Header Ads

Saraçoğlu Mahallesi'nde zorla tahliye, yaka paça gözaltı, yerlerde sürükleme..

cha

Cumhuriyet'in ilk toplu konut projesi olan ve Ankara'nın tam merkezi konumunda bulunan Saraçoğlu Mahallesinin tahliye edilmesiyle ilgili gelen ekibe tebligat soran kadın yerlerde sürüklendi, eşi gözaltına alındı.

Saraçoğlu Mahallesi sakinleri güne yine tahliye ile uyandı. Devlet memuru olduğu öğrenilen Aykut Bozyurt'un evi polis ekipleriyle boşaltılmak istendi. İkamette oturan Aykut ve Zeynep Bozyurt çifti tebligatın gösterilmesini istedi. Tebligatın gösterilmediğini belirten çift, ekiplerin içeri girmesine izin vermedi.
Saraçoğlu'nda bulunan Mimarlar Odası Ankara Şube avukatları tahliyenin yapılamayacağını, mahkemeden karar beklendiğini, kararı beklemeleri gerektiği konusunda emniyet güçlerini uyardı. Avukatların uyarısını dikkate almayan Emniyet güçleri ve kaymakamlık yetkilileri zorla Aykut Bozyurt ve Zeynep Bozyurt'un evine girmek istedi. Kapısının önünde direnen Aykut Bozyurt yaka paça gözaltına alınırken, kalp hastası olan eşi Zeynep Bozyurt da yerlerde sürüklendi. Zeynep Bozyurt'un fenalaşması üzerine olay yerine ambulans çağrıldı.

Bozyurt, “Evimi boşaltmamı istiyorlar, hukuk var diyorum, hakkım var diyorum, herhangi bir karar göstermeden elime hiçbir tebligat ulaşmadan evimi zorla boşalttırmak istiyorlar. Zorla eşyalarımı çıkarmak istiyorlar, evimde özel eşyalarım var, yapmayın eşyalarıma zarar vermeyin diyorum, dinlemiyorlar. Hükümet kendi devlet memuruna bunu yapar mı? Kendi vatandaşına bunu nasıl yapar?” diyerek tepki gösterdi.

Kadının evin önünde beklediği sırada çilingirden yardım isteyen ekipler, binanın arka girişinden içeri girdi. Yapılan işlemin hukuksuz olduğunu ve kararın beklenmesini isteyen avukatlar ise duruma tepki gösterdi. Zaman zaman polisle toplanan grup arasında arbede yaşandı. Yaşanan kargaşa sırasında bir avukata gelen telefonda mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı aldığı öğrenildi. Bunun üzerine emniyet güçleri ve Kaymakamlık yetkilileri tahliye işlemini durdurdu.

Öte yandan, yazılı bir açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Saraçoğlu'nda yapılan işlemler hukuksuzdur, Saraçoğlu Mahallesi Cumhuriyet'in ilk toplu konut alanıdır. Kent için önemli değerlerimizden biridir. Saraçoğlu Mahallesi'nde davalar sürerken bu acele nedir anlam veremiyoruz? Saraçoğlu Mahallesi sakinlerine zorla tahliyeler eziyet haline dönüştürülüyor. Mahalle'de emsal kararlar olmasına rağmen yürütmeyi durdurma kararının sonucu beklenmeksizin insanların zor yoluyla tahliyesi kabul edilemez.” ifadelerini kullandı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.