Header Ads

Ahmet Hakan'a saldırı: 'Organize, planlı bir saldırıydı'


sputniknews/dha/hürriyet/cha

İstanbul Şişli'de evinin önünde uğradığı saldırı sonucu yaralanan Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan, tedavi gördüğü hastaneden taburcu edilirken, saldırganlardan dördü de yakalandı. Saldırganlardan biri, sorgusunda "Trafik nedeniyle itiş kakış yaşadık" dedi. İstanbul Valiliği, Hakan'ın olay günü koruma çağrısında bulunmadığını açıkladı.

HAKAN'DAN MESAJ: YILMAYACAĞIZ, KORKMUYORUZ

Nişantaşı'ndaki evinin önünde kimliği belirsiz 4 kişi tarafından darp edilerek yaralanan gazeteci Ahmet Hakan, tedavisinin ardından hastaneden ayrıldı.

Hastane önünde bir açıklama yapan Hürriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin, Ahmet Hakan'ın, bu saate kadar hastaneden ayrılmayan tüm arkadaşlarına, muhabir ve kameramanlara selamları olduğunu söyledi: “Ahmet Hakan'ın mesajı var sizlere. Öncelikle bu saate kadar bekleyen muhabir ve kameraman arkadaşlara sevgilerini ve selamlarını gönderdi. Kendisi hastanedeyken arayanlara soranlara herkese teşekkürlerini iletiyor. Aynı zamanda kendisine bu saldırganları bu aksam gönderenlere de bir mesajı var. Mesajı da şu: Bu tür saldırılardan hiç bir şekilde yılmayacağız. Korkmuyoruz. Bildiğimiz yolda yürümeye devam edeceğiz."

ERGİN: SALDIRININ OLACAĞINI GÖRÜYORDU

"Hürriyet gazetesi 6 Eylül'de bir saldırıya uğradı. 8 Eylül'de ikinci bir saldırı gerçekleşti. Ahmet Hakan'a da saldırı göz göre göre geldi" ifadesini kullanan Ergin, şöyle devam etti: "Bize gelen bilgiler bu saldırıyı gerçekleştiren saldırganların kendisini CNN Türk'teki programından çıktıktan sonra eve gelirken kanaldan itibaren takip ettikleri yönünde. Organize planlı bir saldırının olduğunu görüyoruz. Arabayı kullanan kişinin yakalandığı anlaşılıyor. Kimliklerinin tespit edildiği anlaşılıyor. Kısa bir zaman içinde saldırganların kim olduğu ortaya çıkacak. (Ahmet Hakan) bu tehdidi görüyordu. Saldırının olacağını görüyordu. Bunun engellenmesi için başvurmuştu ancak cevap alamadı, önlem alınmadı. 2015 yılında ne yazık ki Türkiye'de gazeteciler olarak can güvenliğimizden endişe içindeyiz. Durumu hakkında doktorlar bilgi verirken yanındaydım. Burnunda bir kırık var, ameliyat olması gerekecek. 3 ve 4. kaburgalarında anladığım kadarıyla bir kırık var, elinde bir ezik var. Ancak genel olarak sağlık durumu iyi. "

‘KORUMA TALEBİMİZ VARDI'

Hastaneye gelen Hakan'ın avukatı Aslı Kazan da tehditler konusunda koruma talepleri olduğunu belirterek, "Tehditlerin çok ciddi ve yakın olduğunu İçişleri Bakanı'yla görüştük, ilettik. Ertesi gün de İstanbul Valiliği'ne yazılı başvuruda bulunduk. Koruma tedbirlerinin alınmasını istedik. Başvurumuzdan sonra koruma şubeden bu talebimizin akıbetini soruyoruz ancak bu konuda daha bir gelişme yaşanmadı ve bu saldırı gerçekleşti" dedi.

ÖZKÖK: OLAYIN VAHAMETİNİ DİKKATE ALMAZSAK BUNUN DEVAMI GELECEK

Hastane önünde olaya ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök de, saldırının ‘basit' bir şekilde algılanmaması ve açıklanmaması gerektiğini belirterek, şöyle konuştu: "Yıllardır yapıyoruz bu mesleği. Bunlardan dolayı yılmadık, yılmayız da. Ama neticede gazeteciler ölüyor, geride kalan insanlar bunların yarattığı travmaları yaşamaya devam ediyor ve bu toplumu zehirliyor. Hürriyet'e yapılan saldırıda çok büyük destek aldık ama dayanışma daha geniş çaplı olsaydı bu saldırı gerçekleşmezdi. Umarım bu son olur, demokrasi olduğu iddia edilen toplum bu tarz teşebbüslere tekrar sahne olmaz. Ahmet'e tekrar geçmiş olsun ama korkarım ki olayın vahametini dikkate almazsak bunun devamı gelecek."

Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, yazarları Ahmet Hakan’ın saldırıya uğramasına tepki gösterdi. Ahmet Hakan’ı ziyaret eden Sabancı, “Olanları üzüntüyle izliyoruz ama korkmuyoruz. Korkarak bu işi yapamayız. Biz gazeteciliğimizi yapıyoruz. Olduğumuz yolda yürümeye devam ediyoruz. Ve Allah’a güveniyoruz. Hukuka güveniyoruz. Her şeyden önce hukukun işlemesi lazım.” dedi.POLİSE GELİŞ KAYITLARI OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından olayla ilgili yürütülen soruşturma sırasında saldırının ardından şüpheliler gece saat 03.30 sıralarında gözaltına alınarak Gasp Büro Amirliğine getirilmişti. Gözaltına alınan şüphelilerden Uğur Adıyaman'ın tehdit ve uyuşturucu bulundurmak, Kamuran Ergin'in ise uyuşturucu bulundurmak, yarama ve silahlı yağma suçlarından polise geliş kayıtları olduğu öğrenildi. Diğer şüpheliler Ahmet Şengüler ile Fuat Elmas'ın ise polise geliş kaydı bulunmadığı tespit edildi. Şüphelilerin olayda kullandığı otomobilin ise Fatih'te bir turizm şirketine ait olduğu, şirketinin sahibinin ise şüphelilerden Uğur Adıyaman'ın ağabeyi olduğu tespit edildi.

OLAYIN NASIL OLDUGU ORTAYA ÇIKTI

Polis soruşturması sırasında saldırının nasıl gerçekleştiği de netlik kazandı. Şüphelilerin, mağdurların ve görgü tanıklarının ifadelerine göre program çıkışında Nişantaşı'ndaki evinin önüne gelen Ahmet Hakan, şoförü ve emekli polis olan özel koruması araçlarını yol kenarına park ettikleri sırada, arkadan gelen bir araç hafifçe çarptı. Bu çarpma üzerine Ahmet Hakan, şoförü ve koruması ile diğer araçta bulunan 4 kişi aşağı indi. Şüpheliler hiç bir şey söylemeden Ahmet Hakan'a ve onlara engel olmak isteyen şoförüne saldırdı. 15-20 saniye süren kavganın ardından şüpheliler araçlarına binerek olay yerinden uzaklaştı.

ŞÜPHELİLER 5 GÖRGÜ TANIĞI TARAFINDAN TEŞHİS EDİLDİ

Gasp Büro Amirliğinde sorgulanan şüphelilerin olayın trafik yüzünden çıkan tartışmanın ardından yaşandığını söyledikleri öğrenildi. Şüphelilerin “Aramızda biraz itişme kakışma oldu" diye olayı anlattıkları öğrenildi. Şüphelilerin olayın 5 görgü tanığı tarafından Gasp Büro Amirliğinde teşhislerinin yapıldığı belirtildi.

GÖRÜNTÜLERE 'TESADÜF' DEDİLER

Öte yandan polis ekiplerinin şüphelilere olayın meydana geldiği gece Doğan Medya Center binası önünde ortaya çıkan otomobil içindeki görüntülerini sordu. Şüphelilerin olay gecesi o bölgeye bir arkadaşlarını almaya gittiklerini orda o saatte bulunmalarının tamamen “tesadüf" olduğunu söyledikleri öğrenildi.

ORGANİZE SUÇLARLA MÜCADELE ŞUBESİNE SEVK EDİLDİLER

Şüphelilerin çelişkili ifadeleri ve olayın arkasında başkalarının bulunma ihtimali üzerine savcılıktan 1 günlük ek gözetim izni alındı. Şüpheliler izin alındıktan kısa süre sonra Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne sevk edildi.

Şüpheliler ise Asayiş Şube Müdürlüğü'nden alınarak Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. Bir şüpheli, kendisini görüntüleyen basın mensuplarına "Ne çekiyorsunuz L.., vatan haini miyiz? Çekmeyin L.. K...eler." diye hakaret etti. Şüphelilerden bir diğeri ise, "Neden Ahmet Hakan'a saldırdınız?" şeklindeki soruya, "O bize saldırdı." diye cevap verdi.
‘KORUMA TALEBİ YANITSIZ KALDI’

Öte yandan Hürriyet’in haberinde de, Hakan’ın, 17 gün önce yaptığı koruma talebine devletin yanıt vermediği belirtildi.

Star Gazetesi yazarı Cem Küçük’ün "İstersek seni sinek gibi ezeriz. Bugüne kadar merhamet ettik de hala hayatta kalabiliyorsun” şeklindeki köşe yazısı ve AK Parti Milletvekili Abdürrahim Boynukalın’ın "Evinin önüne gidecektim. Bunlar dayak yememişler hiç. Bizim hatamız bunlara zamanında dayak atmamak oldu” açıklaması üzerine Ahmet Hakan’ın avukatları harekete geçmişti.

‘BAYRAM VAR ÖNÜMÜZDE, DİLEKÇENİZE İLİŞKİN KARAR VERİLECEK’

Tehditler üzerine savcılığa yapılan suç duyurusunun ardından Ahmet Hakan’ın avukatı Turgut Kazan, İçişleri Bakanı Selami Altınok ile telefonla görüştü. Yakın tehdit olduğu için koruma talebinde bulundu. Bir diğer avukatı Aslı Kazan da 14 Eylül’de İstanbul Valiliği’ne yazılı başvuruda bulunarak, güvenlik önlemlerinin ivedilikle alınmasını istedi.

Valiliğin İstanbul Emniyet Müdürlüğü Koruma Şubesi’ne ilettiği başvuruya, 17 gün boyunca hiçbir yanıt verilmedi. Avukatların bilgi almak için gittiği Koruma Şubesi’nden “Bayram var önümüzde, dilekçenize ilişkin karar verilecek” yanıtı verildi. Bu süre zarfında da Hakan’a koruma verilmedi.

İSTANBUL VALİLİĞİ: SALDIRI GÜNÜ KORUMA ÇAĞRISINDA BULUNMADI

Ahmet Hakan'ın avukatının Emniyet'ten koruma talep ettiklerini ancak 17 gün boyunca bir yanıt alamadıkları şeklindeki açıklamasına atıf yapan İstanbul Valiliği, "Sayın Ahmet Hakan Coşkun'un koruma talebinde bulunmasına rağmen ilgili merciler tarafından koruma tahsisi işleminin yapılmadığını belirten değişik basın ve yayın organları ile sosyal medya mecralarında yer alan haberler ve bilgiler ise gerçeği yansıtmamaktadır. Sayın Coşkun'a, talebi üzerine "çağrı üzerine koruma" tahsisi yapılmış olup müessif olayın meydana geldiği gün Sayın Coşkun'un koruma çağrısında bulunmadığı anlaşılmıştır" açıklamasını yaptı.

Valilik açıklamasında ayrıca, "Fikir ve ifade özgürlüğü ile basın özgürlüğü demokrasinin vazgeçilmez unsurlarıdır. Temel hak ve özgürlüklerin korunması hususunda başta güvenlik güçlerimiz olmak üzere tüm kurumlarımız azami şekilde dikkat etmekte ve bu konuları hassasiyetle takip etmektedir" denildi.AHMET HAKAN'I TEHDİT EDEN CEM KÜÇÜK'TEN AÇIKLAMA

24 TV'de yayımlanan Günün Manşeti programında "Sinek gibi ezeriz" diyerek tehdit eden Cem Küçük, Ahmet Hakan'a yönelik saldırıyı "kınıyoruz" diye yorumladı. Cem Küçük yayında şöyle konuştu: "Olayın ne olduğunu henüz bilmiyoruz. Ortaya çıksın. Cem Uzan ile yazışmalar mı, adi bir suç mu, küçümsemek için değil. İyice ortaya çıksın… 'Ama'sız kınıyoruz. Doğan Grubu ile bizim kavgamız, mücadelemiz devam edecek. Bu olay oldu diye susacak değiliz. Ahmet Hakan'a geçmiş olsun, hakikaten geçmiş olsun."

AKP’Lİ BOYNUKALIN: DÖRT KİŞİYLE GAZETECİ DÖVECEK KADAR KALLEŞ DEĞİLİZ

Bu arada Hürriyet gazetesine saldırı düzenleyen grubun içinde olan ve "Bunlar dayak yememiş hiç, bizim hatamız bunlara zamanında dayak atmamak oldu" diyen AKP Gençlik Kolları Başkanı ve İstanbul milletvekili Abdurrahim Boynukalın, Hakan'a saldırı sonrasında Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Dört kişiyle gazeteci dövecek kadar kalleş değiliz" dedi.

Saldırıdan birkaç saat sonra Twitter’dan açıklama yapan ve Hakan’a ‘Geçmiş olsun’ diyen Boynukalın şunları yazdı: “Tarihinde asla şiddete bulaşmayan tertemiz bir hareketiz. Ne eli taşlı, sopalı insanlarla gazete camı indirecek kadar çapulcuyuz, ne de evinin önünde dört kişiyle gazeteci dövecek kadar kalleşiz.”

KILIÇDAROĞLU: SON DERECE ÜZGÜNÜM

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, Hakan'ın darp edilmesine ilişkin "Toplumdaki gerginliğin bu noktaya taşınması bizde ciddi endişeler yaratıyor. Medyaya yönelik saldırılar konusunda hükümetin çok dikkatli ve tutarlı adımlar atması bizim en büyük arzumuz" açıklamasını yaptı.

Kılıçdaroğlu, partisince düzenlenen bazı etkinliklere katılmak üzere İstanbul’dan Fransa'nın Lyon kentine hareketinden önce basın mensuplarının soruları üzerine Hakan'ın önce ölümle tehdit edildiğini ardından da fiziki saldırıya muhatap olduğunu belirterek şunları söyledi: "Sabah aradım. Son derece üzgünüm. Bu olayın faillerinin bulunması için de umuyorum, güvenlik güçleri üstlerine düşen görevleri yerine getirmiş olurlar. Kendisine, Hürriyet ailesine 'geçmiş olsun' diyorum."

Kılıçdaroğlu, "Bazı köşe yazarları Ahmet Hakan'a tehditte bulunmuştu. Bununla alakası olabilir mi?" şeklindeki bir soru üzerine ise "Köşe yazarları arasındaki polemiklere bizim şu veya bu şekilde dahil olmamız doğru değil. Ama bugün bir gerçek var. Bu gerçek de nedir? Gazetecinin açıkça saldırıya uğramış olması. Bizi üzen noktada budur" ifadelerini kullandı.

ADALET BAKANI: FAİLLERİ GEREKEN CEZAYI ÇEKECEKLERDİR

Adalet Bakanı Kenan İpek, gazeteci Ahmet Hakan'ın darbedilmesiyle ilgili faillerin gereken cezayı çekeceklerini belirtti.  İpek, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı değerlendirmede, gazeteci Coşkun'a yapılan saldırıyı kınadı. Bakan İpek, "Kendisine ve tüm basın camiasına geçmiş olsun. Failleri gereken cezayı çekeceklerdir" ifadelerini kullandı.

ARINÇ: GAZETECİLERE TEHDİDİN GAZETECİLERDEN GELMESİ DE AYRI BİR FACİA

Bülent Arınç da, gazeteci Ahmet Hakan'a saldırıya tepki gösterdi.  Arınç, kişisel Twitter hesabından, "Gazetecilere, kendi camialarından ve gazetecilerden tehdit gelmesi de ayrı bir facia, bu kötü rüyadan bir ayn önce uyanmamız dileğiyle" cümlesini paylaştı.

Bülent Arınç Twitter hesabından Ahmet Hakan’a yönelik saldırıyla şu paylaşımlarda bulundu: "Gazeteci ve televizyon programcısı Sn. Ahmet Hakan' a evinin önünde yapılan saldırıyı şiddetle kınıyorum. Sayın Ahmet Hakan' a, geçmiş olsun dileklerimle acil şifalar temenni ediyorum. Saldırganların ve varsa azmettiricilerinin, bir an önce yargı önüne çıkarılarak hak ettikleri cezalara çarptırılması gerekir. Geçmişten bugüne, basına, gazetecilere, gazete sahiplerine yapılan gizli-açık tehdit, baskı ve hedef göstermelerin kötü sonuçlarını görmüştük. Geçmişte yaşanan andıç türü tehditlerin de acı bir hatıra olarak kaldığını biliyorum. Gazetecilere, yine kendi camialarından, eski-yeni medya patronlarından, ya da gazetecilerden tehdit gelmesi de ayrı bir facia. Bu kötü rüyadan bir an önce uyanmamız dileğiyle…"

AKP'DEN SALDIRIYLA İLGİLİ İLK AÇIKLAMA

Van Milletvekili adayı Beşir Atalay, Ahmet Hakan'a yapılan saldırıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, şunları söyledi: "Gece bir gazeteci arkadaşımıza, Ahmet Hakan'a bir menfur saldırı olmuştur. Bu olayı kınayarak konuşmama başlamak istiyorum. Bu olayı lanetliyorum. Şiddetin her türlüsünü kınıyorum. Biz daima şiddete karşıyız. Hele bir basın mensubuna yapılan bu şeyi gerçekten çok büyük bir şansızlık olarak görüyorum. Kendisine şifa diliyorum, geçmiş olsun diliyorum, basın camiasına da geçmiş olsun diliyorum. Havaalanından buraya gelirken, İstanbul Valisi'yle görüştüm. Saldıran 4 kişi de yakalanmış, ifadeleri alınmış. Bana bilgiler verildi. Ama ben bu bilgileri burada vermeyeceğim. Zaten bir saat sonra İstanbul Valiliğimiz bir açıklama yapacak ve bu saldırganlarla ilgili bilgileri kendileri verecekler. Saldırganların 4'ü de yakalanmış su an emniyetin elinde, sevindirici olan yanı da bu."

AK PARTİ SÖZCÜSÜ ÇELİK: GAZETECİLERE SALDIRI HİÇBİR ŞEKİLDE MAZUR GÖSTERİLEMEZ

Çelik, Twitter hesabından şunları yazdı: "Gazeteci Ahmet Hakan Coşkun'a yapılan çirkin saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Gazetecilere saldırı hiçbir şekilde mazur gösterilemez. Şiddet hiçbir şekilde tasvip edilemez. Şiddet, kayıtsız şartsız reddedilmelidir. Tüm basın mensuplarına geçmiş olsun diyor, en iyi dileklerimizi iletiyoruz. Gazetecilere yönelik şiddeti mahkum ediyor ve en güçlü şekilde kınıyoruz."

TGC: İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜ HEDEF ALAN BU ÇİRKİN SALDIRIYI KINIYORUZ

Hürriyet Gazetesi köşe yazarı Ahmet Hakan'a yapılan saldırıyla ilgili bir açıklama yapan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, "Üyemiz Ahmet Hakan'a yapılan saldırıyı kınıyoruz. Ahmet Hakan'ı hedef gösteren, ölümle tehdit eden kişilerle ilgili İçişleri Bakanlığı'nı göreve çağırıyoruz" dedi.  TGC Yönetim Kurulu'nun açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

"Seçime giderken medya kuruluşlarının ve gazetecilerin Cumhurbaşkanı, iktidar ve iktidarı destekleyen bazı yazarlar tarafından sürekli hedef gösterilmesi sözlü ve fiziksel şiddeti körüklemektedir. Her ne kadar geçici iktidarın Başbakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'de basının özgür olduğuna inansa da bu ülkede her gün bir yayın organı basılmakta, gazeteciler saldırıya uğramaktadır. Son olarak aylardır iktidar yanlısı medya organlarının yazarları tarafından açıkça dayak ve ölümle tehdit edilen üyemiz Ahmet Hakan, dün gece korumasıyla birlikte saldırıya uğramış ve hastaneye kaldırılmıştır. Basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünü hedef alan bu çirkin saldırıyı kınıyoruz. Meslektaşımıza geçmiş olsun diliyoruz. Ahmet Hakan'a yönelik tehditlerle ilgili bugüne kadar seyirci kalan ve görevini yerine getirmeyen İçişleri Bakanlığı'nı görevini yapmaya, gözaltına alındığını öğrendiğimiz saldırganların kimliklerini açıklamaya davet ediyoruz. Bağımsız ve bağlantısız gazetecilerin her türlü baskıya rağmen görevlerini yapmaya devam edeceğini tüm kamuoyuna saygıyla duyururuz."

BASIN KONSEYİ İKTİDARI GÖREVE ÇAĞIRDI

Basın Konseyi, Ahmet Hakan'a yapılan saldırıyla ilgili açıklamasında, "Basın özgürlüğü derken, can güvenliğimizin olmadığı bir noktaya geldik. Çok ciddi endişeliyiz" diyerek siyasi iktidarı göreve çağırdı.

Basın Konseyi'nin açıklaması şöyle: "Son zamanlarda medyaya yönelik baskılar, siyasilerin ve bazı köşe yazarlarının, 'Onun tırnaklarını da dişlerini de sökmesini biliriz', 'İstesek sinek gibi ezeriz' şeklindeki ifadeleriyle güçlenen bu saldırılar, kabul edilemez. Bu çirkin tavırlar gözdağıdır, basına hiza verme çabalarıdır. Gece geç saatlerde televizyon programını tamamlayarak, evine dönmeye çalışan gazeteci Ahmet Hakan'a yapılan saldırı aslında; insan haklarına, demokrasiye, basın-ifade özgürlüğüne, halkın haber alma hakkına yapılan alçak bir saldırıdır. Üzerlerinde devletin can güvenliğini hissetmeyen gazeteciler, bugün her açıdan özgür değildir. Bir milletvekilinin, Hürriyet Gazetesi binasının önüne giderek olay yaratıp gazetecilere gözdağı vermesini, siyasi iktidarın ciddiye almadığını gördük. Bu ortamların yaratılmasına izin verirsek, bazıları da üzerine vazife çıkarıp mafya tarzı saldırılara geçer. Şunu açıkça söylemek zorundayız: Siyasi iktidar, ülkeyi yönetendir. Bu nedenle yaşanan bu durumun sorumluluğu doğrudan siyasi iktidarındır. Hükümeti, İçişleri Bakanlığı'nı, Valileri, vandalizme dur demeye çağırıyoruz. Bunlar şiddettir. Caydırıcı önlemler alınmadığında da şiddetin egemenleştiği görülür. Bugün Ahmet Hakan'ın kaburga ve burun kemikleri kırıldı. O'nu koruyamadık… Sıranın kime geleceğini bilmiyoruz. Başta siyasi iktidar olmak üzere, tüm yetkilileri göreve çağırıyoruz. Gözdağı veren saldırılar gerçek gazetecileri korkutmaz, yıldırmaz."

ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ: İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KABA KUVVET İLE SUSTURULAMAZ

Ahmet Hakan'ın uğradığı saldırıyla ilgili ABD Büyükelçiliği Twitter üzerinden açıklama yaptı. Hem İngilizce hem de Türkçe olarak atılan tweette, "Gazetecileri şiddet ile korkutmayı amaçlayanlar, kazanılamayacak bir savaş vermektedirler. İfade özgürlüğü kaba kuvvet ile susturulamaz" denildi.

İNGİLİZ BÜYÜKELÇİ: SALDIRIYI ŞİDDETLE KINIYORUM

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore, gazeteci Ahmat Hakan'a yönelik saldırıyı şiddetle kınadığını ifade etti.  Moore'un Twitter hesabından yaptığı açıklama şu şekilde: "Ahmet Hakan'a yapılan saldırı kabul edilemez. Şiddetle kınıyorum, kendisine geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Kimse görüşlerinden dolayı tehdit edilemez, şiddet göremez. Basın-ifade özgürlüğü işleyen bir demokrasinin en önemli aracıdır. Bu özgürlükleri korumak herkesin görevidir."

GÖKÇEK'TEN KINAMA

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de, saldırıyla ilgili "Ahmet Hakan'a yapılan saldırıyı kınıyorum" açıklamasını yaptı.

Zaman zaman sosyal medya hesabı üzerinde Hakan ile atışan Gökçek, Twitter’dan şunları yazdı: "Ahmet Hakan'a yapılan saldırıyı kınıyorum. Şiddet hiçbir şekilde meşru gösterilemez. Geçmiş olsun sana Ahmet."

Tamamını oku: http://tr.sputniknews.com/turkiye/20151001/1018082136.html#ixzz3nJZt28IO

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.