Header Ads

Aziz Sancar'ın eşi Gwen Sancar: Kocam, göçmenlere destek verildiğinde neler yapabileceklerini gösterdi


Nobel ödülü alan Türk asıllı ABD vatandaşı Aziz Sancar'ın eşi Gwen Sancar, "Kocam, göçmenlere destek verildiğinde neler yapabileceklerini gösterdi." dedi.

2015 Nobel Kimya Ödülü’ne layık görülen North Carolina Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr Aziz Sancar, Türk basınından ilk Cihan Haber Ajansı’nın (Cihan) sorularını cevapladı. Sancar’a ödül haberi sabah 05.00 gibi telefonda verildi.

Ödül haberini aldıktan sonra üniversitedeki odasına giden Aziz Sancar ve eşi Gwen Sancar, kapılarını Cihan’a açtı. Sabah 05.00 gibi telefonun çaldığını belirten Gwen Sancar, "Arayan kadın, Aziz ile görüşmek istediğini söyledi. Ben de burda sabah erken saat olduğunu ve uyuduğunu söyledim. Kim olduğunu sordum. O da Stockholm’dan aradığını, kim olduğunu söyleyemeyeceğini ve çok önemli olduğunu söyledi. Aziz ile görüşmek istediğini söyledi. Ben de Aziz’i uyandırmaya gittim. Bana birşey söylemediler. Stockholm’dan telefonun geldiğini öğrenince aklıma Nobel ödülü geldi. Daha sonra onu uyandırdım." şeklinde konuştu.

Kocasının çok çalıştığını ve bu ödülü hak ettiğini belirten kadın Sancar, "Aziz’in aldığı ödül, göçmenlere şayet tam anlamıyla destek verildiğinde ve çok çalışıldığında ne yapabileceğini gösterdi" ifadelerini kullandı.

Gwen Sancar, kocasının ilk haberi aldığında inanamadığını ve Stockholm’dan aradıklarını söylediğimde ‘mümkün değil’ şeklinde tepki gösterdiğini aktardı.

Mardin asıllı bilim insanı Sancar ise 'İlk haberi aldığında neler hissettiniz?' sorusuna "Çok mutlu oldum. Uyanmaya çalışıyordum. Telefondaki beyfendiye teşekkür ettim." şeklinde cevap verdi.

Sabahları kocasının kedisine kahve yaptığını, bundan sonra da bunun devam edeceğini belirten Gwen Sancar, “Bu ödül hayatımızda nasıl değişiklikler yapacak bilmiyorum." diye konuştu.

2015 yılı Nobel Kimya Ödülü sahibini buldu. İsveç'teki Nobel Komitesi tarafından bugün yapılan açıklamada, Kimya Ödülü’nü ABD'de yaşayan Aziz Sancar, İngiliz Thomas Lindahl, Amerikalı Paul Modrich'e verildiği açıklanmıştı. Aslen Mardin’in Savur ilçesinden olan Prof. Dr Sancar, kanser tedavisinde 'ritmik saat' buluşunu yaparak dünya çapında üne kavuşmuştu.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.