Header Ads

Çetin Altan hayata veda etti


Gazeteci yazar Çetin Altan'ın (88), tedavi gördüğü Maltepe'deki Fatih Üniversitesi Hastanesi'nde yaşamını yitirdi.

Çetin Altan’ın kızı Zeynep Bakan, babasının hayatını kaybettiğini anlattı. Gözyaşlarını tutamayan Bakan, “Babamı kaybettik, ne diyeyim? Babamla birlikte buradaydık. Bir ayı geçmişti, ümitlerim devam ediyordu. Babam yine kalkacak diyordum işte olmadı.” diye konuştu.

Basın Konseyi, ünlü gazeteci Çetin Altan'ın ölümü ile ilgili yayınladığı mesajda, "Duayen gazeteci Çetin Altan'ı kaybettik. Çetin Altan, ışıklar içinde uyusun." İfadelerini kullandı. Mesajda, "Romanları, oyunları ile edebiyat dünyasının renkli yazarı, eserleri dünya dillerine çevrilmiş 20. yüzyılın güçlü kalemi, eski milletvekili, duayen gazeteci-köşe yazarı Çetin Altan'ı kaybettik. Başta Ailesi'ne, sevenlerine, dostlarına ve basın camiasına başsağlığı diliyoruz. Çetin Altan, ışıklar içinde uyusun..." denildi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti de (TGC), "Basınımızın usta kalemlerinden gazeteci yazar Çetin Altan'ı yitirdik. Üzüntümüz büyüktür. Cenaze bilgileri daha sonra duyurulacaktır." şeklinde mesaj yayınladı.

HAYAT HİKAYESİ..

22 Haziran 1927 tarihinde hukukçu Halit bey ve Nurhayat Hanım'ın ilk çocuğu olarak İstanbul'da dünyaya geldi. Henüz lise öğrencisiyken Çınaraltı, Kaynak ve Varlık gibi yayınlarda yazıları çıktı, 19 yaşında ilk kitabı 'Üçüncü Mevki'yi yayınladı. Galatasaray Lisesi ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olduktan sonra Ulus gazetesinde muhabir olarak kariyerine başladı. 1959 yılında Abdi İpekçi'nin ricasıyla Peyami Safa'nın yerine Milliyet gazetesinde köşe yazarı olarak yer aldı. İlerleyen yıllarda Devrim, Akşam, Hürriyet, Güneş ve Sabah gazetelerinde de yazan Altan, daha sonra Milliyet'e geri döndü. Son köşe yazısı 18 Ocak 2015 tarihinde yayınlandı.

1965-1969 tarihleri arasında Türkiye İşçi Partisi Milletvekili olan Altan, TBMM'de dönemin Adalet Partisi milletvekilleriyle ettiği kavgalar, özellikle de kendisine yapılan saldırılar ile ön plana çıktı. Meclis tarihinin dokunulmazlığı önce kaldırılıp sonra iade edilen ilk milletvekili oldu. Bu dönemin anılarını 'Ben Milletvekiliyken' kitabında anlattı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.