Header Ads

Mujica: Hayatta hafif olmak, bagajsız olmak daha fakir olmak değildir, özgür olmaktır

cha/dha

Dünyanın en yoksul devlet başkanı olarak bilinen eski Uruguay Devlet Başkanı Jose Mujica, kitap tanıtımı için geldiği Türkiye'de temaslarını 1973 model 'Vosvos' olarak bilinen makam aracıyla yapıyor. Mujica, kitabının tabıtım toplantısında, “Parayı çok sevenlerin sanayi ve ticaretle ilgilenmesini ve bunun vergisini ödemeleri gerektiğini düşünüyorum. Siyaset para biriktirmek için değildir. Halka hizmet ederek kendini mutlu hissetmek içindir. Basit olmaktır ve halk gibi olmaktır, sıradan bir vatandaş gibi olmaktır" dedi.

Jose Mujica, "İktidar'da Bir Kara Koyun- Saraysız Başkan Jose Mujica" isimli kitabının tanıtımı için Türkiye'ye geldi. CHP tarafından ağırlanan Mujica, Şişli Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen "Türkiye'ye Hoşgeldin Mujica" isimli basın toplantısına katıldı. Mujica'nın Türkiye'deki temaslarını 1973 model ‘Vosvos’ olarak bilinen araçla yapması dikkat çekti. Mütevaziliği ile örnek bir devlet adamı olarak gösterilen Mujica'ya eşi de eşlik etti. Basın toplantısına CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ile CHP Milletvekili Şafak Pavey de katıldı.

Toplantıda konuşan Mujica, cumhuriyetçi olmayı acılarından öğrendiğini söyledi. Kimse kimseyi ezmesin ve insanlar eşit olsun diye cumhuriyetin geldiğini aktaran Mujica, halkın büyük çoğunluğu gibi yaşamaya alıştığını çünkü buna halkın karar verdiğini dile getirdi.‘HALKIMIN İYİ YAŞADIĞI GÜN BELKİ BİZ DE İYİ HARCARIZ’

"Çoğunluğunun daha iyi yaşadığı gün belki biz de daha iyi harcarız ve daha iyi yaşarız" diyen Mujica, şunları söyledi: "Hayatta en güzel şey özgürlüktür. Yoğun bir hayatın büyük bir evi ve hizmetçileri olursa bunlara dikkat etmek için çok zaman harcarım. Bu nedenle de az özgürlüğüm olur. Benim işlerime dikkat etmesi için başkalarını görevlendirirsem bu sefer de başkalarının vaktini çalmış olurum. Bu nedenle hayata daha hafif olmak bagajsız olmak fakir olmak demek değildir. Daha özgür olmaktır. Dünya siyasetinden çok iyi anlamıyorum çünkü Güney Amerika siyaseti beni delirtmeye yetiyor."

"BİZİ BİRLEŞTİREN PROGRAMLA ORTAYA ÇIKTIK, BİZE RAHAT GELEN PROGRAMLA DEĞİL."

Mujica, “15 yıldır hükümette olan bir parti değil, 20 gücün birleşiminde olan bir parti, 40 yıllık tarihi var. Bizi ortak bir disiplinle eşleştiren ortak bir programı var. Kendi aramızda da çok farklılıklarımız var. Ama bir karar aldığımızda, hayatına dikkat eden bir insan gibi birliğimize dikkat ediyoruz. Bizi birleştiren güçlü sektörlerden daha ziyade, bizi birleştiren güçlü birlikteliğimizdir. Çünkü biz bir alternatif yarattık ve sadece beyan olmayı bıraktık. Bize bu dönemde ihtiyacımız olan, bizi birleştiren programla ortaya çıktık, bize rahat gelen programla değil. Büyük bir sabırla tuğla tuğla inşa etmeyi ve böylelikle depremi önlemeyi öğrendik. Ne zaman yapabilirseniz Uruguay'a gelin. En kötüsü, çok lezzetli bir et yiyeceksiniz ve şarabımız çok güzeldir" şeklinde konuştu.

“14 MİLYONLUK BİR ŞEHİR, URUGUAY'IN TAMAMINDAN DAHA KALABALIK"

Mujica'nın eşi Lucia Topalansky'de kısa bir konuşma yaparak, “Bizim için hızlı olduğunuz kadar yavaş da olsa işbirliğiniz çok önemli. .. Avrupa ve Asya'da olan kitaplardan tanıdığımız bu şehri tanıma fırsatı yaratıldığı için teşekkür ederiz. Ben çok uzun süre mimarlık okudum ve çok önemli binalardan birisi Ayasofya'dır. Şimdi onu yakından tanıma fırsatım olacak. Bizim için 14 milyonluk bir şehir, Uruguay'ın tamamından daha kalabalık. Bu nüfus farkına rağmen iyi bir dostluğumuz olacaktır. İnşa alanında çalışan işçilerle tanıştık. Tercümanımız yoktu ama işaret dili ile anlaştık" dedi.

"GÖÇ EDENLER ŞU ANDA ALMANYA VE İSVİÇRE'YE GÖÇ ETMEK İSTİYOR VE DAHA FAZLA KAZANMAK İSTİYORLAR."

“Jose Mujica daha sonra gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Bir gazetecinin “Suriyeli çocukları evinize alacağını belirtiliyor. Mülteci krizi konusundan ne düşünüyorsunuz"sorusuna Mujica şöyle yanıt verdi:

“Ben evime Suriyeli çocukların geleceği haberinin nereden çıktığını bilmiyorum. Bizim şu an yaptığımız şudur; bir tarım meslek okulu açtık ve şu anda yapacağımız bunu desteklemeye yönelik olacaktır. Ben ve eşim gençken dünyayı düzenlemeye çabalıyorduk. Çok mahkum yattık ve çocuğumuz olmadı. Çocuklarımız bizim semtimizdeki çocuklardır. Biz ölünce de mallarımızın onlara kalmasını istiyoruz ki onlar da yine semtimizdeki çocuklara yardım etsin. Bir dönemde Suriye'den göçü Güney Amerika'ya desteklemek istedik. Göç edenler genelinde fakir değildiler çünkü fakirlerin göç edecek paraları yoktu. Güney Amerika'ya fakir gelmek istemediler, Avrupa'ya zengin gitmek istediler. Düşlerinde hep yeni dünya vardı. Ve kültürel olarak da bizim Amerikamız'da dayanmakta biraz zorlanıyorlar. Artık, Türkiye, Lübnan, İtalyan eski göçmenleri gibi değiller. Göç edenler şu anda Almanya ve İsviçre'ye göç etmek istiyor ve daha fazla kazanmak istiyorlar. Amerika'da çok acı çekiyorlar. Bu dünya her şeyi değiştirdi."

“SİYASET PARA BİRİKTİRMEK İÇİN DEĞİLDİR"

Mujica, Türkiye ziyareti kapsamında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmede hangi konuların gündeme geleceğine ilişkin soruya ise “Özel konularım yok gündemde olan. Sadece arkadaşlığımı geliştirmek istediğim bir ülkeye saygı ve hürmetim var" dedi.

Mujica gelirinin yüzde 90'nın başladığının hatırlatılması üzerine ise, “Yaşamak için az şeye ihtiyacımız var. Bildiğim kadarıyla para ve zenginlik diğer dünyaya götürülemiyor. Yaşama bayılıyorum, onu satın alamazsınız ve elinizden gidiyor. Ülkemi ve halkımı çok seviyorum. Ben gidince geriye onlar kacak ve mücadeleye devam edecekler. Parayı çok sevenlerin sanayi ve ticaretle ilgilenmesini ve bunun vergisini ödemeleri gerektiğini düşünüyorum. Siyaset para biriktirmek için değildir. Halka hizmet ederek kendini mutlu hissetmek içindir. Basit olmaktır ve halk gibi olmaktır, sıradan bir vatandaş gibi olmaktır" ifadelerini kullandı.

Koza İpek Grubu'na kayyum atanması sorusu üzerine Mujica şu değerlendirmelerde bulundu:
“Ben uzak bir ülkeden geliyorum ve Türkiye'nin sorunlarına karışmam doğru olmaz. Fikrim olabilir ama başkasının evine girmek isteme çünkü benden farklı düşünenleri gücendiririm. Benim ülkemde fikir özgürlüğü var ama aynı şekilde farklı fikirlere saygı duyma zorunluluğu da var. Ben de bu nedenle tüm Türkiye'deki fikirlere saygı duymak zorundayım. Çünkü ben yarın gidiyorum ama sorunlar burada kalacak. Türklerin sorunun iyi veya kötü bir şekilde Türkler halletmelidir. Bu da halkın kendi kararlılığıdır."

PAVEY: TÜRKİYE'DEKİ CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNDE MORALİMDİNİZ

Basın toplantısında söz alan CHP Milletvekili Şafak Pavey de, Mujica'nın büyük bir hayranı olduğunu söyledi. Türkiye'deki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Mujica'nın morali olduğunu belirten Pavey, " Ülkemde bütün bu süreçte üniversite konuşmalarımda da belirttiğim bir şeyi sizin yüzünüze karşı da söylemekten mutluluk duyuyorum. Siz benim bu ülkedeki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde moralimdiniz. Dolayısıyla adayımdınız. Çok ihtiyacımız olan bu zor zamanda bize yüksek erdemliği ve bilgeliğin değerini hatırlattığınız için size minnettarım." diye konuştu.

'CUMHURİYETİMİZ İÇİN ACI BEDELLER ÖDÜYORUZ'

Mujica'ya minnettar olduğunu ifade eden Pavey şöyle devam etti: "Cumhuriyetimizin 92. yaş gününde cumhuriyetin ve bize kattığı değerlerin ve özgürlüklerin değerini bir kere daha bize hatırlattığınız için size minnettarım. Biz her geçen yıl cumhuriyetimizi değerini biraz daha anlıyoruz. Ama bunun için de çok acı bedeller ödüyoruz. Çok acılarla başetmek durumunda kalıyoruz. Herhalde bunu en iyi anlayacak olan sizsiniz. Bana bu içinde geçtiğimiz zamanlar gene diktatörlükleri görmüş şairin dizelerini hatırlatıyor."

 Konuşmaların ardından CHP Milletvekili Şafak Pavey, Mujica'ya kitabını imzalattı.

Öte yandan dünyanın en mütevazı devlet adamı olarak ünlenen Mujica'nın İstanbul programı için de son derece mütevazı bir ağırlama yapıldığı İstanbul'daki 5 yıldızlı ultra lüks otellerde değil Taksim'de 3 yıldızlı mütevazı bir otelde konakladığı öğrenildi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.