Header Ads

Türkiye'nin Oscar adayı belli oldu: Sivas


Amerika'da yapılacak 88. Akademi Ödülleri'ne (Oscar) 'En İyi Yabancı Film' dalında Türkiye'nin adayı, 11 yaşındaki Aslan ile yaralı halde bulduğu Sivas adlı bir dövüş köpeğinin hikayesini anlatan 'Sivas' filmi oldu.

Sanatsal Etkinlikler Komisyonu Başkanı Mehmet Güleryüz tarafından yapılan açıklamaya göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile sinema alanındaki meslek örgütlerinin temsilcilerinden oluşan seçici kurul, Kaan Müjdeci'nin yönettiği 'Sivas' filmini Oscar adayı olarak belirledi.

Geçtiğimiz yıl Venedik Film Festivali'nin ana yarışmasına seçilen filmin çocuk başrol oyuncusu Doğan İzci de Premio astio D'Oro 2014-En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nü kazanmıştı.

11 yaşında bir çocuk olan Aslan ile yaralı halde bulduğu Sivas isimli bir dövüş köpeğinin bozkırda geçen hikayesinin anlatan 'Sivas'ın başrolünde Doğan İzci ve Çakır isimli bir Sivas kangalı oynuyor.

Senaryosunun da Kaan Müjdeci'ye ait olan filmin görüntü yönetmenliğini Armin Dieroff ve Martin Hogsnes Solvang üstlendi. Ahmet Öğüt'ün sanatsal işlerine yer verildiği Sivas'ta filmin müzik ve ses direktörlüğünü Cevdet Erek yaparken, görsel ve grafik tasarımını Burcu Tokatlı gerçekleştirdi. İstanbul Film Festivali Köprüde Buluşmalar Atölyesi kapsamında 1000 Volt Post Prodüksiyonu Ödülü alan ‘Sivas', Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü'nden de yapım desteği kazanmıştı.

Oscar için bu yıl Türkiye'den 19 filmle, rekor sayılacak bir başvuru yapıldı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.