Header Ads

Şike Davası: Aziz Yıldırım başta olmak üzere tüm sanıklar için beraat istendi

dha/hürriyet

Futbolda şike davasında savcı, Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın şike ve örgüt kurma suçundan beraatini istedi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 25 Aralık soruşturması kapsamında hazırlanan iddianamede şike davasına yer verdi.

Savcı, mahkemeye verdiği mütalaasında Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ve diğer sanıklar Olgun Peker, İlhan Yüksel Ekşioğlu, Abdullah Başak, Ahmet Çelebi ve Selim Kımıl'ın "suç örgütü kurmak" ve şike" suçlarından beraatlerini istedi.

Duruşmada halen avukatlar savcı mütalaasına karşı beyanlarını veriyor. Karar 9 Ekim Cuma günü yapılacak bir sonraki duruşmada açıklanacak.

Son olarak 15 gün önce görülüp bugüne ertelenen duruşmada mahkeme başkanı da değerlendirmesini sanıklar lehine yaptı.

Fenerbahçe resmi hesabı ve Fenerbahçe Asbaşkanı İlhan Ekşioğlu, haberi Twitter hesabından duyurdu.

NE OLMUŞTU?

3 Temmuz 2011'de başlayan soruşturma sonrasında şike iddiaları üzerine dava açılmıtı. Dava sürecinde 1 yıl cezaevinde kalan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, 'şike yapmak ve örgüt kurmak' suçundan 6 yıl 3 ay ceza almıştı. Cezanın onanmasının ardından Aziz Yıldırım ile birlikte 6 sanık 6526 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nda yapılan değişikliği gerekçe gösterip yeniden yargılanma ve infazının ertelenmesini talep etmişti.

Talebi haklı bulunan Aziz Yıldırım, Olgun Peker, İlhan Yüksel Ekşioğlu, Abdullah Başak, Ahmet Çelebi ve Selim Kımıl, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde yeniden hakim karşısına çıktı. Öte yandan yine Yargıtay'ın bozma kararının ardından, Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Otyakmaz, eski Beşiktaşlı yönetici Serdar Adalı, Fenerbahçeli yönetici Şekip Mosturoğlu'nun da aralarında bulunduğu 31 sanığın yargılandığı dava da bu davayla birleştirildi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.