Header Ads

Rusya IŞİD'i vuruyor: Türkiye, 'ihlal' gerekçesiyle Rusya'ya nota verdi

sputniknews

Dışişleri Bakanlığı, bir Rus savaş uçağının cumartesi günü Türk hava sahasını ihlal ettiğini ve bu gelişme üzerine F16'ların önlemede bulunması üzerine Suriye'ye geçtiğini, konuyla ilgili olarak da Rusya'nın Ankara büyükelçisinin bakanlığa çağrışarak ihlalin ‘kuvvetle protesto edildiğini’ duyurdu. Kremlin, 'sehven oldu' açıklaması yaptı. Rus bombardıman uçakları Suriye'nin batısındaki Hama, Humus ve İdlib kentlerindeki IŞİD hedeflerine hava operasyonu düzenledi.

HAMA'YA SALDIRI

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Su-24M tipi jetlerin IŞİD'in Hama yakınlarındaki Er Rastan vilayetinde bulunan bir komuta merkezinin imha edildiği belirtildi.

Savunma Bakanı İgor Konaşenkov tarafından yapılan açıklamada, Rus jetlerinin Humus kentinde IŞİD'in bir iletişim merkezini, İdlib kentinde de örgüte ait bir topçu roketinin ile cephaneliğin imha edildiğini belirtildi.

Konaşenkov, operasyonlar boyunca Rus Su-34, Su-24M ve Su-25 jetlerinin Lazkiye yakınlarındaki Hmeimim hava üssünden 25 uçuş gerçekleştirdiği ve dokuz IŞİD mevzisinin hedef alındığı bilgisini de verdi.

Konaşenkov ayrıca, Suriye'de son 24 saat içerisinde gerçekleştirilen saldırıların, IŞİD'in komuta sisteminin 'çözülmesi’ne ve örgüte gelebilecek teknik desteğin önünün kesilmesine yönelik olduğunu da kaydetti.

DAVUTOĞLU: RUSYA, 'SEHVEN OLDU' DEDİ

Moskova’nın, Rus jetlerinin Türk hava sahasına yönelik ihlalinin ‘sehven olduğunu’ ilettiğini belirten Başbakan Ahmet Davutoğlu, TSK'ya gerekli talimatların verildiğini ve ‘kim sınırı ihlal ederse’ gereken müdahalede bulunulacağını söyledi.

KREMLİN: 'İLİŞKİLERİMİZ BOZULMAZ'

Rus savaş uçaklarının Türk hava sahasını ihlal etmesi nedeniyle Moskova'ya nota gönderilmesini yorumlayan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Suriye’de gerçekleştirdiğimiz operasyon, Türkiye ile ilişkilerimizin bozulmasına neden olmayacaktır” dedi.

Peskov, “Bahsi geçen olay konusunda Ankara Büyükelçimiz Andrey Karlov, Türkiye Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı ve kendisine nota teslim edildi. Belgede bahsi geçen durumları inceleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın Suriye’de gerçekleştirdiği operasyonun Türkiye ile ikili ilişkilerin bozulmasına neden olmayacağını da vurgulayan Peskov, “Ankara ile Moskova arasındaki işbirliği yeterince şeffaf bir temele sahip ve karşılıklı çıkara dayanıyor” diye konuştu.

RUSYA BÜYÜKELÇİLİĞİ: TÜRKİYE’YE AÇIKLAMA YAPTIK

Bu arada Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği Basın Sözcüsü İgor Mityakov, Türkiye Dışişleri Bakanlığı’na hava sahası ihlaline ilişkin gereken açıklamayı yaptıklarını açıkladı. Mityakov, “Rus uçakları Türk hava sahasını ihlal etmiştir” ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı bu sabah yayınladığı açıklamada, Rusya'ya ait bir savaş uçağının 3 Ekim Cumartesi günü saat 12.08’de Hatay'ın Yayladağı bölgesinin güneyinde Türk hava sahasını ihlal ettiğini açıklamış, açıklamanın ardından Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak uyarıldığı belirtilmişti.

LAVROV: ÖSO'YLA TEMAS KURMAYA HAZIRIZ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile temas kurmaya hazır olduklarını söyledi. Lavrov, ÖSO'nun gerçek dışı bir yapılanma olduğunu vurguladı.

Moskova'da bugün düzenlenen bir basın toplantısında konuşan Sergey Lavrov, ÖSO hakkında ABD'den bilgi talep ettiklerini belirterek, Washington'dan henüz yanıt alamadıklarını kaydetti. Lavrov, "ÖSO, gerçek dışı bir yapılanma. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'den ÖSO'nun lokasyonu ve komuta kademesi hakkında bilgi istedim ancak yanıt alamadım. Eğer gerçekten ÖSO, kapasitesini korumayı sürdüren silahlı bir muhalif örgütse, bu örgütle temasa geçmeye hazırız. Bunu gizlemiyoruz" dedi.

NATO TOPLANIYOR

NATO'nun Rusya'nın Suriye'deki hava operasyonlarıyla ilgili bugün olağanüstü toplanacağı belirtildi.

İNGİLTERE DE 'ESAD KALABİLİR' DEDİ

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, iç savaşın bitmesine yardımcı olabilecekse, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın birkaç yıl daha 'sembolik' olarak iktidarda kalmasını kabul edebileceklerini söyledi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.