Header Ads

Fransa, IŞİD'in başkent ilan ettiği Rakka'daki eğitim kamplarını vurdu

cha

Fransa IŞİD'in Suriye'deki hedeflerine ikinci kez hava saldırısı düzenledi. Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, dün gece IŞİD'in 'başkent' ilan ettiği Suriye'nin Rakka şehrinde eğitim kamplarının bombalandığını açıkladı.

Europe1 radyosuna konuşan Fransız bakan, hava saldırısının ne ilk ne de son kez olacağına vurgu yaptı. "Hava saldırısı düzenledik. Çünkü, biliyoruz ki Suriye'de, özellikle de Rakka şehrinin etrafından yabancı ülkelerden gelenlerin eğitim kampları bulunuyor." ifadelerini kullandı. Le Drian, kamplarda eğitim görenlerin amacının da Avrupa'ya, Fransa'ya gelerek terör saldırısı düzenlemek olduğunu öne sürdü.

Fransa'nın saldırıyı iki Rafale tipi savaş uçağıyla yaptığı kaydedildi. Jean-Yves Le Drian, Fransız pilotların önceden belirlenen hedefler başarıyla yok ettiğini aktardı.

Fransa Savunma Bakanı, IŞİD'in kadınları, çocukları ve sivil hakkı hava bombardımanlarına karşı kalkan olarak kullandığını da belirterek, IŞİD'in liderlerinin ise hastane, okul ya da camilere saklandığını söyledi ve bunun da sivil kayıplar verilmesini istemeyen koalisyon güçlerinin işini zorlaştırdığını kaydetti.

Rusya'nın Suriye'deki hava saldırılarına da tepki gösteren Fransız bakan, Rusya'nın hava saldırılarında IŞİD'i hedef almadığını öne sürdü.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.