Header Ads

Rus yolcu uçağı Mısır'da düştü, 219 kişi öldü: Rusya ve Mısır 'teknik arıza', IŞİD 'biz düşürdük' dedi

sputniknews/cha

Rus Kogalımaviya Havayolu şirketine ait uçak Mısır'da düştü. Toplam 219 kişinin bulunduğu uçaktan kurtulan olmadı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin taziye mesajı yayınlarken, 1 Kasım'ı milli yas günü ilan etti. Mısırlı yetkililer uçağın teknik bir arızadan dolayı düştüğünü açıkladı.

Rusya'nın St. Petersburg kentine giden Rus Kogalımaviya (Kolavia) Havayolları'na ait uçakla irtibatın, Şarm El Şeyh kentinden kalkışından kısa süre sonra Sina Yarımadası üzerinde kesildiği belirtildi.

'YAŞAYAN YOK'

Rusya'nın Mısır Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada uçakta daha önce belirtildiği gibi 224 değil 219 yolcu olduğu belirtildi. Mısırlı yetkililer 212 yolcu ve 7 mürettebatın bulunduğu uçaktan kurtulan olmadığını açıkladı. Uçakta 214 Rus, 3 de Ukrayna vatandaşı bulunduğu kaydedildi.

IŞİD, bugün Mısır'ın Sina Yarımadası'nda düşen ve 224 kişinin hayatını kaybettiği Rus uçağını kendilerinin düşürdüğünü iddia etti. Örgüte yakın sosyal medyada yer alan iddia henüz ilgili taraflarca doğrulanmadı.

150 KİŞİNİN CESEDİNE ULAŞILDI

Arama kurtarma ekipleri uçağın gövdesinin 5 kilometre uzağına kadar savrulanların da aralarında bulunduğu 150 cesede ulaşmayı başardı.

MISIR: UÇAK TEKNİK ARIZADAN DOLAYI DÜŞTÜ

Bu arada RİA Novosti'nin haberine göre, ismi belirtilmeyen bir kaynak pilotun irtibatın sağlanamadığı uçağın kalkışının ardından teknik arıza olduğunu bildirdiğini söyledi.
Reuters'in haberine göre Mısır güvenlik güçlerinden bir kaynak kazanın teknik bir arızadan kaynaklandığını belirtti.Bu arada bazı kaynaklar da burnu üstüne düşen uçağın gövdesinin büyük kısmının bu esnada yandığını söyledi.

Mısır basınına konuşan görgü tanıkları ise uçağın düşmeden önce motorunun havada yandığını söyledi. Bir görgü tanığı "Uçağın yandığını gördük, galiba motoru yanıyordu" dedi.

RUS TURİSTLER ÇOĞUNLUKTA

Yetkililer, Kogalımaviya Havayolları'na ait Airbus A-321 tipi yolcu uçağında çoğunlukla Rus turistlerin bulunduğunu ve arama çalışmalarının başlatıldığını söyledi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.