Header Ads

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi hakkında yakalama kararı çıkartıldı

ajanslar/cnnturk

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine, Bakırköy 2. Sulh Ceza Hakimliği, Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi hakkında “Terör örgütü propagandası" suçundan yakalama kararı çıkardı.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturmada Tahir Elçi’nin CNN Türk'te yayınlanan Tarafsız Bölge programında söylediği “PKK Terör örgütü değildir. Bazı eylemleri terör niteliğinde olsa bile PKKsilahlı siyasal bir harekettir. Siyasal talepleri olan, toplumda çok ciddi bir desteği olan bir siyasal harekettir” sözlerinin soruşturma konusu olduğu belirtildi.

Kararın ardından açıklama yapan Tahir Elçi, ifade için bütün gün davet beklediğini belirterek "Bir Baro Başkanı, savunma örgütünün başkanı bir ifadesi nedeniyle hemen ceza soruşturmasına ve tutuklamaya maruz kalıyorsa bu ülkede demokrasi ve ifade özgürlüğünün geldiği boyut ibret verici şekilde gözler önüne serilmiştir" dedi.
Türkiye Barolar Birliği (TBB), Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi hakkında verilen yakalama kararı ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "PKK’nın terör örgütü olmadığına dair hiçbir açıklamaya katılmamız mümkün değildir. Ancak daha önce Ergenekon, Balyoz ve benzeri soruşturmalarda yaptığımız açıklamalardan kamuoyunun çok iyi hatırlayacağı üzere, yakalama ve tutuklama tedbirleri, ancak kanunda yazılı şartların varlığı halinde uygulanabilir. Ceza Muhakemesi Kanunu’nun yakalamayı düzenleyen 98/1. maddesine göre; yakalama emri çıkarılabilmesi için şüphelinin çağrı üzerine gelmemesi veya çağrı yapılamaması gereklidir. Diyarbakır Baro Başkanı Av. Tahir Elçi’nin yaşadığı, çalıştığı ve ikamet ettiği yerler bellidir. Öte yandan Avukat Elçi, hakkında soruşturma açıldığını basın yoluyla öğrendikten sonra kamuoyuna yaptığı açıklamada, adliyedeki makam odasında ifadeye çağrılmayı beklediğini de ilan etmiştir. Hal böyleyken, Bakırköy 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilmiş olan yakalama kararı açıkça kanuna aykırıdır. Kamuoyunun bilgilerine saygıyla sunarız.’’

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.