Header Ads

TBMM'de son toplantı: HDP Erdoğan'ı protesto etti, TBMM seçim sonrasına kadar tatil oldu

cha/dha

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), yasama yılı açıldı. Meclis, 25. Dönem 2. Yasama Yılı açılışı için 1 Ekim'de toplandı.

Meclis'teki törenler, saat 14.00'de TBMM Atatürk Anıtına çelenk konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. TBMM Genel Kurulu, 2. Yasama Yılı açılış toplantısı için saat 15.00'de bir araya geldi.

Meclis Başkanı İsmet Yılmaz, birleşimi açtıktan ve sunuş konuşmasını yaptıktan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Genel Kurul'a takdim etti. Daha sonra İstiklal Marşı okundu. Ardından ise Erdoğan, 25. Dönem 2. Yasama Yılı açış konuşmasını yapmaya başladı.

ERDOĞAN, KONUŞMAYA BAŞLADIĞI SIRADA HDP'Lİ MİLLETVEKİLLERİ GENEL KURULU'NDAN ÇIKTI

Erdoğan, Meclis Genel Kuruluna geldiği sırada AK Parti milletvekilleri tam kadro ayağa kalkarken; CHP'de ise Grup Başkanvekilleri Levent Gök, Engin Altay, Özgür Özel ile bazı milletvekilleri ayağa kalktı. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ile bazı vekiller ayağa kalkarken; HDP milletvekilleri ise Erdoğan için ayağa kalkmadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kürsüden konuşmaya başladığı sırada da HDP'li milletvekilleri hep birlikte TBMM Genel Kurulu'ndan çıktı.

KILIÇDAROĞLU, BAHÇELİ, DEMİRTAŞ VE YÜKSEKDAĞ KATILMADI

TBMM yasama yılı açılış törenine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ katılmadı.

ERDOĞAN-MUHALEFET GERİLİMİ

Erdoğan konuşmasında "Büyük Türkiye yeni Türkiye mücadelesi veriyorum. Kürt kardeşlerime seslenmek isterim. Kürt kardeşlerimi onlar temsil etmiyor. Bir şeyi birbirinden iyi ayırmak lazım Kürt sorunuyla terör sorunu farklıdır. Kürt ayrıdır, terörist ayrıdır. Mücadelemiz bir etnik kökenle değil, terörle teröristledir. Silahlar bırakılıp üzerine beton dökülene kadar bu mücadele sürecektir."

‘Terörü ve terör örgütünü destekleyen ülkelere‘ seslendiğini belirten Erdoğan, “Ne yaptığınızı çok iyi biliyoruz. Bu sizin de elinizi yakacaktır. DAİŞ, PKK, DHKP-C vesaire, adı ne olursa olsun sırf Türkiye’ye zarar veriyor diye terör örgütünü destekleyenler bilsinler, bu namlular ona dönecektir” ifadelerini kullandı.

Bu sırada MHP sıralarından yükselen seslere de yanıt veren Erdoğan, “Siz bu kürsülerin acemisisiniz. Nerede hitap edilir öğreneceksiniz. Sayın Başkan, değerli milletvekilleri, teröristle mücadele, evet önemlidir ama yeterli değildir. Asıl olan terörle mücadeledir, bataklığı kurutmaktır” diye konuştu.
Muhalefet sıralarından gelen kimi itirazlar üzerine, tansiyon yükseldi.  Erdoğan, muhalefet milletvekillerine, "Ben defalarca Güneydoğu'ya gittim, siz kaç kere gittiniz, onu söyleyin" dedi.

Seçim hükümetinden istifa eden HDP'li bakanların yerine atanan bağımsız Avrupa Birliği Bakanı Beril Dedeoğlu ve Kalkınma Bakanı Cüneyd Düzyol yemin etti.

Şiddet olayları nedeniyle Meclis açılış resepsiyonu da yapılmayacak.

AKP Grubu'nun TBMM'nin seçim sonrasına kadar tatile girmesine dair önerisi Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın TBMM'deki konuşması sırasında genel kurulu neden terk ettiklerini açıkladı.

Demirtaş, "Gerçekten hepimizin cumhurbaşkanı sıfatı ile bunu hak eden bir sıfat ile Genel Kurul'da konuşuyor olsaydı memnuniyetle gider kendisini dinlerdik" dedi.

Yeni yasama yılı nedeniyle TBMM'deki törene katılmama gerekçesini açıklayan Demirtaş, şunları söyledi: "Siyasi kişilik konuşacak. Gerçekten hepimizin cumhurbaşkanı sıfatıyla bunu hak eden bir sıfatla Genel Kurul'da konuşuyor olsaydı memnuniyetle gider kendisini dinlerdik. Bir Cumhurbaşkanına gösterilmesi gereken saygıyı da gösterirdik. Bundan hiç gocunmazdık. Hakkı olmadığı halde bir parti genel başkanı olarak genel seçim kampanyası yürüten bir siyasi de parlamentoda açılış konuşması yapıyor diye dinleme gereği de hissetmiyorum."


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.