Header Ads

Afganistan, Pakistan ve Hindistan 7.7 büyüklüğündeki depremle sarsıldı

cha/sputnik/ap

Merkez üssü Afganistan'ın Hindukuş Dağları olan 7.7 büyüklüğündeki depremde Afganistan, Pakistan ve Hindistan sarsıldı.

Ülkenin kuzey bölgelerinden gelen bilgilere göre, binaların çökmesi sonucu ölü sayısı 88'e yükseldi, en az 400 kişi de yaralandı.

Yetkililerden alınan bilgiye göre, depremin etkili olduğu kuzeydeki birçok bölgede telefonlara ulaşılamadığı ve ölü sayısının artmasından endişe duyulduğu ifade ediliyor.

Başbakan Navaz Şerif bölgede tüm hastanelere ve yerleşim yerlerine gerekli yardımların götürülmesi talimatını verirken Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi ölenler için büyük üzüntü duyduğunu belirtti.

Pakistan'ın kuzeyinde Keşmir bölgesinde 8 Ekim 2005 tarihinde 7.6 büyüklüğündeki depremde en az 75 bin kişi hayatını kaybetmiş, 200 bin kişi de yaralanmıştı.

ABD Jeolojik Araştırma Merkezi, depremin merkez üssünün, Afganistan'ın başkenti Kabil'in 254 kilometre kuzeydoğusundaki Hindukuş Dağları olduğunu ve yerin 212.5 kilometre altında meydana geldiğini açıkladı.

Pakistan Radyosu ise depremin büyüklüğünü 8.1 olarak duyurdu.

Depremin en şiddetli hissedildiği Kabil'de ve Pakistan'ın başkenti İslamabad'da halk panik halinde sokağa dökülürken, trafik kilitlendi. Çok sayıda kentte elektrikler kesildi.

Öte yandan deprem Özbekistan ve Kazakistan'da da  hissedildi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.