Header Ads

Kılıçdaroğlu: Gerekirse boğazımdan kesip öğrencilerin karnını doyuracağım


Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde partisinin düzenlediği miting programında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin namuslu siyasete ihtiyacı olduğunu söyledi. Barış güvercinleri uçuran Kılıçdaroğlu, Ecevit’in hayat düsturunu kendine ilke edindiğini kaydetti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 1 Kasım’da yapılacak olan Genel seçimler öncesinde Türkiye gezisine devam ediyor. Kahramanmaraş bölgesini gezen CHP liderinin durağı olan Elbistan’da coşkulu bir kalabalık karşıladı.

Kent meydanında vatandaşlara hitap eden Genel Başkan Kılıçdaroğlu, partisinin icraatlarını anlattı ve ülkedeki gerilime değindi. İnsanların birbirine selam veremediğini kaydeden Kılıçdaroğlu, “Sokakta neden insanlar birbirlerine selam veremiyor. Gencecik, fidan gibi çocuklarımız hayatlarını kaybediyor, neden? Hangi gerekçe ile? Bu ülkenin insanına hizmet etmek istiyorum. Benim köşeyi dönme gibi bir alışkanlığım, kul hakkı yeme gibi bir alışkanlığım yok.” dedi.

Türkiye'nin tarım ülkesi olmasına rağmen Hollanda kadar ihracat yapamadığını aktaran Kılıçdaroğlu, “Allah aşkına bu ülkede neyimiz eksik? Burası bir tarım ülkesi. Konya kadar bir ülke Hollanda’nın yıllık tarım ihracatı 130 milyar dolar. Koca bir Türkiye’nin yıllık tarım ihracatı sadece 12 milyar dolar. Neyimiz eksik? Toprağımız, güneşimiz, insanımız mı eksik? Tek bir şey eksik; namuslu siyaset eksik. Ben yetkiyi saraydan değil, sizden istiyorum.” ifadesini kullandı.

"13 YILDIR ELİNİZ ARMUT MU TOPLUYORDU?" 

CHP’nin 1 Kasım öncesi icraatlarını anlatırken AKP’nin kendilerini iş adamlarına şikayet ettiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: “Benim inancım, benim anlayışım, ibadet siyaset için yapılmaz. Etnik kimlik üzerinden siyaset yapılmaz. Siyasetin konusu iş imkanı, eğitim, dış politikadır. Din ile siyaset yapılmaz.

Emekliye yıllık iki maaş ikramiye vereceğiz dedik. Bize kaynak soruyorlar. Sen dünyanın malını götürürken kaynak sorulmuyor da emekliye gelince mi aklın başına geliyor? Düne kadar kaynak yok diyorlardı, şimdi onlar da konuşuyorlar biz de vereceğiz diye. 13 yıldır eliniz armut mu topluyordu? Asgari ücreti bin 500 TL yapacağız dedik. Onlar asgari ücreti biraz mahçup biz de bin 300 TL yapacağız diyorlar. Niye bin 500 TL değil? İşçiye gelince kaynak yok, emekliye gelince kaynak yok. Yandaşa gelince havuzlar dolu.”

“ŞEKER FABRİKALARINI ÖZELLEŞTİRMEYECEĞİZ”

Yoksulların çıkarlarını sonuna kadar savunacağını aktaran Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’de yoksulluğu bitireceğini söyledi. Elbistan’da bir şeker fabrikası olduğunu ve işçilerin sorunlarını kendisine anlattığını belirten Kılıçdaroğlu, “CHP döneminde hiçbir şeker fabrikasını özelleştirmeyeceğiz” şeklinde konuştu. Türkiye’deki esnaf, çiftçi, emekli ve taşeron işçisinin güvencesinin kendisi olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Onlara açık çek veriyorum. Sevgili esnaf kardeşim senin 13 yıldır derdini çözemediler. Emekli aylığı alıyorsun işine gelmedi zaman kesiyorlar neden? Borcu var diye eşine çocuğuna sağlık verilmiyor neden? Vatandaş borç batağında. Dünyanın borcu yıkılmış boynuna. O faizlerin en az yüzde 80’ini sileceğim. Vatandaşı borç batağından kurtaracağım” ifadelerini kullandı.

“VAATLERİMİ NOT ALIN”

Vatandaşlardan 1 Kasım seçimleri için ‘yetki’ isteyen Kemal Kılıçdaroğlu, sıraladığı vaatlerinin partilileri tarafından not edilmesini ve bir gün iktidara gelmeleri halinde bu sözleri tutmazlarsa, yüzlerine vurmalarını istedi. CHP’nin taşeron işçilerini çıkarıp yeni işçiler alacağına dair propagandalar olduğunu aktaran Kılıçdaroğlu, kimsenin ekmeğiyle oynamayacaklarını bildirdi.

Bülent Ecevit’in ‘Ne ezilen ne ezen, insanca bir düzen’ sözünü hatırlatan Kılıçdaroğlu, ülkede terörü bitireceklerini, işçi, emekli ve esnafın ekonomik sorunlarını çözeceğini, öğrencilerin tam gün eğitim göreceğini ve beslenme çantaları taşımayıp öğle yemeklerini okulda ücretsiz yiyeceklerini vaat etti.

Öğrenciler için vaadinin kaynağını da açıklayan Kılıçdaroğlu, “Gerekirse boğazımdan kesip öğrencilerin karnını doyuracağım” şeklinde konuştu.

Miting sonunda Genel Başkan Kılıçdaroğlu vatandaşlara karanfil dağıttı ve barış güvercini uçurdu.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.