Header Ads

CHP Genel Merkezi önünde 4-5 el havaya ateş açıldı

cha/dha

Ankara'da Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkez binasının önünde silah sesleri geldi. Kimliği belirsiz kişiler genel merkez binasının önünde 4-5 el havaya ateş etti. Saldırıda ölen ya da yaralanın olmadığı kaydedildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu IMC TV canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Siyah renkli bir aracın CHP Genel Merkezi önünden geçerken 5 el ateş etmesine ilişkin Kılıçdaroğlu, "İçişleri Bakanı Gürsel beyi arayıp bazı bilgiler vermiş. 1,2 saat içinde plakayı da saptayacağız demişler. Sanıyorum 3,4 saat içinde faile ulaşacaklar. Hangi gerekçe ile bunu yaptı onu da anlamak mümkün değil. Önümüzdeki saatlerde biz de öğreneceğiz. Türkiye'nin şu anda en önemli sorunu sadece kurumların değil yurttaşların da can ve mal güvenliğinin olmamasıdır. Hukukun üstünlüğü bir kez zedelenirse üstünlerin hukuku oluşturulursa bu tür tablolar kaçınılmazdır" diye konuştu.

"GENEL MERKEZE DÖNÜK BİR SALDIRI OLACAĞI BİLGİSİ GELMEDİ"

Kılıçdaroğlu, "Genel merkeze dönük bir saldırı olacağını hiç düşünmedik böyle bir bilgi de gelmedi. Partilere yönelik saldırıla olacağı yönünde zaman zaman bazı bilgiler geliyor. CHP genel merkezine yönelik böyle bir saldırıyı hangi gerekçe ile açıklayacaklar ben de merak ediyorum. Fail yakalandığı zaman biz de öğreneceğiz" dedi.

"AMAÇ GÖZ KORKUTMAK İSE HİÇ KİMSENİN ENDİŞESİ OLMASIN BİZİM GÖZÜM KORKMAZ"

Kılıçdaroğlu, "Amaç göz korkutmak ise hiç kimsenin endişesi olmasın bizim gözüm korkmaz. Güçlüyüz. Demokrasiyi savunuyoruz. Bunun için bir bedel ödenecekse biz bu bedeli ödemeye hazırız. Seçimlerin yapılmasını engellemeye dönük bir girişim olabilir mi? Belki bu niyetle yapmış olabilirler. Bütün siyasi partilerin bu tür saldırılara ortak karşı çıkması lazım. Hükümet bu konuda daha tutarlı, adımlar atarsa failleri kısa sürede yakalayıp yargı önüne çıkarırsa hükümet görevini yapmış olur. Savsaklarsa demokrasi yara alır" ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, partisinin genel merkezine yapılan silahlı saldırı sonrasında incelemelerde bulundu.

Yetkililerden bilgi alan Bingöl çıkışta bir basın açıklaması yaptı. Bingöl açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Siyah renkli bir araç bulvar yönünden geliyor ve tam genel merkezimizin girişine yakın bir yerde yavaşlıyor ve arka koltuktan birisi camı açıp 5 el ateş ediyor ve sonrada son sürat aksi yöne devam edip gidiyor. Tabi önümüzde bir seçim var. Türkiye’de son derece gergin günlerden geçiyor. Olayın daha geri planını öğrenmek adına emniyet mensuplarının çalışmalarının sonucunu bekleyeceğiz. Önceden farklı bir açıklama yapmak istemiyorum. Tahrik amacı da taşıyor olabilir. Çünkü CHP’nin bir tarihi geçmişi var. Böyle sıradan bir olaymış gibi de değerlendirmek istemiyoruz. Emniyet mensuplarıyla görüştüm 24 saat içinde bu olayı çözeceklerini ifade ettiler. Biz de 24 saatlik süreyi bekleyeceğiz. Yapılan çalışmalara sonrasında daha geniş bir açıklama yapacağız. Şimdilik sadece bununla yetinmek istiyoruz. Alacağımız bilgiler doğrultusunda daha geniş bir açıklama yapmayı uygun görüyoruz."

'CHP DAHA ÖNCEDEN DE ÇOK SAYIDA SALDIRIYA MARUZ KALMIŞTI'

Bingöl şunları kaydetti;

"Bu tür saldırılar zerre kadar bize adım attırmaz bize. Çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bir seçime gidiyoruz. Sağ duyulu davranacağız. Mutlaka bu konunun aydınlatılmasını da bekliyoruz. Arkadaşlarımızın yaptığı ilk incelemede herhangi bir hasar yok. Daha derin bakıyorlar. Zaten silahın kullanıldığı yerle genel merkezimiz arasındaki mesafe geniş olduğu için bir şey olacağını sanmıyoruz. Kameraları izledik görüntüler var. Emniyet mensupları da inceledi. Bu süre içinde bize gelen herhangi bir ihbar ya da böyle bir uyarı almamıştır. Ama Türkiye’de her an her şey olabilir. Sayın genel başkanımız bugün çok yoğun bir çalışma sürdürüyordu. Sonra da bir televizyon programına katılacak. Kendisine bilgi aktarıldı ama detayları kendisiyle daha sonra paylaşacağız. Silahın gerçekliğiyle ilgili bir kovan falan yok kuru sıkı da olabilir gerçek silah da. İnceleme sonunda ortaya çıkarılacaktır.”

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.