Header Ads

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB: 12-13 Ekim'de grevdeyiz

ajanslar

Ankara'daki bombalı saldırı düzenlenen mitingle ilgili açıklama yapan tertip komitesi, 12-13 Ekim'de DİSK, KESK, TMMOB ve TTB'nin grevde olacağını açıkladı.

Ankara'da yapılmak istenen Emek, Barış, Demokrasi Mitingi'ne bombalı saldırı düzenlenmesinin ardından tertip komitesi basın açıklaması yaptı. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ile Türk Tabipleri Birliği (TTB), TTB Merkez Konseyi Binası'nda toplantı düzenledi.

TTB Başkanı Beyazıt İlhan, “Acı bir gün yaşıyoruz. Ülkenin dört bir yanında gelenlerle birlikte Valilik'ten izni alınmış bir miting yapacaktık. Türkiye tarihinin en büyük katliamlarından biri. Yastayız” dedi. İlhan, 12, 13 Ekim'de DİSK, KESK, TMMOB ve TTB olarak grevde olacaklarını duyurdu.

KESK Genel Başkanı Lami Özgen de “Haber-Sen ve diğer sendikalarımız üyelerinden onlarca hayatını kaybeden var. Bu katliam öncekileri aşmıştır. Barış mücadelesinde geri adım atmayacağız” ifadelerini kullandı.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko ise “Bu fotoğraf bize yabancı değil. 1 Mayıs 77, Çorum, Sivas, Suruç... Aynı şeyleri gördük hep. Valilik, İçişleri, MİT, AKP'nin çok büyük zafiyeti olduğunu gördük” diye konuştu.

Tertip komitesi adına yapılan yazılı açıklamada ise şu ifadelere yer verildi: “Türkülerimizle, halaylarımızla, pankartlarımızla, sloganlarımızla ve coşkuyla miting alanına yürüyüşümüz başlarken patlattılar bombaları. Türkiye'nin göbeğinde, Ankara Garı'nın, binlerce polisin gözü önünde patlattılar.  Şu ana kadar belirlenebilen 86 kardeşimiz hayatını kaybetti, yüzlerce kardeşimiz yaralandı. Üzgünüz, öfkeliyiz, yastayız ve isyandayız! Emek, barış ve demokrasi mitingimiz kana bulayanlara sesleniyoruz, ‘Bütün vahşetinize, bütün şiddetinize, bütün katliamlarınıza rağmen eşit, özgür, demokratik bir ülkede bir arada yaşamı ve barışı savunmaktan vazgeçmeyeceğiz!”

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.