Header Ads

'İşçi Partisi lideri Corbyn, Kraliçe'nin önünde diz çökerek, elini öpmemek için törene gitmeyecek'

sputniknews

İngiltere ulusal marşını söylemeyerek tartışma yaratan İşçi Partisi Genel Başkanı Corbyn, bu kez de Kraliyet Danışma Meclisi'ndeki törene katılmayacağını açıkladı. İngiliz basını Corbyn’ın Kraliçe Elizabeth’in önünde diz çökerek elini öpmemek için törene katılmama kararı aldığını öne sürdü.

İşçi Partisi genel başkanlığına seçildiği günden bu yana İngiltere Kraliyeti’yle arasında soğuk rüzgarlar esen Jeremy Corbyn, Kraliçe Elizabeth’in de katılacağı Kraliyet Danışma Meclisi'nde yapılacak törene ‘önceden planlanmış görüşmeleri’ nedenliyle katılamayacağını duyurdu.

Parti’den yapılan açıklamada Kraliçe Elizabeth’ten bizzat gelen meclis üyeliği davetinin reddedilmesine gerekçe olarak Corbyn’ın ‘yoğun’ programını gösterse de The Telegraph gazetesi, Corbyn’ın Kraliçe'ye sadakat yemini etmemek ve önünde diz çökerek elini öpmemek için törene gitmeyeceğini iddia etti.

Corbyn da daha önce, böylesi bir törene katılıp katılmayacağına karar vermek için düşünmesi gerektiğini söylemişti.

Monarşi karşıtı açıklamalarıyla bilinen Corbyn, eylül ayında Britanya Hava Muharebesi'nin 75. yıldönümü için düzenlenen törende de İngiltere ulusal marşı ‘God Save the Queen’i (Tanrı Kraliçe’yi Korusun) söylememişti.

Geçen ay İşçi Partisi liderliğine seçilen Corbyn, seçildiği günden bu yana Kraliçe Elizabeth’le hiç karşı karşıya gelmedi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.