Header Ads

Kılıçdaroğlu, azınlık toplumunun ruhani liderleriyle buluştu

cha foto: agos

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul'da Türkiye'deki azınlık cemaatlerin ruhani liderleriyle buluştu.

Basına kapalı olarak gerçekleşen görüşmeye Fener Rum Patriği Bartholomeos, Musevi Cemaati Türkiye Hahambaşı İshak Haleva, Türkiye Ermenileri Patrikvekili Başepiskopos Aram Ateşyan başta olmak üzere diğer cemaatlerin temsilcileri katıldı.

Yeşilköy'deki Çınar Otel'de düzenlenen toplantıya Kılıçdaroğlu, partisinin kurmayları ile birlikte katıldı. Sezgin Tanrıkulu, Selina Doğan, İlhan Kesici ve Murat Karayalçın gibi isimler de toplantıda hazır bulundu.

Toplantı öncesi dini liderlerle görüşmenin içeriğine ilişkin bilgi verilmedi.

Kılıçdaroğlu, yaklaşık 2 saat süren görüşmenin ardından kısa bir açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu, "Ruhani liderlerle bir araya geldim. Onların sorunlarını dinledim. Birden fazla oldu bu görüşmelerimiz. Sorunları var. Sorunlarını anlattılar. Bu ülkede birliği, beraberliği savunan bir partiyiz. Bunu inançla savunuyoruz.Onlar Türkiye'nin zenginliği, onların sorunlarını çözmek bizim görevimiz" dedi.

Toplantıya şu isimler katıldı:

"Fener Rum Patriği Bartolomeos, Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan, Türkiye Hahambaşısı Rav İsak Haleva, Süryani Ortodoks Cemaati Ruhani Lideri ve Patrik Vekili Metropolit Filüksinos Yusuf Çetin, Süryani Katolik Cemaati adına Peder Orhan Şanlı, Protestan Kiliseler Birliği adına Pastör İhsan Özbek, Türkiye Katolik Ermeni Cemaati adına Peder Abraham Fırat, Türkiye Proteston Ermeni Cemaati adına Pastör Kirkor Ağabaloğlu, Gürcü Katolik Kilisesi Vakfı adına Kostantin Kalanğos, Türkiye Keldani Cemaati adına Teoman Önder."

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.