Header Ads

Ankara'daki barış mitinginde katliam: 103 kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi yaralandı

foto: aa/cha haber: ajanslar/sputnik(hayattv(imctv

'Savaşa İnat, Barış Hemen Şimdi, Barış Emek Demokrasi' yürüyüşüne hazırlanan Ankara'da bugün tren garına giden köprü altında patlamalar meydana geldi. Resmi açıklama olmasa da, haber ajansları birkaç saniye arayla iki ayrı patlamanın meydana geldiği bilgisini geçti.

Başbakanlık Koordinasyon Merkezinden alınan bilgiye göre, saat 23.00 itibarıyla Ankara'daki terör eyleminde, 1'i Filistin asıllı vatandaş sivil olmak üzere hayatını kaybedenlerin sayısı 97'ye yükseldi.

Savcılık tarafından kimlik tespiti ve/veya otopsi işlemleri tamamlanan ve isimleri Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca koordinasyon merkezine bildirilen vatandaşlarımız:

1- Abdülkadir UYAN
2- Metin KÜRKLÜ
3- Gökhan AKMAN
4- Orhan IŞIKTAŞ
5- Yılmaz ELMASCAN
6- Gökmen DALMAÇ
7- Elif KANLIOĞLU
8- Hakan Dursun AKALIN
9- Ersin ADSIZ
10- Ayşe DENİZ
11- Fatma ESEN
12- Gülbahar AYDENİZ
13- Eren AKIN
14- Canberk BAKIŞ
15- Nizamettin BAĞCI
16- Kasım OTUR
17- Başak Sidar ÇEVİK
18- Resul YANAR
19- Mehmet Ali KILIÇ
20- Tekin ARSLAN
21- Sezen VURMAZ
22- Dilaver KAHARMAN
23- Umut TAN
24- Dilan SARIKAYA
25- Ali KİTAPÇI
26- İsmail KIZILÇAY
27- Muhammet DEMİR
28- Korkmaz TETİK
29- Onur TAN
30- Osman ERBASAN
31- Emine ERCAN
32- Vedat ERKAN
33- Seyhan YAYLAGÜL
34- Vahdettin ÖZGAN
35- Selim ÖRS
36- Ali Deniz UZATMAZ
37- Firdevs Tat DALMAÇ
38- Vedat ERKAN
39- Günay DOĞAN
40- Berna KOÇ
41- Meryem BULUT
42- Binali KORKMAZ
43- Feyyaz DENİZ
44- Mehmet Zakir KARABULUT
45- Dicle DELİ
46- Leyla ÇİÇEK
47- Ebru MAVİ
48- Ziya SAYGIN
49- Metin PEŞMAN
50- Mesut MAK
51- Hacı KIVRAK
52- Gözde ARSLAN

İçişleri Bakanı Selami Altınok, Ankara'daki patlamaya ilişkin, Başbakanlık yeni binada düzenlediği basın toplantısında, "Güvenlik açığıyla alakalı hiçbir şey söz konusu değildir. Miting Sıhhiye Meydanı'ndadır ve miting alanının etrafı bariyerlenmiştir, miting alanına girişlerde arama yapılacaktır. Miting alanı dışındaki herhangi bir alanda, insanların farklı illerden gelip miting alanına yürüme anında meydana gelmiştir. Ona rağmen Ankara Valiliğimiz ve emniyetimiz mekan ve zemin aramalarını yapmıştır, orada da görevlilerimiz vardır. Mitingle alakalı bir güvenlik zafiyetinin olduğunu düşünmüyorum" dedi.  Altınok ayrıca, toplanma alanında güvenlik zaafiyatı olduğu yönündeki suçlamaları da reddederek istifa etmeyeceğini söyledi.

RTÜK'den yapılın açıklamada, "Başbakanlık Ankara'da meydana gelen patlama hakkında geçici olarak yayın yasağı getirmiştir. Ankara'da bugün sabah saatlerinde meydana gelen terör saldırısı nedeniyle Başbakanlık konuya ilişkin geçici olarak yayın yasağı getirilmesine karar vermiştir. Tüm medya hizmet sağlayıcıların dikkatine sunulur" denildi.

Öğle saatlerinde KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’nin düzenleyeceği 'Emek, barış, demokrasi' mitinginin toplanma yeri olan Ankara Tren Garı önünde saat 10.00 sıralarında meydana gelen patlamada 86 kişi öldü, 186 kişi yaralandı.DHA'ya konuşan bir görgü tanığı "Patlamalardan biri, halay çekenlerin ve çantaların bırakıldığı yerde meydana geldi" dedi.

Gar önüne çok sayıda ambulans sevk edildi. Yaralılar sedyelerle koşturmaca içinde taşınırken, kalabalık zaman zaman polis otolarına tepki gösterdi.Hayatını kaybedenlerin üstü pankart ve flamalarla örtüldü.


Patlamanın ardından Ankara'da Numune, İbni Sina, Ankara Hastanesi, Hacettepe ve Gazi Hastanesi'nin acil servislerinde alarma geçildi. Hastanelere getirilen yaralıların tedavilerine başlandı. Gazi Üniversitesi'ne getirilen 10 yaralıdan birinin durumunun ağır olduğu bildirildi.

Numune Hastanesi'ne çok sayıda yaralı getirildi. Yaralılara kan vermek için vatandaşlar da hastaneye akın etti. Ancak hastane şartları kan almaya yetersiz kalınca vatandaşlar başka hastanelere sevk ediliyor. Numune Hastanesi'ne çok sayıda ambulans giriş çıkış yapıyor. Numune Hastanesi'ne kabul edilen yaralıların isimleri de cama asıldı. Hastanede sürekli yaralılar için acil kana ihtiyaç olduğu yönünde anonslar yapılıyor. Patlama sonrası Ankara Numune Hastanesi'ne götürülerek tedavi altına alınan ve isimleri hastane yönetimi tarafından Acil girişine asılan 40 yaralının isimleri şöyle: Gülefer Akkaya, Mukadder Kardiyen, Bahar Gölalp, Hatun Berk, İdris Kılıçaslan, Hasan Tekin, Gamze Şuay, Şükran Elcik, Veysel Tunç, Sakine Şıral, Kamuran Tekin, Heval Burcu Talı, Seyfettin Sarı, Ahmet Özü, Fatih Kıyak, Selçuk Karasu, Cafer Altun, Mahsun Alpar, Arzu Özgülsüm, Ali Tuncel, Mehmet Alcu, Uğur Erman Karakoç, Mehmet Aydın, Ekin Osmanoğulları, Nazlıcan Çelik, Korkmaz Tetik, Halil karabulut, Melihe Önen, serhan Yıldırım, Döndü Hancı, Semaye Özbay, nezir Çiçek, Vedat karabulut, Oğuzhan Çırak, Seher Karataş, Gökhan Gökbönü, Uğur Mumcu Şahin, Bülent Köreği, Hasan Alkan, Süleyman Şener.CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara'da patlama haberi sonrası İstanbul'daki miting ve programlarını iptal etti.

Kılıçdaroğlu daha sonra bir açıklama yaptı:

"Türkiye böyle bir tabloyu haketmiyor, yazık günah bu ülkeye hepimizin siyasi görüşü ne olursa olsun terörü lanetlemesi lazım. Türkiye'ye böyle bir tabloyu yaşatmaya kimsenin gücü yetmez. Üzgünüm, üzüntülüyüm. Bugün bütün programımızı iptal ediyoruz. Arzu Çerkezoğlu'ndan bilgiler aldım. Ölü sayısını buradan söylemek istemiyorum ama çok vahim bir tablodan bahsediliyor.. 2 canlı bombadan söz ediliyor. Özel suçlama yapmak istemiyorum ama Türkiye böyle mi yönetilmeli? Ne derdimiz var bizim. Neden gencecik insanlarımız teröre kurban gitsinler.Huzur içinde yaşayan bir ülke istiyoruz. Görüş ayrılıklarımız olabilir. Ancak bunu terör noktasına taşımayı kabul etmiyoruz. Terörü bitirme konusunda bizden kim ne istiyorsa açık çek veriyoruz. Ne isteniyorsa yapmaya hazırız. Terörü bitirmek için ne istiyorsanız bütün gücümüzle onu yapmaya hazırız. Analar ağlamasın lafla ağlamıyor. Çaba harcamamız gerekiyor. Defalarca söyledim tekrar söylüyorum bütün siyası partilerin amasız, fakatsız hareket etmelidir. Teröre karşı hepimizin onurlu dik davranmamız gerekiyor. Bedel ödememiz gerekiyorsa öderiz."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, resmi Twitter hesabından da açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu "Başımız sağolsun...Kaybettiğimiz insanlara Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Biz bunu hak etmiyoruz; gençlerimiz bunu hak etmiyor, insanlarımız bunu hak etmiyor. Evet çok üzgünüz ama sağduyumuzu kaybetmiyor, bu karanlığa, kaosa teslim olmuyoruz" dedi.

CHP Gençlik Kolları, Ankara'daki mitingde Malatya Gençlik Kolları'ndan 11 üyesinin hayatını kaybettiğini açıkladı.HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ankara'daki patlamayla ilgili, "Çok büyük katliamla karşılaştık. Vahşice barbarca bir saldırı gerçekleşti. Diyarbakır ve Suruç'un tıpa tıp benzeri ve devamı. Bilanço çok ağır" dedi. Demirtaş şunları söyledi: Alçak bir bombadır. Canlı mı olur cansız mı olur alçak bir bombadır. İki peş peşe büyük patlamanın olduğu anlaşılıyor ve kalabalığın en yoğun olduğu bölgede gerçekleştiriliyor ve özellikle ölü sayısı artsın diye tesiri çok yüksek bir bomba kullanılıyor. Tıpkı Suruç’taki gibi, tıpkı Diyarbakır'daki gibi. Arkasındaki güçler ortaya çıkar mı? hayır çıkmaz. çünkü arkasında karanlık bir güç yok, aleni bir güç var. Suruç'taki gibi, Diyarbakır'daki gibi. Yoksa istihbaratın imkanlarının bu kadar güçlü bir devlette bizi gece gündüz izleyen dinleyen takip eden bir devlette bunun bilgisinin olmamasının imkanı var mı?”

Ankara’daki Barış Mitingi’ne yönelik saldırısı sonrasında programını değiştirerek İstanbul’dan Ankara’ya giden Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Genel Merkez binası önünde açıklama yaptı. Demirtaş, “Bu saldırı devletimizin ve milletimizin bütünlüğüne değil, devlet tarafından halka yapılmış bir saldırıdır. Yargılanacaksınız. Ellerinize o kelepçeler takılacak” dedi.

Saldırıyı gerçekleştirenlerin ortaya çıkarılacağına dair beklentilerinin olmadığını belirten Demirtaş, son dönemde 150’ye yakın yurttaşın saldırılarda hayatını kaybetmesine karşın tek bir yöneticinin istifa etmediğini söyledi. “Bu işte parmakları yoksa bile, hiç değilse güvenlik zaafiyeti nedeniyle haysiyetli bir yönetici istifa etmez mi? Bu saldırı devletimizin ve milletimizin bütünlüğüne değil, devlet tarafından halka karşı gerçekleştirilmiştir. Yabancı ülke liderleri cumhurbaşkanını, başbakanı taziye için arıyorlarmış, bizim için bu taziyeler boştur, taziye sahibi halktır.”

Sedat Peker’in dün Rize’de gerçekleştirdiği mitingte sarf ettiği, “Oluk oluk kan akacak” sözlerini hatırlatan Demirtaş şunları söyledi:
“Kan dökeceğiz diye meydanlarda dolaşıp, devletin beslediği çetelerle kardeşlik hukukumuz yok.
“Bizi suçlayan AKP yöneticilerine şunu söylüyorum; biz bir arada yaşamı savunurken sizinle yaşamayı kast etmiyoruz. Saçından ayak tırnağına kadar kana bulaşmış olanlarla kardeşlik olmaz. Devletin beslediği çetelerle hiçbir bağımız olamaz. İstihbaratçı mısınız, vali misiniz, başbakan mısınız bilemeyiz. Yargılanacaksınız. Ellerinize o kelepçeler takılacak. Yaptıklarının hesabını, bedelini ödemeden cezaevinden çıkamayacaklar.”

DİĞER AÇIKLAMALAR..

Öte yandan KESK Genel Başkanı Lami Özgen de hastanelerdeki yaralılar için kan bağışı talebinde bulundu.

İstanbul Tabip Odası Başkanı Nazmi Algan İMC'ye 'Patlama sonrası polisin gaz bombalı müdahalesi nedeniyle yaralılar müdahalemiz 10 dakika gecikti.' dedi.

DİSK Başkanı Kani Beko: AKP miting yapıyor patlama olmuyor, her ne hikmetse demokrasiden barıştan emekten yana olan bizlerin mitinglerinde yaşanıyor. Her ne olursa olsun Savaş çığlıklarına karşı Barış çığlıkları atmaya devam edeceğiz. Buraya gelen bizler analar ağlamasın gençler ölmesin diye buluştuk, demek ki tabutlardan ölümlerden beslenenler var.

Sıhhiye Meydanı'nda bugün 'Savaşa İnat, Barış Hemen Şimdi, Barış Emek Demokrasi' konulu toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenlenecekti. Mitingin toplanma yeri tren garı olarak belirlenmişti.

Ankara Ulus Tren Garı önünde yeni bir bomba alarmı verildi.

Gar önündeki kavşakta meydana gelen patlamanın ardından yeni bir bomba ihtimaline karşı bir araçta arama yapılıp güvenlik önlemi alındı. Alandaki insanlar Sıhhiye Meydanı'na yönlendirildi.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir ise "Olay yerindeyiz. Bizim sağlığımız iyi ama maalesef burada durum çok kötü. Ölü sayısının artmasından korkuyoruz. Barış Mitingi'nde yaralananlar için kan ihtiyacı var, Ankara'da olan herkesi kan vermeye çağırıyorum, size ihtiyacımız var!" yazdı.

Çok sayıda insanın hayatını kaybettiği yere gelen HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, çevik kuvvete saldırmaya çalışan grubu engellemeye çalıştı. Cenazelerin olduğu bölgeye gitmeyen HDP Milletvekili Önder, "Hastaneye gönderdiğimiz arkadaşlar, onlarca kişinin hayatını kaybettiğini söylüyor. Elimizde henüz kesin bir bilgi yok. Şimdilik kalan yaralıları ulaştırmaya çalışıyoruz. Herkesten de bu konuda yardım diliyoruz. Bu panik havası yaralılarımıza yardım etmemizi engelliyor. Barışa tahammülü olmayanlar, en büyük provokasyonu burada yaptılar. Ne söylesek spekülasyon olur. HDP kortejinin bulunduğu yerde olmuş patlama." açıklamasında bulundu.

Barış ve Demokrasi mitingi için Ankara’da toplananlar arasında bulunan CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, bombalı terör saldırısı anında yaşadıklarını anlattı. Olayın şokunu üzerinden atamayan Çam, önüne patlayıcının içindeki bilyelerin düştüğünü belirterek, “Seçim öncesi inadına barış diyen, ‘Savaşa inat barış, hemen şimdi’ diyen topluma, son yılların en kanlı provokasyonu yapıldı. Bunun adı saray provokasyonudur. Saray gladyosu işbaşında.” dedi. Çam, “İnsanlar şarkı türkü söyleyip halay çekiyordu. Saat 10.15 sıralarında kortejle yürümeye başladık. 50 metre yürüdükten sonra patlama sesi duyduk. O anda bir bilye önüme düştü. Kopan bacakları, parmakları gördük ve tanık olduk.” diye konuştu. Kanlı saldırıya şahit olan Çam, “Bu bir, seçimler öncesi güvenlik endişelerinin artık her yere yansıtılması çabasının kanıtıdır. Bu bir saray provokasyonudur. Barış mitingi kana bulanmıştır. Onlarca ölü ve yaralı var. Toplumun tek istediği, güvenli bir şekilde seçime gitmek ve güvenli bir şekilde yaşamak ancak AKP iktidarı ve saray ortaklığı, bunun oluşmaması için elinden geleni yapıyor. Hukuk dışı şiddet giderek artıyor. Artık yeter demenin tam zamanı. Bu katliamların sonunu, güç birliği yaparak getireceğiz.” dedi.

ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş: çok korkunç tarif edilemez bir vahşet yaşadık, her şey çok güzel başlamıştı barışı kana buladılar

Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan: bu saldırıların işçi ve emekçilerin sesini kesmeye yönelik bir saldırı olduğunu biliyoruz.

‘ÜLKE HEPİMİZİN, TAHRİKLERE KAPILMAYIN’

Başbakan Ahmet Davutoğlu, patlama ile ilgili İçişleri Bakanı Selami Altınok ile görüştü. Davutoğlu ayrıca, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'ndan da hayatını kaybedenler ve yaralıların durumu ile ilgili bilgi aldı.

Davutoğlu saat 12.00'de, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, İçişleri ve Sağlık Bakanlığı yetkilileri, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Celalettin Lekesiz ve Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar'ı, Resmi Konut'ta toplantıya çağırdı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Demirtaş’ın açıklamalarında vahim bir durum var. Hukuki olarak her an hesap vermeye hazırız. Bizim elimize ne takılacağına halk karar verir. Terör örgütüne sırtını dayayanlar, insan canını yok sayanlar, barış deyip arkasından hamile eşinin yanında polisi şehit edenlere karşı sesini çıkarmayanlar, halk tarafından manen kelepçelenmiştir. Demirtaş’ın vicdanı kelepçelenmiştir. Hesap sorulacaksa buradayım, her yerdeyim, Ankara’dayım İstanbul’dayım. Halkı devlete kışkırtıyorsa bunlar sorgulanacaktır. Hiçbir siyasi böyle bir saldırı karşısında devleti suçlamaz, teröristleri suçlar.” diye konuştu.

Demirtaş’ın meselesinin vatandaşların hüznünü paylaşmak olmadığını savunan Davutoğlu, “Meselesi içimizdeki yangını ülke yangınına çevirmek. Demirtaş’ın ikili dilini HDP’ye oy veren vatandaşlarımız da görecektir. Bizi caydıracağını düşünüyorsa, tedbirlerimizi erteleyeceğimizi düşünüyorsa yanılıyor. Kim eline silah alırsa, bomba gönderirse mücadelemiz sonuna kadar sürecek, kararlıyız. Anayasal görevi yerine getiren Başbakan olarak konuşuyorum. Bu ülke hepimizin, tahriklere kapılmayın.” dedi.

Yaşanan saldırı karşısında derin bir üzüntü içerisinde olduğunu ifade eden Datutoğlu, “Bu saldırı herhangi bir şekilde tek bir gruba veya herhangi bir siyasi topluluğa karşı değildir. Bu saldırı ülkemizin bütününe yapılmış bir saldırıdır. Ülkemize yapılan bir saldırıdır. Halkımızın her kesimine yapılmış bir saldırıdır. Bu saldırının acısını hissetmeyen hiçbir vatandaşımız olduğu kanaatinde değilim. Demokrasiye yapılmış bir saldırıdır.” ifadelerini kullandı.

3 GÜN ULUSAL YAS İLAN EDİLDİ

“Bugün aldığımız kararla Cumhurbaşkanımızla da görüştük, terör saldırılarında hayatını kaybeden bütün vatandaşlarımız, şehitlerimiz için 3 gün ulusal yas kararı aldık” diyen Davutoğlu, “Bu saldırıda 86 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Ayakta tedaviler hariç 186 yaralımız var.” dedi.

‘CANLI BOMBA EMARELERİ ÇOK KUVVETLİ’

“Canlı bomba emareleri çok kuvvetli” diyen Başbakan, “Siyasi liderlere de çağrı yapıyorum. Terörü yapana göre, mağduruna göre değerlendirmeyelim. Teröre karşı ortak bir çağrıda bulunalım. Sayın Bahçeli ve Kılıçdaroğlu ile görüşmeyi planlıyorum. Terörün bir kısmını meşru gösterip verileri ortada yokken halkı tahrik edecek açıklamalar yapmak intikam dili kullanmak kimseye yakışmaz. Gün konuşma, bir araya gelme günüdür, ortak bilinçle hareket etme günüdür. Siyasi parti liderlerine AK Parti Genel Başkanı olarak hitap etmiyorum. Başbakan olarak tam da bugün demokrasiyi korumanın hepimizin ortak sorumluluğu olduğunu hatırlatmak istiyorum.” şeklinde konuştu.

‘HAİNCE CİNAYETİ İŞLEYEN KİMSE GEREĞİ YAPILACAK’

Davutoğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bu haince cinayeti işleyen kimse gereği yapılacak. Diyarbakır’da da Suruç’ta da suçlular yakalandı, Demirtaş 'yakalanmadı' diyor, yakalandı hukuka teslim edildiler. Hiçbir terör olayının üstü örtülmemiştir. Biz DEAŞ mevzilerini 23 Temmuz’da hedef aldık. Cezalandırıcı bir dil kullandık. 32 vatandaşımızın cinayetinin arkasında DEAŞ vardı cezalandırdık. Cezalandırmaya da devam edeceğiz. Dikkatleri farklı yere çekmek kimsenin işine yaramaz. Böyle bir saldırıyı yapma kapasitesine ait yapılar belli.”

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, patlamayla ilgili 6 savcının görevlendirildiğini açıkladı. Hürriyet'e konuşan Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Harun Kodalak, “Olayla ilgili bir başsavcı vekili olmak üzere toplam 6 savcı görevlendirdim. Ölü sayısı henüz netleşmedi, çok yönlü araştırıyoruz. Bir şey söylemek için şu an çok erken, henüz deliller toplanıyor” ifadelerini kullandı.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjørn Jagland, Ankara'daki barış mitingini hedef alan saldırıyı kınadı.  Jagland adına yapılan yazılı açıklamada, "Ankara'dan bu sabah gelen haber şoke edici ve rahatsızlık verici. Bu, barışçıl göstericilere karşı gaddarca ve barbarca bir saldırıdır." denildi.

YARALI LİSTESİ

DİSK Basın-İş'in verdiği bilgiye göre, Ankara Numune Hastanesi ile Dışkapı ve İbn-i Sina Hastaneleri'nde tedavi altına alınan yaralıların isimleri, şöyle:

NUMUNE HASTANESİ

1-GÜLFER AKKAYA
2-MUKADDER KARDİYEN
3-BAHAR GÖKALP
4-HATUN BERK
5-İDRİS KILIÇASLAN
6-HASAN TEKİN
7-GAMZE ŞUAY
8-ŞÜKRAN ELCİK
9-VEYSEL TUNÇ
10-SAKİNE ŞIRAL
11-KAMURAN TEKİN
12-HEVAL BURCU TATLI
13-SEYFETTİN SARI
14-AHMET ÖZÜ
15-FATİH KIYAK
16-SELÇUK KARASU
17-CAFER ALTUN
18-MAHSUN ALPAR
19-ARZU ÖZGÜLSÜM
20-ALİ TUNCEL
21-MEHMET ALCU
22-UĞUR ERMAN KARAKOÇ
23-MEHMET AYDIN
24-EKİN OSMANOĞULLARI
25-NAZLICAN ÇELİK
26-KORKMAZ TETİK
27-HALİL KARABULUT
28-MELİHE ÖNEN
29-SERHAN YILDIRIM
30-DÖNDÜ HANCI
31-SEMAYE ÖZBAY
32-NEZİR ÇİÇEK
33-VEDAT KARABULUT
34-OĞUZHAN ÇIRAK
35-SEHER KARATAŞ
36-GÖKHAN GÖKBÖNÜ
37-UĞUR MUMCU ŞAHİN
38-BÜLENT KÖREĞİ
39-HASAN ALKAN
40-SÜLEYMAN ŞENER
41-HASAN KILIÇ
42-İBRAHİM DAMATOĞLU
43-DİDEM DAMATOĞLU
44-PINAR ALKAN
45-İLYAS KAYA
46-MÜCAHİT YILMAZ
47-ABDULAH KADİR ÜNLÜ
48-PINAR A ALKAN
49-ERTUĞRUL KURU
50-AZİZ MUSTAFA ŞİMŞEK
51-MUZAFFER GÖKTEPE
52-SİNEM DENİZ AK
53-ÖZGE ARSLAN
54-LÜTFÜ AYIK
55-SERVET POLAT
56-NERGİZ KOLCUOĞLU
57-UĞUR ARMAN KARAKOÇ
58-ŞÜKRAN ASAN
59-CEVAT AKTAŞ
60-MUHAMMET ALİ BÖĞREKÇİ
61-HIDIR DEMİR
62-FURKAN GEÇGİN
63-CUMA GÜLEL
64-BURAK DURMUŞ PEKER
65-HÜSEYİN UMUT BAŞTÜRK
66-İBRAHİM AKGÜN
67-CUMA GÜZEL
68-ALİ CAN SEBİR
69-NERGİS KORUCUOĞLU
70-ALİ SERÇEOĞLU

DIŞKAPI VE İBN-İ SİNA HASTANELERİ

1. HEVAL TAYAN
2. ENDER TAŞKIN
3. HASAN UÇAR
4. AHMET ŞAN
5. BEDİNUR EMRULLAH
6. ERSİN TETİK
7. MUSTAFA YILDIZ
8. HASAN AKDEMİR
9. ONUR GÜLER
10. MUAMMET (MEHMET ) UYAN
11. İBRAHİM KANBAL
12. LEVENT İLBAN
13. HAŞMET TOSUN
14. EMRULLAH ÖZDEMİR
15. MEHMET AKGÜN
16. SAİT….
17. DENİZCAN METİN
18. MEHMET ÇELİK
19. HÜSEYİN TAŞ
20. DİLBER AYDEMİR
21. SELÇUK KALAYCIOĞLU
22. ADNAN MENGİ
23. ÖZER ERSİN DEĞİRMENCİ
24. MÜJDE GENÇ
25. GÜLAY ALKAN
26. MUZAFFER GÜNEŞ
27. İSMAİL KILIÇ
28. FİLİZ UZEL
29. CEREN CANSU SAYIN
30. YAKUP CAN TELCİ
31. CENGİZ BÖLÜKBAŞI
32. YUSUF ERSAN
33. HAYRETTİN ARDIÇ
34. SADET GÜRBÜZ
35. MEHMET SIDIK
36. NURETTİN…
37. ŞENAR FİDANCAN
38. ŞİRİN DAĞ
39. HASAN ABA
40. KAMİL MOR
41. CANAN FIRAT
42. GÜLLÜ BAKIRMAN
43. ARİF VURAL
44. MUSTAFA DUMAN
45. MURAT KARTAL
46. AL HIDIR TEKİN
47. İBRAHİM OĞUR
48. KURTULUŞ YÖNDEM
49. BARIŞ AYDEMİR
50. AZAD AKPINAR
51. HÜSEYİN UZUNYAYLA
52. YUNUS AKIN
53. MEHMET ALTAY
54. MEDİNE AKSOY
55. LEYLA ÖZTÜRK
56. LOKMAN ŞİMŞEK
57. BAHADIR KILIÇ
58. MUSTAFA ÇAKIR
59. İRFAN TUNCER
60. AHMET DOĞAN
61. YAĞMUR BULUT
62. ÖZDEMİR ALTIN
63. FALEMEZ ÖNER
64. PINAR TÜRK
65. ŞÜKRÜ YAMAN
66. SALİH ……

TTB'DEN ÇAĞRI

Türk Tabipleri Birliği internet sitesinden bir açıklama yayımladı.

Açıklama şöyle:

SAĞLIK BAKANI’NA, MÜSTEŞARINA, ACİL HİZMET MÜDÜRÜ’NE ACİL ÇAĞRI

GAR’IN ÖNÜ AĞIR YARALILARLA DOLU. AMBULANSLAR ÇOK GEÇ GELDİ. YARALILARIN ÇOĞU NUMUNE HASTANESİ’NE GÖTÜRÜLDÜ. HASTANE DOLDU. PLANLAMA YAPIP BÖLÜŞTÜRMEK LAZIM. KAN LAZIM. DOKTOR VE HEMŞİRE, SAĞLIK PERSONELİ LAZIM. ACİL.

İNSANLIK ADINA TTB ARADIĞINDA TELEFONLARINIZI AÇIN.

CHP'DEN AÇIKLAMA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında saat 16:00’da toplanan CHP Merkez Yönetim Kurulu’nun yazılı açıklaması:

TÜRKİYE Cumhuriyeti’nin başkentinde, Ankara’nın göbeğinde, Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne sadece beş yüz metre mesafede patlayan hain bombalarla 86 vatandaşımız hayatını kaybetti.

Tarihe “Kanlı Cumartesi” olarak geçecek bu saldırının hedefinde, bu ülkede huzur isteyen, demokrasi isteyen, adalet isteyen milyonlar var.

Bu saldırının hedefinde bu ülkede huzurlu ve mutlu bir şekilde yaşamak isteyen, kendi ülkesinde güven içinde hayatını sürdürmek isteyen vatandaşlarımız var.

Bu saldırının hedefinde Türkiye’nin birliği, kardeşliği ve huzuru var.

Kandan, kaostan, şiddetten ve ölümden beslenenler ne yaparlarsa yapsınlar kaybedecekler. Kendi ikbali için kan dökmekten çekinmeyen eli kanlı şebekeler yerle bir olacaklar.

Huzur, birlik ve demokrasi isteyenler, bu ülkede birlikte barış içerisinde yaşamak isteyenler mutlaka kazanacaktır.

Canımız yansa da, çok öfkeli de olsak, sağduyumuzu korumalıyız.

Bu ülkede “Önce Türkiye” diyenler, ellerinde pankartlar ve dudaklarında en güzel şarkılarla demokrasi ve barış içerisinde yaşamak isteyen altın gibi gençler, dürüst ve namuslu insanlar varken demokrasi ve barış dolu günler mutlaka doğacaktır.

İçinden geçmekte olduğumuz bu karanlığın faillerinin bir an önce bulunarak adalet önüne çıkartılmasını istiyoruz. Güvenlik ve istihbarat kurumlarının hangi gerekçeyle böyle büyük bir zaaf içerisinde olduğunun araştırılmasını talep ediyoruz. Bu olayda ihmali olan tüm siyasi sorumluların gecikmiş de olsa istifa etmelerini bekliyoruz.

Türkiye bu tabloyu hak etmiyor. Türkiye her güne kanla, katliamla, şiddetle, terörle uyanan bir ülke olmaya layık değil. Teröre ve şiddete karşı atılacak her adıma; koşulsuz, amasız destek vermeye hazırız. Bu güzel ülkede bir daha asla böyle olayların yaşanmaması için herkes sorumluluk bilinci ile hareket etmeli ve gereken adımları tereddütsüz atmalıdır.

Bu memleketin bütün evlatlarına, bütün vatandaşlarıma açık çağrıda bulunuyoruz: “Türkiye bu acıları yaşamaya her gün çocuklarının ölümüne uyanmaya ve felaketlerin esiri olmaya mahkum bırakılamaz.”

Biz bu ülkenin makul insanlarının sesi olmaya, bu itiraza öncülük etmeye, bu ülkede güven ve huzur ortamını yeniden inşa etmek için sorumluluk almaya hazırız.

Miting ve siyasi propaganda faaliyetlerimizi önümüzdeki 3 gün için durdurma kararı almış bulunuyoruz.

Bu acı saldırı nedeniyle hükümeti ulusal yas ilan etmeye davet ediyor, bu hain saldırıda hayatını kaybeden bütün vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, sevenlerine ve ailelerine sabır, milletimize baş sağlığı, yaralılarımıza sağlık diliyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz

CHP Merkez Yönetim Kurulu

İNCELEME TAMAMLANDI

Ankara'da tren garı önünde yaşanan patlama sonrası polis, olay yeri incelemesini tamamladı.

DİSK, KESK, TMMOB, TTB tarafından çağrısı yapılan ‘Emek Barış Demokrasi Mitingi’ öncesi gerçekleşen 2 patlama sonrası olay yeri incelemesi tamamladı. Patlamanın yaşandığı iki bölgede yaklaşık 6 saat süret inceleme neticesinde ekipler, çalışmasını sonlandırdı. Olay yeri incelemesinin tamamlanmasının ardından belediyeye ait araçlar ve personel, olay yerine gelerek temizlik çalışmasına başladı.

Öte yandan akşam saatlerinde olay yerine gelen bir kadın, patlamanın yaşandığı alana beyaz güller attı. Bir süre patlama alanına bakarak gözünde akan yaşları silen kadın, yanına gelen bir kişi ile olay yerinden ayrıldı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.