Header Ads

Ankara'da hayatını kaybeden Günay Doğan, Çekmeköy'de toprağa verildi

cha

Ankara’daki terör saldırısında hayatını kaybeden İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğrencisi Güney Doğan, cemevinde düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı. Doğan’ı üniversiteden arkadaşları ve hocaları da yalnız bırakmadı.

Ankara’da düzenlenen barış mitingine katılan İTÜ İnşaat Mühendisliği 3. Sınıf öğrencisi Güney Doğan, yaşanan terör saldırısında hayatını kaybetti. Doğan için bugün Taşdelen Hacı Bektaşi Veli Cemevi’nde tören düzenlendi. Törene HDP İstanbul Milletvekili Beyza Üstün, CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cemal Gökçe, İTÜ’den hocaları ve arkadaşları, ailesi ve mahalle sakinleri katıldı.

Cenaze namazı öncesi, küçük oğlu Onur Doğan'a sarılarak tabutun başına gelen baba Mustafa Doğan ise kısa bir konuşma yaptı. Güçlükle ayakta duran baba Doğan, "Savaşa karşı, inadına barış. Tayyip'in savaşına karşı inadına barış. Güney'im şehit oldu. Ben oğlumun mücadelesinin arkasındayım" dedi. Daha sonra tabutun başından ayrılan baba Doğan, ağlayarak oğlu Onur Doğan'a sarılıp öptü.

Cenazede ailesi ve yakınları gözyaşlarını tutamadı. Annesi Derman Güven yakınlarının telkinleriyle güçlükle sakinleştirilebildi. Güney Doğan'ın cenazesi törenin ardından Taşdelen Mezarlığı’nde toprağa verildi.

Otobüslerle cemevine gelen İTÜ öğrencileri Güney Doğan’ı anlattı. Doğan’ın çok başarılı bir öğrenci olduğunu söyleyen arkadaşları, kendilerinin de Ankara’ya gitmek istediklerini ancak fırsat olmadığını söyledi. Doğan’ın hayat dolu bir insan olduğunu vurgulayan arkadaşları, şunları söyledi:

“İTÜ’de Newruz kutlaması yapmıştık. O zaman birlikte halay çekmiştik. Hatta Güney’in bize halay dersleri verdi. Çok eğlenceli, hayat dolu bir çocuktu. Maalesef bir katliamda kaybettik onu. Hepimiz çok üzgünüz, İTÜ olarak, bütün Türkiye olarak. Bu savaş artık bütün Türkiye’ye sıçramaya başladı. Barışı isteyen herkes artık katlediliyor. Güney her zaman bizim mücadelemizde yaşayacak. Onu her zaman yaşatacağız. Barış mitingine gittiğinden haberdardık. Hatta hepimiz gidecektik. Basit sebeplerden dolayı biz de gidemedik. Kime sorsak ‘ben de gidecektim ama işim çıktı’ diyor. Çok hayat dolu bir insandı. Belki de Türkiye bir bilim insanını kaybetti. Çok yüksek puanlı bir bölüme geldi derece ile.”

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da, "Bir barış güvercinimizi şu anda yolculuyoruz. Barış güvercinlerimizin tek bir talebi vardı; ülkede barışı egemen kılmaktı. Barışın olmadığı bir ülkede birlik olmaz, beraberlik olmaz, huzur olmaz, insanlık olmaz. Tek bir talepleri vardı; bu coğrafyada barışı egemen kılmaktı, insanlık tohumunu ekmekti. İnadına, bedeli ne olacaksa olsun, sonuna kadar bu barışı savunacağız, bu barışın bedelini hep birlikte ödeyeceğiz. Hepimizin başı sağolsun" diye konuştu.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.