Header Ads

Hacı Lokman Birlik'in cansız bedeni sürüklendi, İçişleri Bakanlığı soruşturma başlattı

ajanslar/gerçek gündem

Şırnak'ın Dicle Mahallesi'nde dün gece hendekleri kapatmak için giden polisle, PKK'nın gençlik yapılanması olan Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) mensupları ateş açtı. Çıkan çatışmada, HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik'in eşi Mehmet Birlik'in kardeşi olan Hacı Lokman Birlik yaşamını yitirdi.

Hacı Lokman Birlik'in cenazesi otopsinin ardından bugün Şırnak Devlet Hastanesi'nden alınarak, uzun araç konvoyu ile Dicle Mahallesi Camisi'ne getirildi. Burada kılınan cenaze namazının ardından Hacı Lokman Birlik'in, düzenlenen törenle Şehir Mezarlığı'nda toprağa verildi.

HDP Şırnak milletvekilleri Leyla Birlik, Faysal Sarıyıldız, Aycan İrmez ve belediye başkanları törene katıldı. Leyla Birlik'in eşi Mehmet Birlik, "Bedel ödemekten kaçınmayacağız. Saldırıların boyutu ne olursa olsun asla boyun eğmeyeceğiz" dedi.

HACI LOKMAN BİRLİK'İN CANSIZ BEDENİ SÜRÜKLENDİ

Öte yandan JİTEM  adını kullanan bir Twitter hesabı, Akrep adı verilen zırhlı aracın arkasında cansız bir bedenin sürüklendiği bir fotoğraf paylaştı. Yerde sürüklenen cansız bedenin, önceki gece özel hareket timlerinin operasyonu sırasında açılan ateş sonucu öldürülen HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik'in kayınbiraderi Hacı Lokman Birlik'a ait olduğu ortaya çıktı


DEMİRTAŞ: UNUTMAYACAĞIZ

Söz konusu fotoğrafı Twitter hesabından paylaşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise, "Bu fotoğrafa iyi bakın. Önceki gün Şırnak'ta çekildi. Kimse unutmasın, biz unutmayacağız çünkü" diye yazdı.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI SORUŞTURMA BAŞLATTI

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın sosyal medya hesabından paylaştığı zırhlı polis aracına bağlanan iple sürüklenen cesetle ilgili İçişleri Bakanlığı açıklama yaptı. Olayla ilgili soruşturulma başlatıldığını açıklayan bakanlığın açıklaması şöyle:

"Sosyal medyaya yansıyan ve Şırnak'ta yaşandığı iddia edilen hadiseyle ilgili soruşturma açılmıştır. İddialar tüm boyutlarıyla araştırılacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir hukuk devletidir. Terörle mücadelemiz hukuk devleti ilkeleri çerçevesinde kararlılıkla sürdürülecektir."

DAVUTOĞLU'NDAN AÇIKLAMA

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Facebook'taki hesabından yaptığı açıklamada, Şırnak'ta bir cesedin zırhlı aracın arkasına bağlanarak sürüklendiğini gösteren görüntüleri tasvip etmediğini ifade etti.
Davutoğlu şu ifadeleri kullandı:

"Bu olayla ilgili hukuki ve idari soruşturma için gerekli talimatlar verilmiştir. Bu son derece yanlış tavırlar her şeyden önce hukuk devleti kuralları içerisinde canlarını tehlikeye atarak terörle mücadele eden, bunu yaparken de bir tek sivilin bile zarar görmemesi için azami dikkat gösteren, bölge halkının güvenliği için gece gündüz görev yapan emniyet teşkilatımız tarafından kabul edilemez.
Terörle yürüttüğümüz mücadeleyi kararlılıkla sürdürürken, hukuki zemini ve meşruiyeti aşındırmaya yönelik bu tür davranış ve tutumlara müsamaha göstermeyeceğimizi milletimize taahhüt ediyorum. Türkiye, terör örgütünün her türlü barbarlığına karşın, terörle mücadelesini hukuk içinde yürütecektir."

CHP'LİLERDEN TEPKİ

CHP'liler, Şırnak'ta özel harekat timleri tarafından yaralı haldeyken vurularak öldürüldüğü ve akrep tipi zırhlı aracın arkasına bağlanarak sürüklendiği belirtilen Hacı Lokman Birlik'in görüntülerine sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesaplarından tepki gösterdi.

İşte CHP'lilerin attığı o tweetler:


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.