlü kuvvetli adam, Godzilla mübarek!” demesine yol açan Geçgel o günden itibaren Godzilla Selahattin olarak anılmaya başladı.

 677 filmde görev alan Godzilla Selahattin, Yeşilçam'ın ilk sis makinası, sahne geçişinde dönen gazete görüntülerini çekme için dönen aparatlı tabure gibi önemli set aksesuarlarını da üretti.

Çalıştığı setlerden eşya ve aksesuarları biriktiren Geçgel, bu şekilde bir anlamda Yeşilçam'ın arşivciliğini de üstlenmişti. ‘Susuz Yaz’daki balta, Yılmaz Güney’in sette unuttuğu Samsun sigarası ve kibriti, Deniz Gezmiş davası avukatlarının gönderdiği 1971 tarihli görüşme talebi dilekçesi gibi eşya ve belgeleri toplayan Geçgel, bu hatıralarla geçtiğimiz sene eylül ayında Studios Çukurcuma'da '677 Film 60 Yıl: Bir Set Amirinin Gözünden Türk Sineması' sergisini açmıştı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.