Header Ads

HDP seçim bildirgesini açıkladı: Her koşulda silahsız çözüm ve demokratik siyaseti savunacağız

dha/cha/sputniknews

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, partilerinin seçim beyannamesini açıkladı.

Hiltonsa Otel Kavaklıdere Salonu'ndaki programda, HDP'nin seçim sloganı ise "İnadına Barış İnadına HDP". Milletvekili ve partililerin ardından HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ, salona giriş yaptı. Eş Genel Başkanların gelişi Kürtçe ve Türkçe olarak anons edildi. Partililer, liderlerini ayakta alkışlarla karşıladı. Demirtaş ile Yüksekdağ da partilileri selamladı.

Çözüm sürecinin kalıcı barış yoluna girmesine ramak kaldığının belirtildiği seçim bildirgesinde, Dolmabahçe mutabakatıyla bunun mümkün olacağı ifade ediliyor. Ancak 7 Haziran'da istediği 400 milletvekilini alamayan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Kürt sorunu yok, Dolmabahçe yok, masa yok" diyerek çözüm sürecine son verdiği vurgulanıyor.

Savaşı gerektirecek inandırıcı hiçbir gerekçe olmadığı halde, çeşitli bahanelerle savaş başlattığının belirtildiği seçim bildirgesinde, onlarca gencin hayatını kaybettiği, ailelerin ocağına ateş düştüğü ifade ediliyor. Şimdi de 400 milletvekili elde etmek ve tek başına iktidar olmak için savaştan ve kaostan medet umduğu vurgulanıyor.

Bildirgede HDP, derhal silahların iki taraflı susturulması, akan kanın durdurulması ve yeniden müzakere masasına dönülmesini istiyor. Barışçıl yöntemlerle, müzakere yoluyla, özyönetim modeliyle hem Kürt sorununun çözüleceğine hem de Türkiye'nin demokratikleşmesinin önünün açılacağına inanıldığı vurgulanıyor. Her koşulda silahsız çözüm ve demokratik siyaseti savunmaya devam edecekleri kaydediliyor.

Seçim beyannamesinden dikkat çeken unsurlar şöyle:

— Cumhurbaşkanı'nın yetkileri sınırlandırılacak ve sembolize düzeye çekilecek.

— Güçler ayrılığı prensibinin kurulması için gerekli yapısal düzenlemeleri yapacağız.

— Parlamenter sistem demokratikleştirilecek.

— Demokrasinin temsili, Meclis ile sınırlı görülmeyecek.

— Eş Cumhurbaşkanlığı, eş Başbakanlık ve eş muhtarlığa kadar giden bir sistem kurulacak.

EV HANIMLARINA EMEKLİLİK HAKKI

— Ev içi emek ücretlendirilecek ve ev hanımlarına emeklilik hakkı getirilecek.

— Silahların iki taraflı susturulmasını sağlayacağız, sonuna kadar barış diyeceğiz.

— Seçim barajını kaldıracağız.

BASIN ETİK YASASI DÜZENLENECEK

— Siyaset-ticaret ilişkileri nedeniyle toplumun doğru haber alma özgürlüğünün kısıtlanmasını engelleyeceğiz. Medya kuruluşu sahiplerinin başka sektörlerde faaliyet göstermelerine izin verilmeyecek. Basın etik yasası düzenlenecek.

— Her eve her ay 10 metreküp su, 180 kilovat saat elektrik ücretsiz verilecek. Isınma desteği, mülkü olmayan kiracılara 250 lira kira desteği, 18 yaşına kadar çocuk ve gençlere; engelli ile emeklilere toplu taşıma ücretsiz olacak. Bu hizmetler merkezi yönetim tarafından finanse edilecek.

ASKERLİK YERİNE KAMU HİZMETİ

— Zorunlu askerlik yapmama hakkı güvence altına alınacak, askerlik yerine kamu hizmetlerinde çalışabilmeleri için yasal düzenlemeler hayata geçirilecek.

— İnternete yönelik her türlü sansür uygulamasına son verilecek.

— Temel hak ve özgülüklerin önündeki tüm engelleri kaldıracağız. 12 Eylül'ün ürünü MGK'yı anayasal bir kurum olmaktan çıkarıp, Türkiye'nin tüm yönetim yapısını; yukarıdan aşağıya kadar katılımıcı demokrasiye uygun hale getireceğiz.

— Suriye'deki iç savaşın sona erdirilmesi ve demokratik bir çözüm ortaya çıkarılmasını destekleyeceğiz.

— Cihatçı unsuların bölgeye geçerken Türkiye'yi köprü olarak kullanmasını engelleyeceğiz.

— Filistin'in işgaline son verilmesi ve Filistin halkının kendi geleceğini karar vermesine imkan sağlayacak; baskı ve zulme karşı Filistin halkının yanında olmaya devam edeceğiz.

SİYASİ TUTSAKLARA AF

— Politik suçlar kategorisi diye bir suç kategorisi artık olmayacak Siyasi tutsaklar için af getirilecek. Özgürlükçü bir anayasa hazırlanana kadar, yasalardaki kısıtlayıcı yönler yeniden düzenlenecek ya da kökten kaldırılacak.

— Çocuk hapishaneleri kaldırılacak, yerlerine çocuk destek evleri açılacak. Cezaevlerinin tümü sivil denetimlere açılacak.

— Koruculuk sitemini kaldırıp, suça karışmış olanların yargılanmaları sağlanacak.

— Zorunlu din dersi uygulamasına son verilecek ve her öğrencinin, inancı doğrultusunda eğitim alması sağlanacak.

CEMEVLERİ İBADETHANE OLARAK TANINACAK

— Diyanet İşleri Başkanlığı, din ve inanç işleri kuruluna dönüştürülecek. Bu kurul din siyaseti üretmeyecek; tüm inanç topluluklarının temsilcilerinden oluşacak ve aralarındaki ilişkileri düzenleyecek.

— Başta Alevilerin cemevleri olmak üzere, tüm ibadet mekanları, ibadethane olarak tanınacak.

— Genel Sağlık sigortası pirim borçları silinecek.

— Savunma ve güvenlik harcamaları azaltılacak, halkın denetimine sunulacak.

— Örtülü ödenek kaldırılacak.

— Şehir merkezlerine yeni AVM ruhsatı verilmeyecek.

— Asgari ücret ilk etapta 2 bin TL olacak. Hükümet ve işveren temsilcisi kadar işçi temsilcisi de olacak ve ücret toplu pazarlıklarla belirlenecek. Haftalık çalışma saati, ücret kaybına sebep olmadan 35 saate indirilecek…

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.