Header Ads

Polis tarafından vurulan Dilek Doğan yaşamını yitirdi

ajanslar

Sarıyer’de polis operasyonu sırasında silahla yaralanan Dilek Doğan, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Acı haberi alan Doğan’nın yakınları gözyaşına boğuldu. Hastaneden ise konuyla ilgili resmi açıklama yapılmadı.

Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden alınan ve Doğan’a ait olduğu iddia edilen cenaze, zırhlı polis araçlarının eskortluğunda Adli Tıp Kurumu’na götürüldü.

Ölüm haberini alan Doğan’ın yakınları, hastane önünde gözyaşlarına boğuldu.

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da hastaneye gelerek aileyle görüştü. Basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Tanrıkulu, ortada vahim bir durum olduğunu söyledi. Tanrıkulu, hükümetten hesap soracakları olaylara bir yenisinin daha eklendiğini sözlerine ekledi.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş da şunları söyledi:

"İstanbul polisi tarafından önceki günlerde evine girilerek kurşun sıkılan Dilek Doğan'ı ne yazık ki kaybettik. Dilek Doğan'ın katladilmesi, Ahmet Davutoğlu'nun halkı tehdit etmesini boşa çıkarmıştır. Çünkü Davutoğlu, 'Biz iktidardan düşersek beyaz Toroslar gelir' demişti. İşte ak Toroslar geldiler ve Dilek'i vurdular. Faili meçhul cinayetler hâlâ işleniyor. 24 yaşındaki bir genç kız, evine arama yapmaya gelen polise 'Ayakkabınızla girmeyin' dediği için katledildi. Ve bugüne kadar herhangi bir soruşturma başlatılmadı. Kamuoyu baskısı yüzünden başlatılan göstermelik soruşturmayla sorumlular aklanmaya çalışıyor. Ve Dilek Doğan vurulduğu gün, sırf kamuoyuna 'terörist' imajı verebilmek için göstermelik bir soruşturma açılıyor. Dilek Doğan'ın çalıştığı adres belli, evi belli. Kaçmıyor, bir yere gitmiyor. Ama İstanbul'un göbeğinde ak Toroslarla gelen polislerin kurbanı oluyor. Biz bu cinayetin takipçisi olacağız. Sorumluların yargılanması için ailesiyle birlikte mücadele edeceğiz. Bu cinayeti yanlarına bırakmayacağız."

Öte yandan polis ekipleri, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Adli Tıp Kurumu önünde geniş güvenlik önlemi aldı.

GİZLİLİK KARARI ALINMIŞTI

İstanbul 5. Sulh Ceza Mahkemesi’nin verdiği kararda, "şüpheli, şüpheli avukatları ve diğer soruşturma sujelerinin dosyayı incelemesi ve dosyadan örnek almasının "soruşturmanın selametini tehlikeye düşüreceği" savunulmuştu.

'GALOŞ GİYİN' DEMİŞTİ

Anne Aysel Doğan olayı şöyle anlatmıştı: “Polisler eve ayakkabı ile girdi. Kızım da ‘galoş giyin’ deyince tartışma çıktı. Silah sesi duydum ve kızım yere yığıldı.”

İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada ise arama sırasında evde bulunan kişilerden birinin, polisin silahını almaya yeltenmesi üzerine çıkan kargaşada göğsünden vurulduğu belirtilmişti.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.