Header Ads

Katliamda ölen TCDD çalışanları için Ankara Tren Garı'nda gıyabi cenaze töreni düzenlendi

cha

Bombalı saldırıda hayatını kaybeden Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolu (TCDD) personeli için gıyabi cenaze töreni düzenlendi.

Ankara Tren Garı'nın içinde gerçekleştirilen törene, HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, vefat edenlerin yakınları, Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Burada İdil Güneyi, Uygar Coşkun ve Ali Kitapçı’nın fotoğraflarının yer aldığı masaya karanfil bırakıldı. Törende, hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Törende toplanan vatandaşlar, ‘katil Erdoğan, katil AKP’ diye tepki gösterdi.

Ayrıca, hayatını kaybedenlerden Ali Kitapçı’nın oğlu Artun Siyah Kitapçı da ayakta durmakta zorluk çekti. Oğul kitapçı, uzun süre annesine sarılarak ağladı.

Törende, patlamada hayatını kaybedenlerden olan Ali Kitapçı’nın eşi Emel Kitapçı da bir konuşma yaptı. Kitapçı, “Biz dedik ki bu ülkeye barış gelsin, Bu ülkenin yoksulu için emekçisi, Kürdü, Türk’ü, lazı, çerkezi, kadını erkeği için barış gelsin dedik. Biz ‘barış’ dedik, onlar ‘ölüm’ dedi. Katil onlar, biz katilin kim olduğunu biliyoruz. Ama biz dimdik ayaktayız. Biz vicdanımızla, ahlakımızla ayaktayız, mücadelemiz devam edecek. Bizi bir kez öldürürler ama bin kez doğururlar. Arkadan vuran bu kahpe sürüye karşı bu ülkeye barış, özgürlük gelecek.” diye konuştu.

Törende konuşan, HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de Türkiye’de zalimlerin her şeye tahammül ettiğini bir tek şeye tahammül edemediğini söyleyerek, “Dayanışmaya. Emekçiler bu kirli savaşa, egemenlerin yükselttiği bu kirli savaşa el koymak, dur demek için bir araya gelip iradelerini gösterdiklerinde buna ne kadar tahammüllerinin olmadığını iki gün önce hepimiz yaşadık. Gençler, sosyalistler bu arzuyu gösterdiklerinde Suruç’ta yaşadık. Maraş katliamını, Maraş katliamı olarak kaynaklarda bulamazsınız, Maraş olayları diye geçer. Sivas katliamı, Sivas yanığını ya da Sivas olayları diye geçer. Buna da el birliğiyle terör diyorlar. Bir katliam var ortada. Bütün siyasi partiler terör diyor. Oysa katilleri biliyoruz. Hesabını sormazsak onurumuz bize ait olmasın. Hesabımızı sormazsak aldığımız nefes, yerdiğimiz ekmek, içtiğimiz su hepimize haram olsun.” ifadelerini kullandı.

KESK Eş Genel Başkanı Şaziye Köse de patlamayla ilgili, “Kimdi barışa düşman olan, barışı kana bulayan. Fail mi soruyorsunuz? Suçlu mu arıyorsunuz? Gözümüzün içine bakarak sırıtıyorsunuz televizyonlarda. Fail de belli yapan da belli.” şeklinde konuştu.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.