Header Ads

'Amirallere suikast, ÇYDD ve Kafes' iddialarını içeren Poyrazköy davasında tüm sanıklar beraat etti

ajanslar/başka haber

"Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat" davasında tüm sanıkların beraatına karar verildi.

"Kafes eylem planı", "Amirallere suikast", "Gölcük'te ele geçirilen belgeler" ile Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ve Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV) yöneticileri hakkındaki iddialara ilişkin dosyaların birleştirildiği 84 sanıklı "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat" davasında mahkeme heyeti, üzerilerine atılı suçu işlemedikleri gerekçesiyle 83 sanığın beraatına, kovuşturma sürecinde hayatını kaybeden bir sanıkla ilgili davanın da düşürülmesine karar verdi.

Anadolu Adalet Sarayı'ndaki Şehit Hakan Kılıç Konferans Salonu'nda yapılan duruşmada, verilen aranın ardından Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti Başkanı Selçuk Kaya tarafından karar açıklandı.

Mahkeme heyeti, aralarında emekli Koramiraller Kadir Sağdıç ve Ahmet Feyyaz Öğütçü ile Tuğamiral Mehmet Fatih Ilğar ve emekli Binbaşı Levent Bektaş'ın da bulunduğu 83 sanığın üzerilerine atılı suçu işlemedikleri gerekçesiyle beraatını, vefat eden bir sanığın dosyasının da düşürülmesini kararlaştırdı.

Ayrıca sahte delil üretenler hakkında suç duyurusunda bulunulması da kararlaştırıldı.

Mahkemenin kararını açıklamasının ardından sanıklar ve avukatları ayağa kalkarak, mahkeme heyetini alkışladı.

Bugünkü duruşmada, Savcı Sezai Öztürk,  83 sanığın beraatını istemişti.

Amirallere suikast soruşturması başlangıcında Yarbay Ali Tatar intihar etmiş, ÇYDD soruşturmasında evi basılan Türkan Saylan da hastalığından ötürü hayatını kaybetmişti.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.