Header Ads

Suriyeli sığınmacılar İstanbul Otogarı'nda: Gitmek istiyoruz!

ajanslar foto: dha

Edirne'ye giderek oradan Yunanistan'a geçmeyi amaçlayan çok sayıda sığınmacının Büyük İstanbul Otogarı'ndaki bekleyişi devam ediyor.

Bayrampaşa'daki Büyük İstanbul Otogarı'na gelen sığınmacılar, otobüs firmalarının kendilerine bilet satmadığı gerekçesiyle otogar girişinde beklemeye devam ediyor.

Suriyeli sığınmacılardan Muhammed Hamid, 3 yıldır İstanbul'da olduğunu belirterek, bu sürede başta ekonomik olmak üzere birçok sıkıntı yaşadığını söyledi. İstanbul'da çalışma hayatının çok zor olduğunu dile getiren Hamid, "Burada konfeksiyonda çalıştım ama para alamadım. Daha sonra günlük 50 liraya çalıştım, o para da iki öğün yemekte bitiyor. Sadece biz değil, benim gibilerin hanımları ve çocukları da var. Çalışan bir kişi nasıl yetiştirecek? Burada ailenin tamamı çalışmak zorunda. Suriye'de böyle bir durum yoktu, kadınlar çalışmazdı. Burada 12 yaşında çocuklar bile işe başlıyor" diye konuştu.

Hamid, deniz yoluyla Avrupa'ya gitmeyi denediğini ve iki kez ölüm tehlikesi atlattığını aktararak, Edirne'den de iki kez geri çevrildiğini kaydetti.

Bekleyen sığınmacılar arasında sadece Suriyelilerin olmadığını anlatan Hamid, şunları söyledi: "Burada Filistinli ve Iraklılar da var. Bütün Araplar burada. Herkes burada yaşayamıyor. Ailelerin çoğu mecburiyetten burada çünkü yol parası kalmadı. Şu an etrafta 4 bin civarı insan var. Yarın daha da fazla olacak. Belki de 10 bin kişi olacak. Biz sadece Edirne'ye gitmek istiyoruz. Burada hapis gibi olduk. Buradan çıkıp hayatımıza bakmak istiyoruz. İstanbul'da bir evin kirası bin lira. O da benim maaşım."

Suriyeli Sidra Taleb ise savaş nedeniyle Türkiye'ye göçtüklerini, bu nedenle okulundan ayrıldığını ifade etti. Çok başarılı bir öğrenci olduğunu dile getiren Taleb, "Ben hep okul birincisiydim ama bırakmak zorunda kaldım. Çalışıp aileme yardım etmek durumunda kaldım. Şimdi Avrupa'ya gitmek istiyorum. Çünkü eğitimime devam etmek istiyorum. Hepimiz normal bir hayat istiyoruz. Normal insanlar gibi yaşamak istiyoruz" şeklinde konuştu.

Beş çocuğuyla Edirne'ye gitmek için bekleyen Sabiha Zael de evlerine bomba düştüğünü belirterek, İstanbul'a gelene kadar çok zorluk çektiklerine işaret etti. Zael, buradan çıkarak Avrupa'ya gitmek istediklerini anlatarak, rahat bir yaşam sürmek istediklerini vurguladı.

Suriyeli sığınmacıların Edirne'ye gitmek için bekleyişleri devam ederken, kalabalık sık sık "Teşekkürler Türkiye", "Gitmek istiyoruz" sloganları attı.

Havanın kararması ve soğumasının ardından Otogar Camisi'nin bulunduğu katlara inen Suriyeliler, buralarda dinlenmeye başladı. Sığınmacılar ve küçük çocukları, soğuktan etkilenmemek için duvar diplerine serdikleri battaniyelerde uyumaya başladı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.