Header Ads

Levent Kırca son yolculuğuna uğurlandı

cha

Ünlü oyuncu Levent Kırca, Levent'te kılınan cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlandı. Usta sanatçının cenaze namazına siyaset ve sanat dünyasından çok sayıda ünlü isim katıldı. Sevenleri, Kırca için büyük bir değeri kaybettiklerini belirterek duydukları üzüntüyü dile getirdi.

Kırcanın cenazesi namaz için Levent Afet Yolal Camii'ne getirildi. Öğle vakti Kırca'nın cenaze namazı kılınarak helallik istendi. Namaz öncesi cami avlusunu dolduran çok sayıda vatandaş ve ünlü isim Kırca için dua etti.

Törene CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte Orhan Gencebay, Uğur Dündar, Nuri Alço, Sezen Cumhur Önal, Demek Akbağ gibi pek çok ünlü Kırca için son görevini yaptı.

Tabutu başında Kırca'nın kızı ve oğlunun döktüğü gözyaşları cenazeye katılanları duygulandırdı.

Cenaze namazının ardından Kırca'nın tabutu, dostları ve vatandaşların omuzlarında cenaze aracına taşındı. Sanatçılar, Kırca'yı alkışlarla uğurladı. Katılımcılardan bazıları 'Mustafa Kemali'in askerleriyiz' şeklinde bağırdı. Kırca'nın cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.


Cenazeye katılanlardan biri de partinin üst düzey isimleri ile birlikte CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'ydu. Kılıçdaroğlu, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Sanatçılar bir toplumu yücelten değerlerdir. O değerlere toplumun her kesiminin saygı duyması gerekir. Kırca bizim çok önemli bir değerimizdi. Bizi hem güldüren hem de düşündüren bir değerdi. Kendisine Allah'tan rahmet diliyorum. Sevenlerine başsağlığı diliyoruz. Umarız yeni acı olaylarla karşılaşmayız. Bunu da özellikle Ankara'da patlama sonrası hayatını kaybeden vatandaşlarımız için söylüyorum. Acı günler yaşıyoruz. O giderken daha güzel bir Türkiye'de, daha güzel bir dünyada buluşmak ümidiyle diye bir cümle kullanmıştı. Gerçekten de onun özlem duyduğu bir dünyayı hepimiz özlüyoruz. Daha huzurlu, barışın egemen olduğu güzel bir Türkiye'yi güzel bir dünyayı hepimiz özlüyoruz." dedi.

Sanatçılar da Kırca'nın ölümünden duydukları büyük üzüntüyü dile getirdi. Büyük bir değeri kaybettiklerini anlatan ünlü isimler şu ifadeleri kullandı:

Sevtap Parman: Türkiye'nin en değerli sanatçılarından birini kaybettik. Tanrının bütün yeteneklerle donatıp gönderdiği bir insandı benim için. Adam gibi adımdı. Özellikleri anlatmakla bitmez.

Hamdi Alkan: Çok üzgünüz. Mekanı Cennet olsun...

Demek Akbağ: Çok kötü zamanlardan geçiyorduk, bu da üstüne çok kötü bir haberle uyandık dün sabah. Çok zamansız gitti Levent usta. Bence Türk mizahı için büyük bir kayıp. Huzur içinde uyusun, hepimizin başı sağolsun. Herkesin başı soğolsun kayıplarımızın da. Birlikte çalışmadık ama çok beraber olduk. Çok zaman birbirimizi izlemeye gittik. Ama birlikte çalışmak kısmet olmadı. Ama bütün gençliğimiz, onunla büyüdük, onun mizahıyla büyüdük. Olacak o kadar çocuklarıyız hepimiz.

Mehmet Aslantuğ: Daha güzel bir dünyada yaşamak için dünyaya veda etti ama biz daha güzel bir Türkiye'yi kuracağız elbirliğiyle.

Ayberk Atilla: Bütün değerlerimizi kaybediyoruz. Yeri dolmayacak insanlar gidiyor. Ondan daha üzücü olan da arkasından söylenen çirkin laflar. Bunu hiç hak etmiyor, zaten Müslümanlığa da sığmıyor bunlar. Başımız sağolsun.

Selahattin Taşdöğen: Levent, ülkemizin yetiştirdiği ender mizah ustalarından biriydi. Sağlığında aynı tiyatroda yıllarca beraber çalıştık, oyunlar oynadık, güldük, güldürdük. Zaman geldi taşı yerine koyduk insanları düşündürdük. Çeşitli spekülasyonlar var, bir takım şeyler söyleniyor. Alkolikti şuydu, buydu. Levent hayatında içki içmezdi. Böyle peşin yargılar olduğu müddetçe biz adam olmayız. Ruhu şad olsun. Ben ondan çok şey öğrendim, Türkiye ondan çok şey öğrendi. Mizahı ondan öğrendik.

Ferdi Altuner: Görevini yaptı, hem de en iyi şekilde yaptı. İnsanları güldürerek aydınlatmaya çalıştı. Bunda gerçekten başarılı oldu. Görevini bitirdi ve geldiği yukarıdaki yere nurlar içinde gidiyor diye düşünüyorum. Allah rahmet eylesin, bütün sanatçı arkadaşlarıma rahmet eylesin çünkü şu sıralar fazlaca oldu bu. Her ay ya da daha kısa zamanlarda tabutların başında dua okuyoruz. Helalilik alıp veriyoruz. Herkese Allah rahmet eylesin.

Sinan Bengier: Vadesi bu kadarmış, hepimizin başı sağolsun.

Sezen Cumhur Önal: Türkiye'de tiyatro var, tiyatro yapan insanlar var. Hani o tülüat tiyatrosu. Dümbüllü geleneği, her birşey var ama müzik yok. Müzik ruhun gıdası. Mevlana, hayvan ağızından insan kulağından doyar der. Yurt dışında bir tek Türk sanatçısı var mı? Bazı müziği yapan var mı? Ama bakıyorsunuz Levent Kırca ve bu ekip, tiyatrocular Türkiye'yi taçlandırıyorlar. Sanatçı bunlar. Başta Levent, ona fatiha okudum. Onu dualarla anmayacağım da kimi anacağım.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.