Header Ads

ABD'de üniversitelerdeki katliamlara bir yenisi daha eklendi: Oregon’daki silahlı saldırıda 9 kişi öldü

cha

ABD'nin kuzeybatısındaki Oregon eyaletinde bir üniversitede gerçekleştirilen silahlı saldırıda 9 kişi hayatını kaybetti; 7 kişi yaralandı. Umpqua Üniversitesi kampüsünde etrafa ateş açan saldırgan, bölgeye intikal eden polis tarafından vurularak etkisiz hale getirildi.

Oregon Valisi Kate Brown, saldırganın 20'li yaşlarda bir erkek olduğunu açıkladı. Basına konuşan Douglas Bölgesi Şerifi John Hanlin saldırganın ismini bildiklerini ancak açıklamayacaklarını söyledi. Hanlin, “Sizden sansasyonalizm yapmamanızı ve kendisini meşhur etmemenizi istiyoruz. Bunu hiçbir şekilde hak etmiyor.” ifadesini kullandı.

Öte yandan ABD medyası saldırganın ismini Chris Harper Mercer olarak açıkladı.

Portland şehrinin yaklaşık 288 kilometre güneyinde bulunan Roseburg şehrinde saldırı sonrası 3 bin öğrencinin okuduğu Umpqua Üniversitesi kampüsüne giriş çıkışlar kapatıldı.

Görgü tanıklarına göre saldırgan ilk olarak bilgisayar laboratuvarı önünde ateş açtı.

Vali Brown, öncelikli olarak yaralılarla ilgilenmek istediklerini söyledi. Yaralılar bölgede bulunan hastanelerde tedavi altına alındı.

Emniyet güçleri, bölgede olumsuz bir durum olmadığını, olayın kontrol altında olduğunu, saldırının çok yönlü bir şekilde araştırıldığını kaydetti.

Oregon saldırısı, ABD’de bu yıl yaşanan 45. silahlı okul baskını olarak kayıtlara geçti. Aralık 2013'te gerçekleşen Sandy Hook İlkokulu katliamından bu yana ise tam 142 okul saldırısı meydana geldi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.