Header Ads

Rusya İdlib, Hama ve Humus'ta IŞİD mevzilerini vurdu

sputnik news/cha

Rusya'nın dün gece Suriye'nin İdlib kenti yakınlarında IŞİD mevzilerini vurduğu açıklandı.

Rus uçaklarının Suriye'nin İdlib kenti yakınlarında IŞİD'in kontrolünde olan bir komuta merkezi ve cephaneliği imha ettiği açıklandı.

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Rus jetlerinin dün gece Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib kenti yakınlarında düzenlediği hava operasyonunda IŞİD'in kontrolünde olan bir komuta merkezi ve silah deposunun imha edildiği belirtildi.

Operasyonlar sırasında Hama kentindeki duvarları güçlendirilmiş bir komuta merkezinin de imha edildiği bilgisi de verilirken, Humus kentinin kuzeyinde de patlatıcı yapımında kullanılan bir fabrikanın bütünüyle yok edildiği belirtildi.

Moskova’da operasyonla ilgili basına bilgi veren Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü General İgor Konaşenkov, terör örgütü IŞİD’e karşı hava operasyonunda Hava Kuvvetleri Birliği’nin görevlendirildiğini açıkladı. Rus savaş uçakları Azerbaycan, İran ve Irak hava sahasını kullanarak bölgeye ulaştı.

Tartus’ta bulunan Rus üssüne ek olarak savaş uçaklarının takviye edildiğine işaret eden Rus askeri sözcü, “Gece IŞİD’in 4 ayrı hedefine havadan operasyonlar yapıldı. Su-24M ve Su-25 tipi savaş uçakları 8 uçuş gerçekleştirdi. Dün gündüz saatlerinde ise 20’den fazla uçuş gerçekleştirilerek IŞİD’e ait 8 hedef bombalandı. Savaş uçaklarımız geniş modernize ve en çağdaş hedefleme sistemine sahip.” dedi.

Rus savaş uçaklarının IŞİD’in mevzilerini imha ettiğine dikkat çeken Rus askeri sözcü, “İdlip kentinde terör birliğinin karargahı ve cephane deposu imha edildi. Ayrıca Hama’da teröristlerin komuta mıntıkası yerlebir edildi. Humus kentinin kuzeyinde patlayıcı madde üreten fabrika imha edildi. Burada patlayıcı madde ile donatılan özel araçlar üretiliyordu. Sonra bunları intihar saldırıları dahil terör saldırılarında kullanıyorlardı.” dedi.

Rusya Savunma Bakanlığı, teröristlere karşı mücadele bağlamında Bağdat’ta kurulan Uluslar Arası Enformasyon Merkezi aracılığıyla İran ve Irak’la sıkı işbirliği yaptıklarını, ayrıca uzay istihbaratı ve İHA araçlarından yararlandıklarını söyledi.

Rusya Savunma Bakanlığı gece yapılan operasyonla ilgili de görüntüleri paylaştı.

Putin: Sivil kayıplarla ilgili haberler Rus jetleri daha havalanmadan çıktı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus uçaklarının Suriyeli sivilleri hedef aldığı iddialarını yalanladı. Putin, bu iddiaların hava operasyonları başlamadan önce ortaya atıldığına dikkat çekti.

Rusya İnsan Hakları Konseyi üyeleriyle bir araya gelen Putin, Rusya’nın Suriye’deki IŞİD hedeflerine düzenlediği hava operasyonlarında sivillerin de öldüğü iddiasını ‘enformasyon saldırısı’ olarak tanımladı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Batı basınında Rusya'nın Suriye'deki hava operasyonları hakkında çok sayıda yalan ve çarpıtılmış haber yer aldığını belirterek, bu haberlere itibar edilmemesini istedi. Peskov, vurulan hedeflerin Suriye ordusu ile koordinasyon içinde belirlendiğinin de altını çizdi.

Suriyeli Büyükelçi: IŞİD, ABD koalisyonu döneminde topraklarını genişletti

Suriye'nin Moskova Büyükelçisi Riyad Haddad, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon döneminde IŞİD'in topraklarını genişlettiğini söyledi. Rusya Bugün’de basın toplantısı düzenleyen Haddad, uluslararası koalisyonun 1 yıldır devam eden operasyonlarını eleştirerek, "Bu sürede gerçekleşen tek şey, IŞİD'in topraklarını genişletmesi oldu" dedi

PYD yetkilisi Dibo: Rusya silah versin IŞİD’i birlikte vuralım

Demokratik Birlik Partisi (PYD) Dış İlişkiler yetkilisi Sihanok Dibo, Rusya’nın Suriye’deki IŞİD hedeflerine yönelik operasyonlarını çok önemli bulduklarını vurgulayarak, ”Rusya bize silah versin IŞİD’i birlikte vuralım” dedi. Dibo ayrıca, Rusya’da PYD temsilciliğini açacaklarını da söyledi.
Aynı zamanda PYD eş başkanları Salih Müslim ve Asya Abdullah’ın danışmanı olan Dibo, Rus jetlerinin Suriye’deki IŞİD hedeflerini vurmasından da memnuniyet duyduklarını söyledi. “Rusya Devlet Başkanı Putin’in Suriye’de IŞİD’e karşı Kürt güçleri (YPG) savaşıyor sözleri bizleri çok memnun etti” diyen Dibo, “Suriye’de IŞİD’e karşı en etkili mücadeleyi Kürtler veriyor. Rusya demiş eğer imkan olursa IŞİD’e karşı YPG’yi desteklemeliyiz bu bizi sevindirdi” diye konuştu.

Rusya’nın Suriye’de IŞİD’i hedef almasını önemli bir adım olarak gördüklerini ve desteklediklerini vurgulayan Dibo, “Biz istiyoruz ki Rusya IŞİD’e karşı mücadelede bize destek versin, silah versin; IŞİD’e karşı bilikte savaşalım” ifadelerini kullandı

İran'dan destek

İran, Rusya'nın Suriye'deki hava operasyonlarını desteklediğini açıkladı. Rusya'nın hava operasyonlarıyla ilgili yapılan açıklamada, "Terörle gerçek ve köklü mücadele edilmesi zorunluluktur" ifadesi kullanıldı.

İran Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Bakanlık Sözcüsü Merziye Afham Rusya'nın Suriye'deki saldırılarını desteklediklerini belirterek "İran, Rusya'nın Suriye'deki silahlı terör gruplarına karşı askeri operasyonunu terörle mücadele doğrultusunda ve bölgede terörden kaynaklanan mevcut krizin çözümü yolunda atılmış bir adım olarak görüyor" dedi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.