Header Ads

New York Times: ABD, başarısız olduğu Eğit-Donat programını sona erdirdi


New York Times, ABD’nin Suriyeli muhalifler için oluşturduğu eğit-donat programını sonlandırma kararı aldığını iddia etti. Gazete ayrıca, muhalefet liderlerinden oluşan küçük bir gruba Türkiye’de ‘operasyonel manevra’ eğitimi verileceğini yazdı.

New York Times’ın ABD Savunma Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkiliye dayandırdığı haberine göre, Suriyeli ılımlı muhaliflerin Ürdün, Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde eğitilerek silahlandırıldığı 500 milyon dolar bütçeli eğit-donat programı iptal edildi.

Pentagon yetkilisi, eğit-donat programı yerine ‘Türkiye'de çok daha küçük eğitim merkezleri kurulacağını ve bu merkezlerde çoğunluğu muhalefet liderlerinden oluşan küçük bir grubun, hava saldırılarına yol göstermek gibi operasyonel manevralar konusunda eğitileceğini’ de belirtti.

Kararın, İngiltere’de ziyaretlerde bulunan Savunma Bakanı Ashton Carter tarafından bugün duyurulması bekleniyor.

Bugüne dek Türkiye'de eğitilerek Suriye'ye gönderilen muhaliflerin büyük bölümü radikal İslamcı militanlar tarafından kaçırılmıştı. ABD Başkanı Barack Obama da 'eğit-donat'ın başarısız olduğunu itiraf ederek programın askıya alındığını açıklamıştı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.