Header Ads

Demirtaş: 20 yaşında genç bir kızı İstanbul’da infaz ettiler

cha

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Sarıyer’deki polis operasyonda vurulan ve dün hayatını kaybeden Dilek Doğan’ın infaz edildiğini söyledi. Demirtaş, “Hukuk bu ülkede er veya geç hakim olacak. Geriye doğru bütün suçların hesabı sorulacak.” dedi.

Pendik’te eylem yapan DİSK işçilerine destek ziyaretinde bulunan Selahattin Demirtaş, Dilek Doğan’ın yaşamını yitirmesiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Demirtaş, “Ülkemizde yaşam hakkı güvencesi vardır, ama dayısı olana vardır. Sahipsiz olana yoktur. Yoksa işte polis evinizi basar, 20 yaşında genç bir kızı İstanbul’da infaz ettiler. Dün yaşamını yitirdi. Yaşama hakkı ona yoktur! Hakkını kim arayacak? Özgürlük, barış ve demokrasi bir arada olmazsa bizler adaletli bir yaşamı sağlayamayız.

Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dilek Doğan’ın ailesine taziye ziyaretine gideceklerini belirten Demirtaş, “Çok büyük bir dram. Mesela Başbakan çıkıp bunu yuhalatacak mı? Merak ediyorum. Yoksa acısını mı paylaşacak? Sorumluları açığa mı aldıracak? Annesini duydunuz ‘biz Maraş’tan ölümden kaçıp buraya geldik, evladımızı dizimizin dibinde öldürdüler’ diyor. Her gün Türkiye’nin her yerinde bu tür dramlar yaşanıyor. Ortada siyasi bir sorumlu yok. Herhalde bir bakana sorsanız yine sırıtacaktır. Bu katliamların, bu cinayetlerin hepsinin yargı karşısında, hukuk karşısında hesabı sorulacaktır. Kimse bu iktidara güvenerek suç işlemesin. Hiçbir polis, vali, kaymakam kimse bunlara suç işlemesin. Çünkü bunlar arkalarında durmayacak. Herkes hukuka göre işini yapsın. Hukuk bu ülkede er veya geç hakim olacak. Geriye doğru bütün suçların hesabı sorulacak.”

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.