Header Ads

AİHM'in Perinçek kararı: 1915'i 'soykırım' olarak tanımlamamak ifade özgürlüğüdür

cha/ulusalkanal

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 1915'i 'soykırım' değil, 'katliam' olarak tanımlayan Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'e ceza veren İsviçre'yi haksız buldu. Büyük Daire'de yapılan temyiz duruşmasında, daha önce 2. Daire'nin verdiği karar 10'a karşı 7 oyla onandı.

Karar duruşması öncesinde Ulusal Kanal'a konuşan Perinçek, "AİHM Büyük Daire'nin kararına ve hukuka uygun olarak lehimize karar bekliyoruz. Bu başarıyı bütün siyasi liderlerle birlikte yaşamak isterdik. O nedenle buraya davet ettik" diye konuşmuştu.

Kararın ardından açıklama yapan Doğu Perinçek, "Bu kararla AİHM'ye bağlılığımız artmıştır. Türkiye'yi kimsenin bölmesine izin vermeyeceğiz. Bu kararı Mehmetçik'e armağan ediyorum." dedi.

Karar, taraflar adına bağlayıcı olması nedeniyle İsviçre’nin ceza yasasını değiştirmesi gerekiyor.

Perinçek, İsviçre'de yaptığı 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını reddeden konuşmaları nedeniyle bu ülkede 2007 yılında çeşitli cezalara çarptırılmış ve bunun ardından 2008 yılında AİHM'e başvurmuştu.

AİHM'e yaptığı başvuruda Perinçek, "İsviçre'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ifade özgürlüğü ile ilgili 10. maddesini ihlal ettiğini" savunmuştu.

AİHM başvuruya ilişkin 17 Aralık 2013'te aldığı kararda, İsviçre'nin insan hakları ihlalinde bulunduğuna hükmetmişti.

Mahkeme, daha sonra İsviçre'nin yaptığı temyiz başvurusunun Büyük Daire tarafından değerlendirilmesini kararlaştırmıştı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.