Header Ads

Sputnik: Kayıp Türk askeri yaralı halde IŞİD’in elinde. Takas olmazsa öldürecekler


Sputnik’in Suriye’deki güvenilir kaynaklardan edindiği bilgiye göre, IŞİD, dün Kilis’teki askerlere sınırın diğer tarafından ateş açılması sonrasında kaybolan asker Y.A.'yı rehin tutuyor.

Sputnik, Türkiye’nin Kilis ilinde dün 18:00 sularında sınır hattında bulunan karakola ateş açılması, 2 askerin yaralanması, Yusuf Beylem'in şehit olması, 1 askerin de ortadan kaybolmasıyla ilgili önemli bilgilere ulaştı. Suriye’deki güvenilir kaynaklardan alınan bilgilere göre, olay şu şekilde gerçekleşti:

Türkiye’den IŞİD’e katılmak isteyen bir grubun Kilis sınırındaki Ardıçlı köyü yakınlarında kaçak yollarla Suriye’ye geçmeye çalışması esnasında Şehit Mehmet Hudut Karakolu'nda görevli Y.A. ve bir diğer asker, grubu fark etti. Askerler grubun sınırı geçmesini önlemek için ateş etti. Bu sırada sınırın Suriye tarafında grubu bekleyen IŞİD militanları da askerlere Kalaşnikof’la ateş açtı. Bunun sonucunda askerler yaralandı.

'TAKAS OLMAZSA ÖLDÜRECEKLER'

Er Y.A. ayağından yaralandığı için kaçamadı ve sınırı aşan militanlar tarafından kaçırıldı. Militanlar Suriye’ye döndükten sonra Beylem’i Çobanbey kasabasına götürdü. Ancak Y.A. çok kan kaybettiğinden Bab'daki bir hastaneye yatırıldı. Militanlar tedavinin ardından Y.A.'yı yeniden Çobanbey’e götürüp hapishaneye koydu.

Y.A.'nın çok korktuğu ve kendisini serbest bırakmasını istedikleri öğrenilirken, IŞİD’in askeri takas halinde serbest bırakacağı, takas olmaması halinde askeri öldürecekleri öne sürüldü.

Öte yandan kaçırılan askerle ilgili Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) de devreye girdi.

Genelkurmay başkanlığı da olayla ilgili yazılı bir açıklama yaparak, “Çatışma esnasında bir silah arkadaşımız şehit olmuş be silah arkadaşımız ile irtibatımız kesilmiş olup arama faaliyeti ve bölgede operasyonlara devam edilmektedir" ifadelerini kullandı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.