Header Ads

'Davutoğlu PYD'ye teşekkür etti, Süleyman Şah'ın taşınmasını Sinirlioğlu'yla birlikte organize ettik'

sputniknews

HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Süleyman Şah türbesinin taşınması dolayısıyla PYD'ye teşekkür ettiğini söyledi. Önder, Süleyman Şah türbesinin taşınmasını o dönem Dışişleri Müsteşarı olan Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu ile birlikte organize ettiklerini de dile getirdi.

TBMM Genel Kurulu'nda 1 Kasım erken seçimleri dolayısıyla Meclis'in tatile girmesi için görüşmeler sürerken AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın "Biz sırtımızı PYD'ye, YPG'ye, YPJ'ye dayıyoruz" sözlerini anımsatarak HDP'nin sırtını "terör örgütlerine" dayadığını söyledi.

Bunu üzerine sataşma dolayısıyla söz alan HDP'li Önder, "Sırtımızı PYD'ye YPG'ye dayıyoruz lafına çok hassasiyet gösterdiniz. Bunu söylerken tek değildik. Sayın Ahmet Davutoğlu da bunu söyledi. Soruyorlar ya neler konuşuldu diye, Sayın Ahmet Davutoğlu, Rojava'ya, PYD'ye teşekkür etti" dedi.

'TÜRBENİN TAŞINMASINI SİNİRLİOĞLU İLE BERABER ORGANİZE ETTİK'

AKP sıralarından tepki gelmesi üzerine Önder, "Ben bunu rüyamda görmedim. Sayın Davutoğlu kalksın, teşekkür etmedim desin. Ben kendimden uydurmuyorum. Süleyman Şah türbesi için, sonradan bakan yaptığınız arkadaş da bunun şahidi, ben de bir tarafıyım, öyle kafadan atmıyorum, üfürmüyorum, elimdeki metinleri konuşmuyorum. Burada Sayın Sinirlioğlu ile beraber ben organize ettim o türbenin taşınmasını" diye konuştu.

AYDIN: TEŞEKKÜR YOK

Bunun üzerine söz alan AKP Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, "Şişenin içindeki sütün her zaman temiz olduğunu biliriz. Ama şişenin kırılması halinde yere dökülen süt kirlenir. Dolayısıyla sözlerin amacından saptırılması, bağlamından koparılarak başka bir mana verilmesi siyasi etiğe uygun düşmez" dedi. Süleyman Şah'ın yerinin değiştirilmesi sürecinde güvenlik güçleri tarafından orada herhangi bir engelin çıkarılmaması yönünde uyarıda bulunulduğunu ifade eden Aydın, "Herhangi bir teşekkür yoktur. Sadece ve sadece güvenlik güçlerimiz tarafından bir uyarıda bulunulmuştur aksi takdirde gereği yapılacaktır diye. Teröre ve terörle işbirliği yapan herkese karşı olduğumuzu herkes iyi bilir" diye konuştu.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.