Header Ads

Kılıçdaroğlu: Bu ülkede kavgayı, dövüşü bitireceğiz. Başka çaremiz yok


Gaziantep'i ziyaret eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Birliğe ve beraberliğe ihtiyacımız var. Gerçekten de şu an en çok ihtiyaç duyduğumuz şey, birlik ve beraberlik" dedi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, özel uçakla sabah saatlerinde seçim çalışmaları kapsamında kente geldi. Havaalanında partililer tarafından karşılanan Kemal Kılıçdaroğlu, seçim otobüsüyle Küçük Sanayi Sitesi esnafını ziyaret etti. Esnafın sıkıntıları hakkında bilgi alan Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmasında birliğe ve beraberliğe ihtiyaç olduğunu söyledi. Güçlü bir Türkiye hedeflediklerin belirten Kılıçdaroğlu, şunları dedi:

"Birliğe ve beraberliğe ihtiyacımız var. Gerçekten de şu an en çok ihtiyaç duyduğumuz şey, birlik ve beraberlik. Esnafımız çalışıyor, aslında devlete yük olmuyor. Sanayicimiz çalışıyor, devlete yük olmuyor. Memurumuz çalışıyor, devlete yük olmuyor. İşçimiz çalışıyor, devlete yük olmuyor. Yani herkes çalışıyor, devlete yük olmuyor. Tam tersine herkes devlete vergisini ödüyor. Şimdi bu ortamda bizim esnafımızın da, sanayicimizin de, küçük KOBİ'nin de herkesin rahat çalışmalarına uygun bir ortam hazırlamamız lazım. Huzur içinde bunlar üretim yapmalı, huzur içerisinde çalışabilmeliler. Bunun şartları Türkiye'de kayboldu. Kaybolmaya devam ediyor, ama bunu yakalamak zorundayız. Birliğimizi ve bütünlüğümüzü korumak zorundayız. Bir arada beraber, görüş farklılıklarımız olabilir. Farklı dünya görüşlerine sahip olabiliriz, ama sonuçta aynı ülkede yaşıyoruz. Beraber yaşıyoruz, birlikte yaşıyoruz, birlikte çalışacağız, birlikte üreteceğiz. Hepimizin bir ortak hedefi var. Güçlü bir Türkiye olsun, hepimizin ortak bir hedefi var, bölgesinde lider bir Türkiye olsun. Hepimizin hedefi var dünyada sözü dinlenen bir Türkiye olsun. Bunun için çalışıyoruz. Zaten siyasetin varlık nedeni de budur. Siyaset kavga aracı değildir. Siyaset gerginlik alanı değildir. Siyasi vatandaşı ayrıştırma, bölme aracı değildir. Siyaset, vatandaşın sorunu varsa onu çözme aracıdır. Çocuğu işsiz ise iş bulmaktır. Küçük Sanayi Sitesi'ndeki esnafın varsa sorunu gidermek siyasettir. İhracatçının sorunu varsa o sorunu gidermektir. Fıstık üreticisinin, zeytin üreticisinin derdi sorunu varsa sorunu gidermektir. Siyasetin görevi budur. Biz bu görevlerimizi unuttuk, ayrışma sürecini başlattık. Kavga sürecini başlattık. Yeni bir dili kullanmaya özen gösteriyoruz. Yeni bir dili de kullanacağız. Sadece buranın esnafına, sanayicisine değil Türkiye'deki bütün esnaf ve sanatkarlara açık yüreklilikle sesleniyorum. Benim size sözüm var, sözümü tutacağım bu ülkede kavgayı dövüşü bitireceğiz. Başka çaremiz yok."

Kılıçdaroğlu, Nakliyeciler Sitesi ile Sebze Meyve Hali'ni dolaştı, esnafla sohbet etti. Kendisine ikram edilen üzüm ve elmanın tadına bakan Kılıçdaroğlu, daha sonra Nizip'e gitti.


1 KASIM'DA SANDIĞA GİDİN

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Nizip'te CHP ilçe başkanlığını ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, parti binası önünde kendisinden önce gelen ve üst aramasından geçirilen kalabalığa seçim otobüsü üzerinden hitap etti. 1 Kasım'da herkesi sandığa gitmeye davet eden Kılıçdaroğlu, "1 Kasım’da hepimiz sandığa gitmeliyiz. 13 yıllık baskıcı iktidara son vermek bizim elimizde. Düne kadar; 'CHP hep eleştirir, hiç öneri getirmez' diyorlardı. Şimdi roller değişti, biz öneri getiriyoruz onlar kopya ediyorlar. Onlar arkamızdan geliyor. Onların ufukları bitti, yeni ufuklara Türkiye açılmak zorundadır" dedi.

Konuşmasının ardından tokalaştığı partililerle kısa süreli sohbet eden Kılıçdaroğlu, daha sonra Gaziantep'e hareket etti.

PATLAMA KURBANI GENCİN AİLESİNE TAZİYE ZİYARETİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara'daki patlamada yaşamını yitiren ve Kahramanmaraş'ta toprağa verilen 19 yaşındaki üniversite öğrencisi Ali Deniz Uzatmaz'ın Gaziantep'teki yakınlarına taziye ziyaretinde bulundu. Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler ilk olarak patlama kurbanı gencin 60'ıncı Yıl Mahallesi'nde oturan babası Ogün Uzatmaz'ı ziyaret etti. Burada Uzatmaz ailesine taziye dileklerini ileten Kılıçdaroğlu'na bazı kadınlar sarılarak teşekkür etti. Kılıçdaroğlu daha sonra Uzatmaz'ın babasından boşanan annesi Nebahat Özer'in Gazi Mahallesi'ndeki evinde ziyaret etti ve başsağlığı diledi.


Kılıçdaroğlu, Gaziantep'te sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. Şehitkamil Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen toplantıda şehrin sorunlarını dinleyen Kılıçdaroğlu, ülke gündemine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. İktidarın mazeret üretemeyeceğini ancak 'Şu beni kandırdı, bu beni kandırdı' diyerek bunu yaptığını anlatan Kılıçdaroğlu, “Siz çocuk değilsiniz kardeşim. Oy istediniz 'Biz ülkeyi yöneteceğiz' diye, vatandaş da size oy verdi. Adam gibi yönetseydiniz. Hiçbir mazeret üretemezler. Tek başına yönetiyorlar. Hani olur da bir şey olur, 'Şu engel oldu' dersiniz. Devlet sizin elinizde, devleti siz yönetiyorsunuz. Valiyi, kaymakamı, doktoru, müftüyü, emniyet müdürünü siz tayin ediyorsunuz. Herkesi siz tayin ediyorsunuz. Ne mazereti? Hangi mazeretten söz ediyorsunuz?” diye konuştu.

Türkiye'de güvenlik sorunu olduğuna dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “Cilvegözü'nde bomba patladı, Reyhanlı'da bomba patladı, Suruç'ta bomba patladı, Ankara'da bomba patladı. Bugün ortaya çıkan bir gerçek var. Daha önce canlı bomba olarak aranan kişiler bu bombaları patlattılar. Listelerde yer alan bu kişiler Ankara'nın göbeğinde, Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne 500 metre mesafedeki bir alanda patlattılar. Sorumlusu kim? Açıklıkla şunu Davutoğlu'na söyledim. İçişleri ve Adalet bakanlarının görevlerinden ayrılmaları lazım kesinlikle. Sorumlu arıyoruz. Sorumlusu kim? Gayet basit. Sorumlusu ülkeyi yönetenler.” ifadelerini kullandı. Ahlaki değerlerin ayaklar altına alındığı bir toplumda, bir anlayışta, bir algıda bakanların gitmediğini kaydeden Kılıçdaroğlu, “Kaç kişinin ölmesi lazım sizin ayrılmanız için. Ben bu soruyu sormak zorundayım. 97 kişi yetmiyor mu? Her olayda istifa olmazmış. Doğru her olayda olmaz. 97 kişi öldü, daha ne istiyorsunuz? Ne zaman istifa edeceksiniz? Televizyonlara çıkıyorsunuz, diyorsunuz ki, 'Güvenlik zafiyeti yoktur.' Güvenlik zafiyeti yoksa bu 97 kişi nasıl öldü? Emin olun anlamakta zorlanıyorum.” şeklinde konuştu.

“MÜSLÜMANI MÜSLÜMANA KIRDIRMAK NE ZAMANDAN BERİ DEVLET POLİTİKASI OLDU”

Dış politikaya yönelik eleştiriler yönelten Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “24 Ağustos 2012 dönemin başbakanına bir mektup gönderdim. 'Suriye politikanız yanlıştır' dedim. 'Ortadoğu politikanız yanlıştır' dedim. 'Türkiye'yi Ortadoğu bataklığına sürüklemeyin' dedim. Eğer bunu yaparsanız, yarın oradaki bütün radikal gruplar Türkiye'ye gelir. Faturası Türkiye'ye çıkar. 'Sen bilmezsin, bizim politikamız doğrudur' dediler. Sayın Davutoğlu ile görüşürken, hem geçen gün görüştüğümüzde, hem koalisyon kurmak için bize gelirken yaptığımız görüşmede Türkiye'nin dış politikasının 180 derece değişmesi gerektiğini söyledim. Nasıl değişecek? Ortadoğu bataklığından Türkiye çıkacak.”

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Suriye'ye niye silah gönderiyoruz Allah aşkına? Müslümanı Müslümana kırdırmak ne zamandan beri Türkiye Cumhuriyeti'nin devlet politikası oldu. Masum insanların kanı akarken, binlerce çocuk ölürken, 2 milyonu aşkın Suriyeli Türkiye'ye gelmişken, bu politikanın faturasını kime çıkaracaksın? 1 Kasım'da seçime, sandığa gidiyoruz. Onun için diyorum. Bu sefer sandığa giderken düşünmemiz lazım.”

“KİM SİZE İNANÇ ÜZERİNDEN SİYASET YAPIYORSA DÜNYANIN EN SAHTEKAR ADAMIDIR”

Etnik kimlik ve inanç üzerinden siyaset yapılmasına tepki gösteren Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Etnik kimlik bağlamında ayrıldık. Birisi gelip size etnik kimlik üzerinden siyaset yapıyorsa, bilin ki o bu ülkeye ihanet ediyordur. Açık ve net. Herkesin etnik kimliğine saygılıyız. Herkesin kimliği kendi şerefidir. O şeref aynı zamanda bizim de şerefimizdir. Biz kimlik ayrımı yapmayız. İnsanı Allah'ın yarattığı en değerli varlık olarka kabul ederiz. Başımızın üstünde yeri vardır. İnanç üzerinden siyaset olmaz. Din tartışılmaz. Kim gelip size inanç üzerinden siyaset yapıyorsa dünyanın en sahtekar adamıdır. Bu kadar açık.”

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.