Header Ads

Nobel Tıp Ödülü, sıtmayla mücadelede devrim yapan bilim insanlarına verildi


Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü’nü, sıtma, solucan ve parazitlerin neden olduğu enfeksiyonlarla mücadelede doktorlara yardımcı olan keşifleri nedeniyle Çinli, Japon ve İrlandalı bilim insanları kazandı.

İsveç'in başkenti Stockholm’deki Nobel Komitesi, İrlanda doğumlu Amerikalı William Campbell, Japon Satoshi Omura ve Çinli Tu Youyou’un söz konusu ödülü kazandığını duyurdu.

Üç bilim insanı 960 bin dolar değerindeki ödülü paylaşacak.

Komitenin açıklamasında, yüzyıllardır insanlığın başına bela olmuş sıtmanın tedavisinde yaptıkları devrim nedeniyle üç bilim insanının ödüle layık görüldüğü kaydedildi. Çinli doktor Tu, bu ödülü alan ilk Çinli bilim insanı oluyor.

Dünyada her yıl 450 bin kişinin ölümüne neden olan sıtma, sivrisinek yoluyla bulaşıyor ve 1 milyona yakın insan da bu hastalığa bulaşma riskiyle yaşıyor.

Tıp ödülü, açıklanan ilk ödül oldu. Nobel’in fizik, kimya ve barış ödüllerini kazananlar bu hafta içinde açıklanacak. İktisat ödülü, önümüzdeki Pazartesi günü ilan edilecektir. Nobel edebiyat ödülü için henüz tarih belirlenmedi; ancak Perşembe günü açıklanmasının beklendiği belirtiliyor.

Nobel Barış Ödülü'nün kazananı ise Cuma günü açıklanacak.

Norveç'in en yüksek tirajlı gazetesi Aftenposten'in açıkladığı adaylar arasında Almanya Başbakanı Angela Merkel, İran Dışişleri Bakanı Mohammad Cevad Zarif, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Papa Francesco Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, Rus gazetesi Novaya Gazeta'nın editörü Dmitry Muratov, Arap blogcu Raif Badawi, Kongolu doktor Dr. Denis Mukwege, Eritreli papaz Mussie Zerai, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ve Edward Snowden yer aldı.

Yaklaşık 112 yıldır verilen Nobel Barış Ödülü'ne bugüne kadar 87 erkek, 16 kadın ve 25 organizasyon layık görüldü.

2014 Nobel Barış Ödülü ise çocuk hakları aktivistleri 17 yaşındaki Pakistanlı Malala Yusufzay ve Hindistanlı Kailash Satyarthi'ye verilmişti.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.