Header Ads

Işıl Karakaş: Erdoğan'a hakaret suçlamasıyla 236 soruşturma ve 105 dava açıldı, 8 kişi tutuklandı


cha

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Başkan Yardımcısı Işıl Karakaş, Türkiye’de hükümeti ve özellikle cumhurbaşkanına yönelik eleştirilere dava açılmasının bugünlerde önemli bir endişe kaynağı olduğunu söyledi.

Avrupa Konseyi’ndeki ifade özgürlüğü konferansında moderatör, Türkiye’de cumhurbaşkanın hakaret gerekçesiyle bir gazetecinin tutuklanıp cezaevine konulmasının haklı görülüp görülmeyeceğini Türk yargıç Işıl Karakaş’a sordu.

Türkiye’de hükümeti ve özellikle cumhurbaşkanını eleştiren gazetecilere giderek artan sayıda dava açıldığını ifade eden Işıl Karakaş, ceza kanunun 299. maddesine göre 4 yıla kadar hapis cezası verildiğini, bunun basın yoluyla yapılmasının da cezayı katlayabildiğini dile getirdi. Karakaş, “Siyasilere yapılan eleştirilerin sınırları sıradan insanlara yapılanlara göre daha geniştir. Onlar, eleştirilere daha büyük bir hoşgörü göstermek durumundadırlar.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla 236 kişi hakkında soruşturma açıldığını, bunlardan 105’i hakkında dava açıldığını ve 8’inin tutuklandığını açıklayan Karakaş, “Bu, Türkiye’deki problemi gösteriyor. Gerçek bir problem.” şeklinde konuştu.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.