Header Ads

Suriye ordusu, Rusya'nın hava desteğiyle Al Bahsa kentini ve Hama'da 5 köyü geri aldı

sputniknews/rt foto: murad gazdiev

Suriye ordusu, Hama bölgesinin kuzeyinde 5 yerleşim birimini daha kontrol altına aldı. Operasyona komuta eden Albay İbrahim S., yerleşim birimlerini Rus savaş uçaklarının aktif eylemleri sayesinde almayı başardıklarını söyledi.

Albay İbrahim S, "Suriye ordusunun saldırısı, Rus savaş uçaklarının vuruşlarının ardından başladı. Saldırı sonucu onlarca terörist öldü" dedi.

Komutan, Suriye ordusunun şu anda tamamen teröristlerin kontrolünde olan İdlib bölgesi sınırlarına yaklaştığını belirtti.

Suriye ordusu, dün de Hama şehrine 40 kilometre mesafede El Nusra'nın kontrolünde bulunan Atşan kasabasıyla Tel-Skek ve İmhareytn köylerini geri almıştı.

Suriye'de iç savaş başlamadan önce Atşan kasabasında yaklaşık 2 bin kişi yaşıyordu. Kasaba ve çevredeki köyler birkaç yıl önce El Nusra tarafından ele geçirilmişti.

Kasaba şu an tamamen boş, çünkü siviller diğer bölgelere, hatta komşu ülkelere sığındı ve henüz evlerine dönemedi. Atşan ağır hasar gördü, cami dahil binaların çoğu yerle bir edilmiş durumda.

HAVAN MERMİLERİNİ VE ROKETATARLARINI BIRAKTILAR

Militanlara ait eski karargahın duvarında, Rus hassas bombalarının bıraktığı 2 metrelik bir delik görülüyor.

Teröristler geri çekilirken karargahta evraklarını, doğum belgelerini ve fotoğraflarını bıraktı. Bıraktıkları bordrolarda, her bir soyadın yanında dolar olarak aldıkları maaşlar yazıyor. Bazıların maaşları 2-3 bin doları buluyor.

Teröristler ayrıca havan mermilerini, roketatarları ve TNT bloklarını da bıraktı.

Suriye ordusu yetkililerinden General Samir Süleyman, ordunun, El Nusra tarafından ele geçirilen Hama bölgesindeki Al Bahsa kentini yeniden kontrol altına aldığını açıkladı.

Rus savaş uçaklarının üslendiği Lazkiye kentinin yaklaşık 100 kilometre güneydoğusunda bulunan Al Bahsa, ağustos ayı başlarında, El Kaide terör örgütünün Suriye'deki kolu El Nusra tarafından ele geçirilmişti.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.