Header Ads

Kılıçdaroğlu: Sandığa gideceğiz ve bu karabasandan Türkiye'yi kurtaracağız


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hükümetin özgür medyaya yönelik tutumunu eleştirdi. Kılıçdaroğlu, “İleri demokrasi dediler, televizyon ekranlarını karartıyorlar. İleri demokrasi dediler, gazeteleri basıyorlar. Halkın haber alma hakkını kısıtlıyorlar.” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Beylikdüzü’nde düzenlediği mitingde vatandaşlara seslendi. CHP’nin 1 Kasım sonrası iktidar olması halinde Türkiye’nin daha aydınlık bir geleceğinin olacağını söyledi.

Dış politikada Türkiye'nin yanlış yaptığını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Türkiye’nin içinde bulunduğu şartlar sıradan değil. Hem içeride hem dışarıda ciddi sorunlarla karşı karşıyayız. Dış politikası iflas eden bir Türkiye ile bir yönetim ile karşı karşıyayız. İki buçuk milyon Suriyelinin geldiği bir Türkiye var. Bu insanların ne olacağı belli değil. İzlenen yanlış dış politikanın sonucunu şu anda 78 milyon yurttaşımız ödüyor. Benim İstanbul’dan bütün Türkiye’ye sözüm var, dış politikayı 180 derece değiştireceğim. Ülkeye de Ortadoğu’ya da barışı getireceğim. Refahı ve huzuru isteyenler bu ülkede hiç kimsenin inancı dolayısıyla, yaşam tarzı dolayısıyla, ötekileştirilmemesi beklentisi varsa o beklentiyi karşılayacak olan sadece ve sadece Cumhuriyet Halk Partisi’dir.” dedi.

7 Haziran seçimleri sonrası ortaya çıkan siyasi tablo sonrası koalisyon için yapılan görüşmeleri de değerlendiren Kılıçdaroğlu, “Geldiler, görüştük. 10 günlük görüşmenin sonunda dediler ki biz hükümet kurmak istemiyoruz, 3 aylık seçim hükümeti kurmak istiyoruz. Şimdi ben bütün vatandaşlarımıza açık yüreklilikle ve samimiyetle sesleniyorum. Hükümeti kurmakla görevlendirilen bir kişi bağımsız iradeye sahip değilse ve iradesini saraya ipotek etmişse o kişinin ne kendisine ne de ülkesine hiçbir yararı olamaz. Her vatandaşımızın bunu çok iyi bilmesini istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Medyaya yönelik baskılara da değinen Kılıçdaroğlu, “İleri demokrasi dediler, televizyon ekranlarını karartıyorlar. İleri demokrasi dediler, gazeteleri basıyorlar. Halkın haber alma hakkını kısıtlıyorlar. Eğer bir ülke bu hale gelmişse, o ülkenin dünyada saygınlığı biter. Bizim yaşadığımız duyguları, kaygıları bütün dünya biliyor ve aynı kaygıları taşıyor.” ifadelerini kullandı.

‘İMAM HATİPLER KAPANMAYACAK’

CHP’nin iktidara gelmesi halinde imam hatiplerin kapanacağı yönünde propaganda yapıldığını belirten Kılıçdaroğlu, bu konuda da şunları söyledi: “Hemen bağırıyorlar ‘siz imam hatipleri kapatacaksınız’ diye. Bütün Türkiye duysun, hiçbir imam hatibi kapatmayacağız. Niye kapatalım? Oradaki çocuklar da bizim çocuklarımız. Onların da kaliteli eğitim almasını istiyoruz. Hiçbir okul bir siyasal partinin arka bahçesi olamaz. Çocuklarımız özgürce düşünmeli. Dünyayı sorgulayabilmeli, çevresini sorgulayabilmeli. Eğitimin özü budur.”

‘SEÇİM BİLDİRGEMİZİ AYNEN ALMIŞLAR’

7 Haziran seçimlerinden önce duyurdukları vaatleri ‘kaynağı nereden bulacaksınız’ diye eleştirdiklerini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “1 Kasım’da sandığa gideceğiz. Bir seçim bildirgesi daha hazırladık. Daha önce bizim vaatlerimize ‘kaynağı nereden bulacaksınız’ diye bağırıyorlardı, 7 Haziran’dan sonra baktık ki bizim seçim bildirgemiz aynen alınmış. Bu şu anlama geliyor; Türkiye’de kim olursa olsun, çiftçisi, işçisi, emeklisi, sanayicisi, tüccarı, esnafı, toplumun her kesimi artık şu gerçeği net gördü; sorun varsa bu sorunu çözecek olan parti CHP’dir.” şeklinde konuştu.

13 YILDA EĞİTİM POLİTİKASI 12 KEZ DEĞİŞTİ

Her evde tencere kaynayacak hiçbir evde hiçbir çocuk karnı aç yatağa girmeyecek. CHP'ye neden oy verelim diyenlere şunu söyleyin. 13 yıldır iktidardalar biz işsizliği şöyle çözeceğiz diyebiliyorlar mı? bu sorun. İzmir Tire'de bir anne geldi yakama yapıştı çocuğum üniversiteyi bitirdi 3 yıldır işsiz. Hangi gerekçe ile iş bulamıyor. İlkokul mezunu olsa anlayışla karşılanabilir ama üniversite mezunu hangi gerekçe ile 3 yıldır işsiz kalabiliyor.

13 yıl önce biz böyle miydik? İleri demokrasi dediler televizyon ekranlarını karartıyorlar. Halkın haber alma haklarını kısıtlıyorlar. Bizim yaşadığımız olayları bizim taşıdığımız kaygıları bütün dünya biliyor ve aynı kaygıları yaşıyorlar. Bize Türkiye nereye gidiyor diye soruyorlar. Sandığa gideceğiz ve bir karabasandan Türkiye'yi kurtaracağız. 13 yılda eğitim politikasını 12 kez değiştirdiler. Anneler çocuklarını hangi okula göndereceklerini bilmiyorlar. Eğitimde ciddi bir reformun yapılması lazım Hiçbir imam hatibi de kapatmayacağız Bütün Türkiye duysun. Hiçbir okul bir siyasi partinin arka bahçesİ olamaz. Eğitim deyince size bir sözüm daha var çocukarınız öğle yemeklerini okullarında hiçbir bedel ödemeden yiyecekler. Şundan emin olmanızı isterim. Eğer bir ülke öğretmenine gerekli değeri vermezse o ülkenin geleceğinden umut yoktur. Eğer siz öğretmeni toplumun önderi apmazsanız o ülke geriye gider.

Konuşmasının sonunda “Sizi bir sırrım ama kimseye söylemeyin” diye espri yapan Kılıçdaroğlu, “Davutoğlu saray için çalışır, Kılıçdaroğlu halk için çalışır” dedi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.