Header Ads

Yunanistan'da erken seçimin galibi yine SYRIZA ve Çipras oldu

sputnik/reuters

Son sekiz ayda üçüncü kez sandık başına giden Yunanistan'da zafer Aleksis Çipras'ın lideri olduğu SYRIZA'nın oldu. Kesin olmayan sonuçlara göre, oyların yüzde 35'ini alan SYRIZA, 300 sandalyeli Yunan parlamentosuna 145 sandalye kazanmayı başardı. Çipras, zafer konuşmasında ANEL'le koalisyona gideceklerini açıkladı.

ÇİPRAS: BU DAHA İYİ BİR YARIN İSTEYENLERİN ZAFERİ

Aleksis Çipras Klafthmonos Meydanı'nında kendisini bekleyen kalabalığa hitap etti.

“Sizlere bu büyük, temiz zafer için teşekkür ediyorum. Yunanistan halkı bizlere ülke içerisinde ve dışında mücadele etmek için net bir ödev verdi. Yedi ay önce başlattığımız mücadeleyi sürdüreceğiz. Asimetrik düşmanlara karşı ülkenin çıkalarını öne çıkaracağız. Bugün Avrupa'da, Yunanistan ve halkı mücadeleyle eş değer. Bu mücadeleyi dört yıl boyunca sürdüreceğiz. Halkımızdan aldığımız talimat dört yıllık bir talimat. Syriza kolay kolay ölmeyeceğini gösterdi. Bu zafer daha iyi bir yarın için mücadele verenlerin. Önümüzde zorluklar var. Ancak buna rağmen perspektifimiz var. Ekonomik krizden çıkış için sihirli bir yol yok. Buna rağmen Yunanistan halkının bize verdiği ödev yolsuzlukla mücadeleyi ön görmekte. Bu rejimle yüzleşmeliyiz. Yarından itibaren eskiyle yüzleşiyoruz."

Yunanistan’daki ekonomik krizin başlamasının ardından oylarını her geçen seçimde arttırmayı başaran Altın Şafak seçimin ardından yaptığı ilk değerlendirmede, “İktidar yürüyüşümüz başladı. Tüm baskılara rağmen oylarımız yükselişte” ifadelerini kullandı.

Yunanistan Komünist Partisi (KKE) Genel Sekreteri Dimitris Kucumbas’ın seçim sonrası yaptığı açıklamada, “Yeni süreçte KKE halkının yanında olacak ve sıkı kemer sıkma politikalarına kafa tutacak” dedi. Kucumbas, partisinin Altın Şafak'ın izole edilmesi için mücadelesine devam edeceğini de söyledi.

LAFAZANİS: SAVAŞI KAYBETTİK, MÜCADELEYİ DEĞİL

SYRIZA'dan ayrılan Halk Birliği'nin lideri partisinin barajı geçememesini, "Savaşı kaybettik mücadeleyi değil" sözleriyle değerlendirdi.

Lafazanis, “Mücadelemiz devam ediyor. Hak bizim yanımızda. Bizim ilkelerimiz var. Yunanistan'ı bir memorandum armagedonu bekliyor. Halk Birliği bu mücadeleden kaçmayacak” diye konuştu.
Seçimlerde Halk Birliği'ne destek veren Meclis Başkanı Zoi Konstantopulu ise katılımın düşüklüğüne atıf yaparak, "'Yunanistan halkının %50'i yeni mecliste temsil edilmeyecek" dedi.

Sürpriz şekilde barajı aşarak parlamentoya girmeye başaran Merkez Birliği’nin lideri Vasilis Leventis ilk açıklamasını yaptı. Leventis, “Birçok anketin bizleri meclis dışında göstermesine karşın bizler meclise girdik” dedi.

Batı Trakya'da SYRIZA'dan İskeçe'de Hüseyin Zeybek, Gümülcine'de ise Mustafa Mustafa ve Ayhan Karayusuf milletvekili seçildi. Gümülcine'den Potami Partisi adayı İlhan Ahmet de parlamentoya girmeye hak kazandı. Bu, 3 milletvekili kontenjanının bulunduğu Gümülcine'de parlamentoya gidecek vekillerin tamamının azınlıktan seçilmiş olması anlamına geliyor.

Dün gece geç saatlere kadar Zeybek, Mustafa ve Ahmet'in azınlığı parlamentoda temsil etmesi beklenirken, oy sayımının tamamlanmasıyla birlikte seçilme ihtimali zor görülen Karayusuf'un da seçim sisteminden kaynaklanan nedenlerle parlamentoya yeniden girdiği görüldü. Sonuçlar, İçişleri Bakanlığı sitesinde de duyuruldu. Karayusuf'un seçilmesinde birinci çıkan partiye verilen 50 milletvekili bonusun da etkili olduğu ifade ediliyor.

GERÇEK KAZANAN SANDIĞA GİTMEYENLER

Yunanistan'ın en çok ziyaret edilen haber sitelerinden news247.gr'ın iç siyaset bölümü editörü Viki Samara, dünkü seçimlerden bazı Yunanistanlı ve yabancı haber kuruluşlarının dikkatinden kaçan bir noktaya özellikle odaklanıyor.

Deneyimli Yunanistanlı uzmana göre dünkü seçimlerin galibi Çipras değil. Dünkü seçimlerde sandığa gitmeyenlerin ‘partisi' SYRIZA'dan çok daha fazla oy alıp, seçimi bir anlamda birinci sırada bitirdi. Bu durum Yunanistan'ın karşı karşıya olduğu büyük bunalıma ışık tutuyor.

"Çipras üçüncü borç anlaşmasına rağmen ayakta kalabildi. Bu çok önemli bir gelişme. Çipras SYRIZA'yı hakimiyeti altına aldı ve bir merkez sol partiye dönüştürdü. Ancak bu heyecan verici gelişmeye rağmen dünkü seçimlerde gündeme gelmiş olan esaslı ve çok önemli bir gelişme söz konusu."

Bu noktanın altını çizen Samara, şunları vurguluyor: "Çipras'ın seçim zaferi kadar dün sandıklara gitmeyen milyonların ‘zaferi' de kayda değer. Dört milyonun üstünde bir yurttaş kitlesi şartları önceden belirlenmiş bir oyunun parçası olmayı yeğlemediler. Ne de olsa hangi partiye oy vermiş olsalar da sonuç değişmeyecekti. Borç anlaşması yanlıları seçimden zaferle çıkacaklardı."

"Boykot partisi homojen bir yapı değil" diyen Samara şunları belirtiyor: "Borç anlaşması yıllarında emin adımlarla zirveye yürüyen bir akımdan bahsediyoruz. Bu kez oylarını yüzde 10 civarında arttırdı. Bu şekilde Yunanistan halkı yeni borç anlaşmasını hala hazmedememiş olduğunu göstermiş oldu."

Samara ayrıca dünkü seçimlerde ‘boykot partisinin' oylarını arttırabilen yegane siyasi akım olduğunu vurguluyor.

"Çipras demokratik yollardan iktidara gelmiş olabilir. Ama Yunanistan gerçekliği başka olguların altını çiziyor" diyen Samara sözlerinin devamında şu noktayı özellikle vurguluyor: Seçime katılmayanların, mecliste temsil edilmeyenlerin oranları aradan çıkartıldığında Çipras'ın oyları yüzde 17'lere geriliyor.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.