Header Ads

Nobel Kimya Ödülü: DNA onarımı çalışmaları yapan Aziz Sancar, Paul Modrich ve Thomas Lindahl’a verildi

guardian/hürriyet/voa

2015 Nobel Kimya Ödülü, Thomas Lindahl, Paul Modrich ve Prof. Dr Aziz Sancar’a verildi. Çalışmalarını ABD’de Carolina Üniversitesi’nde devam ettiren Sancar, Orhan Pamuk’tan sonra Nobel ödülü alan ikinci Türk oldu.

Sancar, Lindahl ve Modrich; 2015 Nobel Kimya Ödülü'nü, hücrelerin hasar gören DNA'ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde kazandı. Söz konusu çalışmalardan, yeni kanser tedavilerinin geliştirilmesinde faydalanıldı.

Prof. Dr. Aziz Sancar, kanser tedavisinde 'ritmik saat' buluşunu yaparak dünya çapında üne kavuşmuştu.

Kuzey Carolina Üniversitesi'nde öğretim üyesi olan Sancar, Mardin'in Savur İlçesinde, okuma yazma bilmeyen ancak eğitime önem veren sekiz çocuklu bir anne-babanın çocuğu olarak doğdu.

İstanbul Tıp Fakültesi'ni bitiren Sancar, yurt dışında yaptığı çalışmalarla Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi'ne kabul edilen üç Türk'ten biri olmuştu.

Profesör Aziz Sancar, haberi telefonla aldığını ve hiç beklemediği için çok şaşırdığını söyledi.

Nobel Medya’dan Adam Smith’e telefonda çok mutlu olduğunu söyleyen Profesör Sancar, hem kendisi, hem anavatanı Türkiye hem de göç ettiği Amerika için çok mutlu olduğunu belirtti.

Sancar, Nobel Edebiyet Ödülü’nü alan ilk Türk yazar olan Orhan Pamuk’u hatırlattı ve Nobel ödülü alan ilk Türk bilimadamı olmaktan gurur duyduğunu söyledi.

Türkiye’de ve Amerika’da birçok kişinin ‘ne zaman Nobel alacağını’ sorduğunu kaydeden Profesör Sancar, ailesinin de kendisiyle gurur duyduğunu belirtti.

Bu yılın başarılı isimleri Nobel Ödülü'nü Alfred Nobel’in ölüm yıldönümü olan 10 Aralık'ta teslim alacak. Ödül, 3 milyon İsveç kronu (Yaklaşık 2.8 milyon TL) tutarında.


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.